Levná ARM deska Odroid-C1 s čtyřjádrovým čipem Amlogic dostává vylepšenou verzi

0

Před vánoci, ještě než se objevilo Raspberry Pi 2, odhalila korejská firma Hardkernel velmi zajímavou minidesku s procesorem ARM – Odroid-C1. Tento minipočítač stál jen 35 dolarů, ovšem jako jedna z prvních takto levných modelů nesl čtyřjádrový SoC: procesor Amlogic S805. O Odroid-C1 byl údajně velký zájem (aktuálně je prý dokonce vyprodán), a tak nyní firma přichází z jeho vylepšenou revizí, která půjde na trh pod jménem Odroid-C1+.

Odroid-C1+ má mít stejné rozměry a základní rozložení komponent, takže by příslušenství pro první desku mělo normálně fungovat. Zachovány budou i konektory, mezi nimiž je gigabitový Ethernet, čtyři USB 2.0 a jedno USB OTG, socket pro připojení volitelného modulu eMMC, infračervený senzor a konečně HDMI pro připojení obrazovky. V jeho případě bylo ale upuštěno od nepraktické micro verze portu, která obvykle vyžaduje redukci. Odroid-C1+ už místo toho bude mít standardní velké HDMI, pro něž řada uživatelů nebude potřebovat nový kabel. Mimochodem, zařízení by mělo rozměry sedět do kastliček pro Raspberry Pi+ a Pi 2.

Hardkernel Odroid-C1+
Hardkernel Odroid-C1+

Použitý procesor by měl být beze změn, tedy Amlogic S805 se čtyřmi jádry Cortex-A5 na taktu 1,5 GHz, grafikou ARM Mali-450 MP2 (na frekvenci 600 MHz) a blokem pro akceleraci videa. Ten zvládá formáty VC-1, H.264 a H.265/HEVC (profil Main), MPEG-1/2, AVS a RealVideo v rozlišení 1920 × 1080 bodů při 60 snímcích za sekundu. Tento procesor je spárován s operační pamětí DDR3 o velikosti 1 GB, která je připájená na desce. Úložiště Odroid-C1+ integrováno nemá, jeho roli zastane buď obyčejná karta MicroSD, nebo volitelný výkonnější modul eMMC do zmíněného socketu, jenž je stejně jako čtečka karet zespodu PCB.

 

Revize C1+ přináší dále některá drobnější, ale užitečná vylepšení. Harkernel uvádí, že zařízení bude nyní podporovat funkci CEC (Consumer Electronics Control) přes HDMI bez ohledu na to, zda je, nebo není připojena baterie napájející jeho hodiny reálného času. Dále by deska C1+ měla být méně vybíravá na paměťové karty, úroveň kompatibility byla prý zlepšena. Kromě toho je možné napájet ji rovněž skrze port USB OTG, zatímco původní C1 se uměla vykrmovat jen přes zvláštní konektor pro adaptér. Dále také na PCB přibyl vývod I2S, který je možné použít k připojení externího převodníku D/A pro zvukový výstup.

Hardkernel Odroid-C1+
Nová revize bude mít chladič v ceně

Poslední změnou, o které víme, je pasivní chladič procesoru, který můžete vidět na fotografii. K Odroidu-C1 byl nabízen jako volitelné příslušenství, verze C1+ jej ale bude mít standardně jako součást dodávky (údajně proto, že při vysoké teplotě okolí se v plastikových krabičkách SoC v zátěži příliš zahříval). Nevýhoda je, že kvůli tomu poněkud vzroste cena – místo původních 35 USD se prý nyní uvažuje o částce 37 nebo 38 USD (911–936 CZK bez DPH). Prodávat by se nová verze měla už poměrně brzo. U výrobce by měla být dostupná už někdy v srpnu, bude však asi chvíli trvat, než se objeví také u evropských distributorů.

Zdroje: Hardkernel, CNX-Software

Ohodnoťte tento článek!