Letos už žádné další notebooky s technologií AMD SmartShift. Dell G5 15 SE je jediný

9

AMD přiznalo, že letos už nebudou žádné další notebooky s technologií SmartShift, Dell G5 15 SE je jediný, který tuto optimalizaci výkonu využije.

Když AMD začátkem roku oznámilo osmijádrové mobilní Ryzeny se 7nm výrobním procesem, přišla s tím jedna novinka využívající úzkou integraci mezi procesory a grafikami AMD: věc nazvanou AMD SmartShift. To je technologie, která propojuje řízení spotřeby samostatného GPU a CPU v notebooku.

Pokud mají tyto dva čipy společný chladič, je možné mezi nimi přesouvat dynamicky „příděl“ spotřeby, které může jeden komponent spotřebovat, podle toho, zda aplikace nebo hra více potřebuje vyšší výkon GPU, nebo vyšší výkon CPU. Podobné sdílení TDP grafického jádra a CPU jader mají z logiky svého fungování APU a AMD SmartShift měl toto „půjčování“ TDP umožnit i mezi CPU a samostatnou grafikou. Podle AMD je díky tomuto lepšímu využití dostupné energie možné zvednou výkon ve hrách či aplikacích o několik procent.

Další notebooky se SmartShiftem budou až příští rok

Problém je bohužel v tom, že notebooků, které tento zlepšovák budou moci využívat, bude velmi málo. Jednak proto, že je vyžadována kombinace Ryzenu a Radeonu, kdežto většina herních notebooků mívá grafiku Nvidia, ale ani z notebooků vyhovujících tomuto valná většina SmartShift mít nebude, nebo alespoň ne v letošní generaci. AMD totiž potvrdilo, že letos se tato technologie podívá jen do jediného notebooku, a to do modelu Dell G5 15 SE, který byl oznámen už na začátku roku jako první implementace.

Technologie AMD SmartShift Zdroj: AMD

A letos bude skutečně jediná, což už potvrdilo přímo AMD slovy Franka Azora. Důvod je údajně takový, že zprovoznění je potřeba připravovat poměrně dlouho a výrobci na něj museli myslet poměrně dlouho před vydáním. Podle AMD byl právě jenom Dell dost iniciativní a začal na sdíleném TDP pracovat v dostatečném předstihu, aby funkci mohl mít už v letošním modelu. Mezi aktuální snůškou notebooků bude mít tedy exkluzivitu.

Toto neznamená, že by SmartShift zapadl (nebo alespoň zatím). Další notebooky, které tuto optimalizace mají používat, mají podle Franka Azora vyjít také a firma na tom pracuje, ale bude to až v příštím roce. Teoreticky by se to tím pádem už dokonce mohlo odsunout až do další generace mobilních Ryzenů 5000, pokud ji AMD opět vydá z kraje roku 2021. Ale toto jenom spekulujeme.

AMD SmartShift v notebooku Dell G5 15 SE Zdroj: AMD

Nvidia by mohla AMD se sdíleným TDP předběhnout

Vypadá, že se paradoxně už letos víc rozšíří alternativa Smartshiftu, kterou oznámila Nvidia pro grafiky GeForce RTX později (až v dubnu synchronizovaně s procesory Intel Comet Lake-H). Tato technologie se jmenuje Dynamic Boost a princip je u ní stejný, nicméně Nvidia avizovala, že by měla fungovat párování s oběma značkami notebookových procesorů.

Nvidia Max-Q Dynamic Boost Zdroj: Nvidia

Tip: Nvidia vylepšuje Max-Q: Dynamic Boost, Advanced Optimus a nová GPU pro notebooky

Nvidia má pravděpodobně v herních noteboocích téměř dominantní postavení (odhadem 75–80 %), takže ovšem nebude velké překvapení, pokud by se jí Dynamic Boost podařilo protlačit ve větším množství strojů.

Galerie: Technologie AMD SmartShift v notebooku Dell G5 15 SE

Zdroj: AMD/Frank Azor (Twitter), via: VideoCardz

Letos už žádné další notebooky s technologií AMD SmartShift. Dell G5 15 SE je jediný
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 7 hlasů

9 KOMENTÁŘE

  1. Tuhle technologii jsem nikdy pochopil. Jestliže procesor čeká na grafiku, tak logicky neběží naplno a úplně automaticky má menší spotřebu. Naopak pokud grafika čeká na procesor, tak opět neběží naplno a úplně automaticky má menší spotřebu ona. Tedy bohatě stačí, aby měli jak procesor tak grafika možnost boostovat a bude to fungovat s libovolnou kombinací procesoru a grafiky bez ohledu na výrobce. Větší spotřebu bude mít to vytíženější a menší to, co je tím vytíženějším bržděno.

    • Tady jde o to, že s obyčejným boostováním se mezi ně musí staticky rozdělit celková chladící schopnost notesu. Dejme tomu 80 W / 45 W, dohromady teda 125 W.
      Když jak říkáte grafika čekná na procesor a nesežere všechno, tak procesor pořád může jenom svých 45W. Pokud už předtím jel na maximu, tak už výše nemůže. Přitom jestli třeba grafika žere zrovna jenom 70 W, tak by se dalo těch 10 W přehodit procesoru a už by to nebylo procesorem tolik limitované. Jenže procesor neví, že si může těch 10W od grafiky taky sežrat, tak běží jenom na 45 W a je to zpomalené. Nad 45 W jít nemůže, protože co když grafika zrovna fakt žere 80 W?

      Tady tohle sdílení je prostě o tom, že ty komponenty o sobě ví a tenhle potenciál už se dá využít, rozdělení TDP může být dynamické. Případně jde dělat i to, že když třeba ve hře je FPS limitovaná grafikou a ne CPU, tak se procesoru ubere jeho přidělená spotřeba přímo cíleně třeba na 35 W a přidá se to do rozpočtu GPU. Nebo u nějaký eSports hry zase naopak.

  2. ….jeden model….
    Cislici: 1

    No tak alespon budou moci pristi rok oddborne weby hlasit, jak amd drti nvidii. Protoze nv rostla jen o 5% v nabidce s touto technoligii, ale amd o 300% (jako ze misto 1 modelu urvou dalsiho vyrobce, rekneme plus 3 modely).
    Uz to vidim: Amd masakruje nv, 300% narust v segmentu nb-sdilene rizene tdp.
    Akorat, ze NV uz moc kam rust nema se svymi procenty. To uz v te zpravicce nebude.

    • Problem AMD neni jestli ma implementovany Smart shift nebo ne. Problem AMD je, ze v principu nema na trhu temer zadne mobilni grafiky. Ten Dell je jedna z prvnich vlastovek, ktera vubec nejakou Grafiku s Navi ma. Proc nejsou v nabidce AMD grafiky v notebooich je mi zahadou, kdyz ma 5300, 5500, 5600 a 5700..ktere pokryvaji NV 1650S – 2060/ 2070 MaxQ.

      • Třeba všichni čekají už na Navi2 🙂
        O té G15 SE uvažuju – ale zatím tak trochu po redmarxovsku. 🙂 Diskrétní grafiku v notebooku nepotřebuju, stačilo by mi asi jen samotné APU, ale s kvalitním chlazením a konstrukcí, takže nechci žádné „žiletky“ – bohužel i ta G15 má ten zprdele vyklápěcí ethernet, i když by se tam vešel normální kovový konektor. Jako jo, až se klapátko urve, dá se za 500 koupit ethernet do USB3.0, ale to pak už bude vypadat jako mentálně-sockový Mac.

        • „ale zatím tak trochu po redmarxovsku.“
          .. tak to rovnou pockas na Zen3, ne? 😉 Ale Redmarx prekvapil a koupil 3800X, tak aby se ti to taky nestalo ..

          Ja usobne jsem asi uz definivne zplackovatel a robustnejsi notas bych si koupil jen v pripade, ze bych ho mel misto desktopu. Mam to tak v hlave ucelove a pracovne rozdelene, takze jsem s vykonem a vyhodami „ziletek“ spokojeny a vykon „desktopu“ v nich nepotrebuji a naopak ocenuji, ze to muzu s sebou tahat jako kocka kotata a nevim o tom.

  3. AMD a její mobilní klasika….. všichni slintají a mezitím dostanou na stůl další Dell s Intelem :(((
    Vzpomněl jsem si na Fujitsu roku 06 s MXM moduly ….. „exkluzivní jeden“ je velký špatný :((((

  4. Jóóó, ahááá „Důvod je údajně takový, že zprovoznění je potřeba připravovat poměrně dlouho a výrobci na něj museli myslet poměrně dlouho před vydáním.“
    Tak to pak jo. Možná zapomněl říci, že to nějak podcenili a patřičně to těm výrobcům netlačili. Jsem zvědav, kolik NB bude s tou konkurenční technologií.