Letní olympijské hry jako vábnička pro kyberzločince

0

Kyberzločinci využívají jakékoliv možnosti k tomu, aby z lidí získali citlivé údaje. Blížící se Letní olympijské hry v Londýně, které začínají 27. července 2012, jsou pro ně skvělou návnadou, jak nalákat nic netušící internetové uživatele na škodlivé webové stránky.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA zaznamenalo v poslední době mnoho hrozeb spojených s LOH. Ministerstvo varuje před DDoS útoky, phishingem, malwarem a spamem, který uživatele přesměruje na nebezpečné stránky. Varování se týká také mobilních aplikací souvisejících s touto tematikou.

Dejte si pozor na podvodníky

Na internetu již kolují podvodné e-maily a reklamy, které nabízejí lístky na nastávající velkolepou událost. Cílem je získat osobní údaje uživatele a informace o jeho kreditní kartě. Větší pozornost je třeba dávat na přílohy zpráv, které po otevření do počítače stáhnou další malware.

Výzkumní pracovníci z F-Secure objevili speciálně vytvořený PDF soubor, který vypadá jako věrohodný harmonogram olympijských her. Rozpis je správný, protože se soubor nachází na oficiálních stránkách LOH. Soubor po otevření  využije dva roky starou chybu (CVE-2010-2883) starších verzí aplikace Adobe Reader a Acrobat. PDF stáhne další spustitelné soubory, čímž je zařízení ohroženo dalšími útoky.

Důležitá je prevence

Jak uvádí vědci z F-Secure, váš operační systém by měl mít nainstalovány všechny záplaty a měli byste používat pouze nejnovější verze programů. Důležitá je především pečlivá kontrola odkazů, na které klikáte. Neklikejte na odkazy s nabídkami, které jste nehledali. A pokud si chcete stáhnout nějakou aplikaci s tematikou olympijských her, ověřte si, zda pochází z důvěryhodného zdroje.

 

Zdroj: Security Watch, F-Secure

Ohodnoťte tento článek!