Levné, ale plnohodnotné: test notebooků do 15 000 Kč (část 2/2)

0

Tip: První část testu notebooků zastoupené stájemi MSI, UMAX, Acer, Samsung a Compaq.

Asus PRO5DID, HP Pro Book 4510s, Lenovo ThinkPad SL510

4. místo – Asus PRO5DID -SX 128V

Model Asus je vyroben z tmavého lesklého plastu – otisky na něm však nejsou tak očividné  jako na jiných noteboocích. To je zásluhou speciální povrchové úpravy, pod průhlednou hladkou vrstvou se skrývá hnědý nátěr s černými tečkami. To vytváří jemnou texturu, která nedává mastným flekům tolik vyniknout. Celkově je zpracování na dobré úrovni – notebook je lehký, ale pevný, panty nevržou.

 

 

Nejzajímavější je však na tomto přístroji jeho hardware. Běžný dvoujádrový procesor Intel Core 2 Duo T6570 (2,1 GHz) totiž doplňuje grafická karta Nvidia GeForce GT 320M. Ta má celý gigabajt vlastní paměti a dostatek výkonu k rozpohybování i náročných her při vysokých detailech. To je v této cenové kategorii opravdu unikát. Nechybí ani rychlý 500GB disk a 4 GB operační paměti. Vysoký výkon za rozumnou cenu ale samozřejmě musí být něčím vyvážen – v tomto případě je to bohužel výdrž. Ta se při přehrávání videa dostane pod dvě hodiny a to už je na dnešní poměry poměrně málo – delší film už ve vlaku nestihnete shlédnout celý. Na multimédia se ale Asus hodí skvěle, díky technologii Splendid má displej notebooku opravdu dobré barvy, zvuk pocházející z reproduktorů Altec Lansing navíc patřil úplně k tomu nejlepšímu, co jsme v testu mohli slyšet. Zaujal nás také koncept IceCool Palm Rest – notebook je navržen tak, aby byl prostor pod dlaněmi vždy příjemně chladný. Klávesnice nás spíše zklamala – je měkká a poměrně se prohýbá. Naopak velmi zajímavý byl touchpad. Ve jeho dotykové ploše najdete malé prohlubně, což je překvapivě funkční řešení. Nabízí také multidotyková gesta a dvě přesná tlačítka.

 

3. místo – HP ProBook 4510s

Také druhý byznysový model v testu dopadl velmi dobře. Není divu, jednalo se o model značky HP ProBook. Tato mladá produktová řada doplňuje profesionální a drahé HP EliteBooky. Nabízí totiž výhody profesionálního řešení za přijatelnou cenu – to dokazuje i tento model s cenou těsně pod patnácti tisíci korun.

 

 

Procesor Core 2 Duo T6570 sice patří ke starší generaci, jeho výkon je však s moderními Core i3 na stejné frekvenci srovnatelný. Rozdíl je pak pouze v grafické kartě, to ale u kancelářského modelu není žádné velké mínus. Co HP ztrácí na grafice, dohání rychlým diskem se 7 200 ot./min – ten nabízí rychlosti čtení až kolem 80 MB/s, což se při zpracovávání velkých souborů může velmi hodit. Černé provedení s čistými liniemi působí velmi prakticky, prostor pod dlaněmi je navíc vyroben z příjemného měkkého plastu. Bohužel se na něm snadno chytají mastné otisky, které se pak špatně leští. Okolí klávesnice je navíc lesklé. Pokud tedy budete přístroj intenzivně používat v terénu, příliš reprezentativně vypadat nebude. Na cesty se přitom ProBook hodí skvěle – je totiž příjemně tenký a nabízí vynikající výdrž, téměř pět hodin kancelářské práce. Model 4510s není primárně určen na multimédia – displej utíká barevně trochu do žluta, reproduktory zase produkují mírně zkreslený zvuk. HP to však bohatě vynahrazuje profesionální výbavou – nechybí ochrana disku proti mechanickému poškození, HP ProtectTools pro správu hesel či zabezpečení systému, ExpressCard slot nebo funkce Fast Charge – vybitý notebook dobijete na 90 % už za 90 minut. V balení navíc najdete tašku přes rameno, což je velmi milá pozornost.

 

2. místo – Lenovo ThinkPad SL510 2847-Q3G

Umístění modelu Lenovo na předních příčkách jsme nečekali. Řada ThinkPad SL je totiž oproti slavným ThinkPadům T dost výrazně osekaná. Po dlouhém testování jsme však museli uznat, že si Lenovo druhé místo zaslouží – oproti levným modelům má totiž co nabídnout. Přístroj na první pohled vypadá jako velká černá krabice – milovníci klasického technoidního ThinkPad vzhledu jásají.

 

 

Při bližším zkoumání však odhalíte mnoho drobných odlišností. V první řadě se jedná o materiál, ze kterého je přístroj vyroben. Magnéziové víko a kovový rám zde nahrazuje lehký a hladký černý plast. Pokud se ale odpoutáte od neustálého srovnávání s tradičním ThinkPadem, zjistíte, že v kontextu levných modelů ostatních výrobců je toto provedení zcela adekvátní. Trochu zvláštně jsou vyřešeny konektory – zapuštění do zkosené bočnice nám nepřipadalo nijak zvlášť pohledné, ani praktické řešení. Konektorová nabídka byla na druhou stranu vzorová. Čtyři USB doplnil port eSATA, nechyběl ani malý ExpressCard slot pro připojení externích periferií. Procesor s grafickou kartou jsou sice staršího data, díky skvělému hospodaření s energií však Lenovo nabízí čtyři hodiny kancelářské práce. Velkou devizou levnějších řad Lenovo je softwarová výbava vyšších modelů – tedy programy z balíku ThinkVatage. Kromě pokročilé správy energetického hospodaření zde najdete také rozšířené možnosti zabezpečení (společně s čtečkou otisků prstů), správu sítí a další užitečné funkce. Velkou předností je přítomnost touchpadu i trackpointu – další exkluzivní vlastnost řady ThinkPad. Také klávesnice je vynikající, bohužel zde kvůli bonusovým tlačítkům nezbylo místo na numerický blok.

 

[pagebreak title=Acer Aspire 5740, Packard Bell EasyNote TJ75]


2. místo – Acer Aspire 5740-334G32Mn

Hned na druhém místě skončil model Acer z populární generace Gemstone, která firmě pomohla kralovat na českém trhu. Oblíbený model sice pomalu končí a bude jej nahrazovat nová generace, my jsme však testovali jednu z posledních konfigurací, která je již vybavena novou platformou Intel (procesory Core i3). Naměřené hodnoty výkonu se tak velmi podobaly vítězi testu i ostatním modelům s totožným hardwarem v testu.

 

 

Ve zkratce se tedy dá říci, že si na notebooku zahrajete i novější hry, přesto vám nabídne minimální zahřívání a až tři hodiny výdrže v terénu. Co se týče těla přístroje, je to stará známá písnička – oblý tvar modelů Aspire přešel lidem postupně pod kůži. Ačkoli víko a panty jsou trochu měkčí, ke zpracování samotného těla není možné mít větší výhrady. Klávesnice umožňuje s trochou zvyku i psaní delších textů, multidotykový touchpad patří mezi konkurencí k tomu lepšímu – tedy až na podivné dvojtlačítko z jednoho kusu. Zřejmě z důvodů úspory jsou na tomto modelu hardwarová, nikoli dotyková tlačítka, při používání to však rozhodně uvítáte. Přístroj je sice vybaven nejmodernějším hardware, jistými rysy se však hlásí ke starší laptopové generaci – nabízí ještě starou modemovou zdířku, jako jediný v testu má navíc zamykací víko. To už je dnes opravdu spíše na obtíž. Reproduktory s certifi kací Dolby Home Theater a Virtual SurroundSound nabízí dostatečný zvukový výkon, reprodukce je však mírně zkreslená. Displej u Aceru klasicky prezentuje velmi živé barvy, charakteristickým rysem je však také přepalování světlých odstínů. Acer je dobrým multimediálním strojem pro běžné uživatele, příjemným bonusem je také správce zálohování a předinstalovaný oddíl, ze kterého je možné při havárii obnovit čistý systém.

 

1. místo – Packard Bell EasyNote TJ75-GN-320CZ

Vítězem testu se stal černý kůň – model značky Packard Bell, u kterého dlouhou dobu nebylo jasné, zda vůbec do redakce dorazí. Tato značka je v západním světě dobře zavedená, u nás se však objevila až nedávno. Nenechte se však zmýlit, nejedná se o žádnou novou štiku v našem rybníce, před dvěma roky totiž Packard Bell spolknul Acer, který jej nyní používá jako brand nabízející zejména stylové modely.

 

 

Na testovaném kusu tedy byl hodně znát dotek Aceru, což však určitě není na škodu – přeci jen v segmentu levných notebooků patří Acer ke špičce. Design modelu odpovídá zaměření značky Packard Bell – provedení je velmi elegantní a stylové, líbil se nám zejména touchpad a vypínač v kloubu. Dotykové ovládání je také  dědictvím Aceru, vypadá sice efektně, my bychom však dali přednost funkčním tlačítkům. Silnou stránkou tohoto modelu byla určitě hardwarová výbava – přístroj je postaven na nové čipové sadě Intel s procesorem Intel Core i3 a výkonnou integrovanou grafi kou. Nechybí 4 GB rychlé operační paměti (DD3), jichž umí 64bitový systém Windows 7 Home Premium náležitě využít. Bonusem je pak rovnou 500GB disk. Tato kombinace zaručuje slušnou výdrž, vysoký výkon i pro náročnější multimediální aplikace a také přijatelnou cenu. Líbil se nám zvuk, který přístroj produkoval, obraz byl při maximálním podsvícení trochu přepálený, což je typické pro modely Acer. Příjemným překvapením nakonec pak byla softwarová nadílka. Kromě běžných zkušebních verzí antiviru a MS Offi ce se totiž po prvním spuštění  automaticky nainstalují základní verze programů Photoshop Elements, Nero 8 Essentials a PowerDVD 9.

Pokud vás Packard Bell zaujal, zde je velký test tohoto modelu.

 

         

Ohodnoťte tento článek!