Nechcete letní čas? Do 16. srpna můžete hlasovat na webu Evropské komise

13

Evropská komise spustila nový veřejný průzkum, ve kterém chce zjistit, co si obyvatelé myslí o každoroční změně letního/zimního času. Jestli chtějí zachovat současný stav, nebo změnu času zrušit, případně přejít na jiný systém střídání času. Podobný průzkum proběhl už v roce 2014 a tehdy převážná většina států hlasovala pro zachování stávajícího stavu.

Letní čas je aktuálně zaveden ve všech 28 evropských státech a stejný systém je i v severní Americe a několika dalších zemí. Většina světa má však celoročně stále stejný čas. U nás se na jaře posouvá čas o hodinu dopředu a v zimě zase vrací. Zatímco v zimě si díky tomu můžeme „pospat“, na jaře o hodinu spánku přijdeme. Příliš tomu nepomáhá ani fakt, že změna se děje vždy o víkendu. Navíc v USA a Kanadě začíná a končí letní čas jindy.

letni-cas
Letní čas je zaveden v modře vyznačených zemích (zdroj: Wikipedia)

Letní čas byl zaveden poprvé za první světové války v roce 1916. Někde byl posun dokonce i o dvě nebo tři hodiny. Československo jej v současné podobě zavedlo v roce 1979 a od roku 1996 (po vstupu do EU) letní čas prodloužilo o jeden měsíc.

Změna času sice částečně řeší „ranní slunce“, ale „večery“ jsou posunuté o to více. Případně obráceně, neboť astronomicky se den o tu hodinu (ve skutečnosti o více hodin) neposouvá, ale z obou stran zkracuje či prodlužuje.

greenwich_gb_daylightchart
Vliv změny času na hodinu východu a západu slunce (zdroj: Wikipedia)

Možnou změnou je kromě zrušení letního času ještě zavedení celoročního zimního času (který aktuálně používá je pár zemí), případně přechod na letní čas i v zimě (což by znamenalo svítání třeba až v devět hodin ráno). Evropská komise se konkrétně ptá:

 • jak jste spokojeni se současným střídáním,
 • jestli chcete střídání zachovat, nebo pro všechny země EU zrušit
 • z jakého důvodu
 • jaký by měl být nový systém

Hlasovat můžete zde na webu Evropské komise.

Letní čas vznikl mimo jiné pro úsporu energií, ale je zajímavé, že nikoho nenapadlo, aby prostě podniky, kterým se to vyplatí, otevíraly v zimě o hodinu později. Respektive kdysi napadlo, jen moderní realizace se trochu zvrhla.

Nechcete letní čas? Do 16. srpna můžete hlasovat na webu Evropské komise
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.88%) 64 hlasů

13 KOMENTÁŘE

 1. Určitě jsem pro to, aby zůtal letní čas. Vstávám ve všední dny kolem půl osmé a i tak je v letním období světlo dávno před tím. Naopak to, že se teď stmívá až po deváté je velmi příjemné.
  A vzhledem k tomu, že dnes je čím dál častější model, začínat v práci později, ale být tam třeba i do 18-19, tak brát lidem v létě to večerní slunce mi přijde hloupé.
  V zimě je to asi jedno, takto vstávám za svítání a vracím se dom za tmy. Kdyby se nechal letní čas i v zimě, tak vstávám za tmy a vracím se za soumraku, nebo taky za tmy. To už je jedno…

 2. „Příliš tomu nepomáhá ani fakt, že změna se děje vždy o víkendu.“ wut? Jak tomu nepomáhá, že se to děje o víkendu?

  Jinak za mě, posunout timezone na +1:30 +1:45 nebo +2:00 a nebo klidné dál střídat, ti co tvrdí, že z toho mají nějaký problém, tak ho mají, protože v televizi řekli, že někdo může mít problém. Řeší se, že by dvě země na stejném poledníku, měli různý čas. A co jako? V Praze se pracuje od devíti, na vesnici od šesti od rána a přežili jsme do teď. Vytváří se zbytečný problém, jen aby na to mohli založit nějaký úřad, který ho bude řešit.

 3. Tak z vašich názorů chlapi (Gildor, hh a 8B3CE273) jsem naprosto překvapen 😮 Myslel jsem si že je to tady sám eurohujer co by chtěl jen jeden čas a to samozřejmě středoevropský, protože není nic lepšího když v létě mozol pere v půl čtvrté ráno jak sedlák cepem a v devět vecer už je tma, ale vidím že fakt ještě někdo používá hlavu a selský rozum a je proti téhle kravině, bravo ☺️ Dal samozřejmě střídat, nebo jak tady kdosi pravil, když už jeden, tak letní čas. Ty nesmysly co člověk slyší v TV po každé změně, jak to každému rozhodí biorytmus a podobně jsou akorát k smíchu.

  • O něčem jako o orgánových hodinách jsi asi neslyšel což. A ne není to výmysl a vím to sám od doby, kdy jsem měl zdravotní problém, kvůli kterému jsem se dlouhodobě budil každou noc přesně ve stejnou hodinu.
   Ale co, žijeme holt v civilizovaném světě, kde se přirozené považuje za něco, s čím je neustále potřeba manipulovat.

   • To je asi člověk od člověka. Já docela pravidelně někam létám (konference / dovolená), takže jsem zvyklý i na jet lag, navíc nemám pevnou pracovní dobu, takže změna jedné hodiny mi přijde naprosto marginální. Ale pokud to má někdy např. kvůli zdravotním problémům jinak, tak to chápu.

    Třeba za divokých studenských let jsem každý den vstával úplně v jinou dobu, jednou v 6h, podruhé ve 14h, pak jsem jednu noc nespal vůbec a žil jsem tak pár let bez zdravotních potíží. Ale už tehdy jsem znal vrstevníky, co potřebovali každý den jít spát ve 22h a vstávat v 7h, jinak jim bylo špatně….je to individuální.

    Ale pořád mi přijde, že změna jedné hodiny 2x do roka vážně není nic zásadního…

    • Ale jasnééé proboha, na světě není člověk, který by chodil 365 dní v roce crápat dejme tomu v 10 večer a vstával přesně v 6 ráno … nehledě na pravidelnost dalších věcí ovlivňujících metabolismus jako je například v přesný čas daná snídaně, oběd a večeře. Ta hodina renonc dvakrát za rok může ovlivnit akorát úplněho magora a pokud to někomu fakt tak strašně vadí, tak ať jde spát tu o hodinu dřív a tam ať se dívá o hodinu déle na TV Nova nebo čte Blesk a neotravuje 99% normálních lidí vymýšlením a hlasováním o dalších a dalších nesmyslech …

 4. Stridani casu je nesmysl, nebot to bylo, jak jiz je napsano v clanku zavedeno kvuli prumyslu, ale dnes jiz to je pro podniky bezucelne. Takze nechapu neustale dohady na toto tema. Vlastne chapu, Evropska unie potrebuje neco resit. Ze to nikdy nevyresi je druhotne, je potreba predstirat nejakou praci, nejaky ucel.
  Takze ikdyz jsem jasne pro celorocni letni cas, tak hlasovat a davat tak eu urednictvu ucel nebudu.

 5. Kdybys makal na šichty, hybal se a jedl jak se má, tak tyhle kraviny neřešíš. Já se budim ve stejnou hodinu s přestávkami třicet let a že bych to nějak léčil, to mě. Ani nenapadlo 😆 Už na civilce jsem přemýšlel proč jsou ty čekárny imrvere nacpane k prasknutí. Národ hypochondrů a chcipaků co s kdejakou kravinu letí k doktorovi … Dej si před spaním lahváčů nebo dva a budeš spát jako Dudek ty orgwnová hodino 😆