Levné „iPady mini“ s Androidem: 10 tabletů do 4000 Kč v testu

0

Zásadní je poměr stran

Éru malých tabletů zahájil na konci roku 2010 Samsung s prvním Galaxy Tabem, ovšem přizpůsobený Android 3 Honeycomb se objevil až o rok později a teprve za další rok začal Apple (ač byl u velkých tabletů první) konkurovat
iPadem mini. Čínští výrobci poté začali chrlit levné tablety a tlačit ceny dolů, díky čemuž si dnes koupíte kvalitní tablet už za cenu do 4 000 Kč. A v tento moment přicházíme my, abychom zjistili, které jsou nejlepší.

Mezi dvěma základními velikostmi 7 a 8″ jsou minimální rozdíly, důležitější je poměr stran. Většina tabletů se dělá v širokoúhlém 16:9, méně jich má iPadových 4:3. Mezi těmito se musíte jako první rozhodnout.

Širokoúhlý tablet je lepší na sledování filmů a některé hry, s užším se zase lépe pracuje na výšku a prohlíží web. Gmail, YouTube a řada dalších aplikací na tabletech s poměrem stran 4:3 lépe vypadá a lépe se ovládá. Google prosazuje na obou svých tabletových Nexusech poměr stran 16:10 (lepší než 16:9), naopak 4:3 je běžné u iPadu a pro Android jej používají spíše menší výrobci.

 

Ač mají některé tablety slot na kartu SIM, telefonování bude vždy jen doplňkovou funkcí. Rozumná maximální velikost telefonu má přeci jen své hranice. Naopak pro data se přítomnost 3G velmi hodí, i tak ale nejde o nepostradatelnou funkci. Využijete ji pro navigaci, nebo i na data do zahraničí. Vedle poměru stran je 3G druhá věc, kterou si musíte sami rozhodnout.

Pryč s TN, chtějte IPS

Při testování tabletů se ukázalo, že na nich už nemá nekvalitní TN panel co dělat. IPS je naprosto kruciální parametr. Výrobci do tabletů osazují mnohem horší typy TN displejů, než dávají do notebooků a spatřit aspoň trochu rozumné barvy je skoro nemožné. U supermarketového tabletu za 2 000 Kč se TN tolerovat dá, ale takový bychom nedali ani vlastní tchýni. Z testu jsme je vyřadili a všechny následující tablety mají panel IPS.

Nejlepší displej má Nexus 7, ostatní lehce zaostávají. Samsung se v úhlech trochu zesvětluje, ostatní se více lesknou, ale když máte jen jeden tablet a neporovnáváte, nepoznáte to.

Google Nexus 7 (vyroben Asusem) jsme použili jako referenční tablet. Má vskutku špičkové parametry za nízkou cenu: vysoké rozlišení 1 920 × 1 200 px (16:10), velmi dobrý výkon, kvalitní displej s vysokým jasem, tenké pevné tělo, obrovskou výdrž a stereo reproduktory po obou stranách těla. A jako jediný nabídne vždy nejnovější verzi Androidu. Aby se mu dalo snadno konkurovat, zvolili jsme cenovou hranici 3–4 000 Kč, ve které dnes existuje 11 tabletů. Všechny je tu máme.

Všechny jsou stejné?

Společným znakem testovaných tabletů je už celkem kvalitní plastové nebo hliníkové tělo. Všechny mají Wi-Fi, většina
Bluetooth, některé disponují i GPS.

Liší se typem uživatelského rozhraní Androidu. Tabletové rozhraní (uzpůsobené pro větší displeje tabletů) má hlavní lištu
dole a logičtěji rozmístěné prvky. Naproti tomu smartphonové rozhraní je stejný systém jako na telefonech – ovládací tlačítka má nešikovně uprostřed. Některé hry jsou ale dostupné jen pro tabletové rozhraní a některé aplikace mají podporu více sloupců také jen v tomto rozhraní.

Nexus 7

Trošku problém je přepnout klávesnici z qwertz na českou qwerty, což zajímá necelou polovinu populace. V novém Androidu to najdete hluboko v nastavení, případně se to dá řešit stažením jiné klávesnice. Některé tablety mají výstup na televizi přes HDMI, ač redukci z miniHDMI nepřibalil nikdo. Můžete se setkat i s bezdrátovým HDMI.

Zajímavější je podpora funkce USB host, kdy s tabletem bude fungovat TV tuner do microUSB a případně i USB fl ashdisk přes malou redukci. Tuner jsme zkoušeli prostřednictvím kompatibility s aplikací Tivizen mini. K některým
tabletům se nám podařilo připojit i 2,5″ externí disk. V tabletech jsme vyzkoušeli novou 64GB microSD kartu, a přestože výrobci hlásí podporu jen 32GB velikosti, funguje i 64 GB. To už je velká výhoda proti Nexusu, který karty nepodporuje.

Všechny tablety mají velmi špatné fotoaparáty. Pořídíte s nimi jen nouzové snímky a přední kamery pro videohovory na tom jsou ještě hůře. O něco lepší kamery má jen Nexus a MeMO Pad. Kamera na tabletu ale stejně nedává smysl.

Výdrž akumulátoru jsme měřili přehráváním seriálů v 720p. Při zapnuté Wi-Fi je výdrž kratší jen o zanedbatelných 15–30 minut. Až na jeden zvládnou všechny tablety plynule přehrát i Full HD video a netrhá se ani Angry Birds.

1. Asus MeMO Pad HD7 ME173X

Vedle špičkového Google Nexusu dělá Asus i vlastní tablety. Nový MeMO Pad HD7 má smartphonové rozhraní, výraznější nadstavbu Androidu a je hodně podobný Galaxy Tabu – má také bohužel lesklá záda. Přepínače z horní lišty nabídnou rychlé volby pro Wi-Fi (i zvlášť pro vyhledání sítí), GPS či zapnutí úsporného režimu. Najdete zde aplikaci Audio Wizard, která mění ekvalizér pro film, hudbu nebo hry. Samozřejmě musíte přepínat ručně, takže většinou zůstanete u jednoho nastavení.


 
 

Na spodní liště má Asus ikonku pro spouštění plovoucích aplikací. Kromě kalkulačky a přehrávače videa je to navíc kompas, poznámky a webový prohlížeč. Velmi užitečné. Další konfigurovatelné zkratky k aplikacím najdete po delším
podržení tlačítka Home.

Cena 3 990 Kč
Zapůjčil Asus
Android
verze OS / nadstavba Android 4.2.2 Jelly Bean / ASUS Waveshare UI, zakázané
vývojářské nástroje
typ rozhraní / matice ikon smartphonové rozhraní / 6 × 6 ikon
přepínače v horní / dolní liště Wi-Fi, GPS, Bluetooth, rotace displeje, tichý režim, sync,
jas, AudioWizard, bezdrátový displej
podpora více uživatelských účtů ano
Displej
úhlopříčka / poměr stran / typ
panelu
7″ / 16:10 / IPS
rozlišení displeje 1 280 × 800 px
min. a max. jas /
kontrast (bílá:černá)
33–364 cd/m2
830:1
střední úroveň pro 240 cd/m2
(ideál 50 %) / automatický jas
82% jas / ne
Konektivita
Wi-Fi 802.11b/g/n (2,4 GHz)
Bluetooth / GPS / 3G ano / ano / ne
nabíjecí / datový konektor microUSB
HDMI / bezdrátový displej ne / ano
připojení k PC (protokol) MTP
podpora pro TV tuner (ověřeno
přes aplikaci Tivizen) / podpora
USB flashdisku / 2,5″ externí disk
ano / ne / ne
Provozní vlastnosti
interní úložiště pro aplikace/data 11,82 GB (sdílené)
microSD až 64 GB
operační paměť / volná RAM po startu 1 GB / 587 MB
reproduktory stereo, na jedné straně, hodně hlasité
sluchátkový výstup, umístění konektoru
(na šířku)
velmi kvalitní, vlevo
Výkon a výdrž
 AnTuTu Benchmark 13 419 bodů
3DMark (Ice Storm) 3 139 bodů
Quadrant 3 964 bodů
Vellamo (HTML5) 1 503 bodů
Výdrž přehrávání 720p filmu 7:13 h
Hardware
procesor 1,2 GHz, MediaTek MT8125 (čtyři jádra)
grafika PowerVR SGX 544MP
celková paměť 16 GB
přední kamera / zadní kamera 1,2 Mpx / 5 Mpx
senzory akcelerometr, kompas, senzor magnetického pole
kapacita akumulátoru 3 950 mAh
rozměry / hmotnost 120 × 196 × 10,8 mm / 311 g
barevné varianty černá, bílá, růžová a modrá
Plusy / mínusy
  kvalitní zvuk
  plovoucí aplikace
  výdrž na akumulátor
  nemá USB Mass Storage
  lesklé plastové tělo
Hodnocení  
displej 80 %
konektivita 77 %
zvuk 80 %
paměť 100 %
výkon a výdrž 82 %
celkem 83 %

MeMO Pad má velkou výdrž na akumulátor, seriály zvládne přehrávat více než sedm hodin a vestavěné stereoreproduktory hrají dostatečně nahlas. Oba jsou ale na kratší spodní straně (u filmu oba vlevo), čímž se zážitek trochu snižuje. Takto to ale mají všechny levné tablety a Asus z nich hraje nejlépe.

  
 
  

Asus předinstaloval několik aplikací: Asus Splendid slouží k vylepšení obrazu, nastavení teploty barev, živějšího obrazu, sytosti a odstínu. Asus To-Do je úkolovník automaticky synchronizovaný s Google Tasks. Tablet umí i zálohovat data aplikací, což se hodí například u her, které to většinou stále nepodporují. Aplikace můžete v seznamu seřadit i podle data stažení nebo četnosti používání, ale ne podle vlastního pořadí, to umí jen Samsung. Vlastní klávesnice má navíc užitečný řádek s čísly a na rozdíl od Samsungu má i českou qwerty, jen zabírá hodně místa.


 

Úložiště nabídne velkou sdílenou paměť 11,8 GB. Asus je jediný, kdo aspoň za světla pořizuje trochu použitelné fotky.
Kvalitou se ale hodí maximálně na sociální sítě, a stejně bude lepší tabletem nefotit vůbec. MeMO Pad je takový levnější
Nexus 7 a přináší z celého testu nejvyšší užitnou hodnotu.

 

2. Prestigio MultiPad 4 Quantum PMP5785C Quad a PMP5870C Duo

Krásný hliníkový tablet je podobný iPadu mini. Provedení těla připomíná mnohem dražší tablety, nic nevrže a tlačítka
se dobře mačkají. Tabletové rozhraní má tři plochy a kromě trochu otravné propagace elektronických knih a přídavného
instalátoru vybraných aplikací není Android nijak upraven. Jen se občas trochu zasekává, což padá na vrub málo vyladěnému systému.


 
 Prestigio MultiPad PMP5785C Quad | Prestigio MultiPad PMP5870C Duo


 
 

Větší MultiPad zvládne kromě flashdisku i připojený 2,5″ externí disk, což není vždy samozřejmostí. Úroveň jasu displeje je nastavena velmi dobře, středních 240 cd/m2 vychází akorát na 50 % šoupátka. Velikost 7,85″ v ruce sedí lépe než čistě 8″ tablety, rozlišení by si však zasloužil vyšší. Velký akumulátor s kapacitou 4 700 mAh zvládne přehrávat film necelých sedm hodin.

Cena 3290 Kč 3990 Kč
Zapůjčil Prestigio Alza
Android
verze OS / nadstavba Android 4.1.1 Jelly
Bean / instalátor
Prestigio, eReader
Android 4.2.2 Jelly
Bean / instalátor
Prestigio, eReader
typ rozhraní / matice ikon tabletové rozhraní
7 × 6 ikon
tabletové rozhraní
7 × 5 ikon
přepínače v horní / dolní liště Wi-Fi, jas, rotace displeje, vypnutí notifikací, režim letadlo, hlasitost Wi-Fi, jas, rotace displeje, vypnutí notifikací, režim letadlo
podpora více uživatelských účtů ne ano
Displej
úhlopříčka / poměr stran / typ
panelu
7″ / 16:10 / IPS 7,85″ / 4:3 / IPS
rozlišení displeje 1 280 × 800 px 1 024 × 768 px
min. a max. jas /
kontrast (bílá:černá)
22–285 cd/m2
914:1
62–418 cd/m2
878:1
střední úroveň pro 240 cd/m2
(ideál 50 %) / automatický jas
82% jas / ne 52% jas / ne
Konektivita
Wi-Fi 802.11b/g/n (2,4 GHz) 802.11b/g/n
(2,4 GHz)
Bluetooth / GPS / 3G ne / ne / ne ano / ne / ne
nabíjecí / datový konektor microUSB microUSB
HDMI / bezdrátový displej microHDMI / ne microHDMI / ano
připojení k PC (protokol) USB Mass Storage MTP
podpora pro TV tuner (ověřeno
přes aplikaci Tivizen) / podpora
USB flashdisku / 2,5″ externí disk
ano / ano / ne ano / ano / ano
Provozní vlastnosti
interní úložiště pro aplikace/data 0,98 GB / 5,01 GB
(umí přesouvat
aplikace na SD)
0,98 GB / 5,59 GB
(umí přesouvat
aplikace na SD)
microSD až 64 GB až 64 GB
operační paměť / volná RAM po startu 1 GB / 573 MB 1 GB / 617 MB
reproduktory jeden reproduktor,
málo hlasité
jeden reproduktor,
středně hlasité
sluchátkový výstup, umístění konektoru
(na šířku)
málo kvalitní,
vpravo
středně kvalitní,
vlevo
Výkon a výdrž
 AnTuTu Benchmark 14 630 bodů 18 074 bodů
3DMark (Ice Storm) 2 707 bodů 3 263 bodů
Quadrant 4 022 bodů 5 084 bodů
Vellamo (HTML5) 1 450 bodů 2 027 bodů
Výdrž přehrávání 720p filmu 6:10 h 6:37 h
Hardware
procesor 1,6 GHz, Rockchip
RK3066, Cortex A9
(dvě jádra)
1,6 GHz, Rockchip
RK3188, Cortex A9
(čtyři jádra)
grafika Mali 400 MP Mali 400 MP, 400 MHz
celková paměť 8 GB 8 GB
přední kamera / zadní kamera 0,3 Mpx / 2 Mpx 0,3 Mpx / 2 Mpx
senzory akcelerometr akcelerometr
kapacita akumulátoru 4 000 mAh 4 700 mAh
rozměry / hmotnost 116 × 188 × 9 mm
325 g
139 × 203 × 8,9 mm
413 g
barevné varianty černá černá
Plusy / mínusy
  hliníkové zpracování
  kvalitní displej
  kožený obal
  horší zvuk
Hodnocení    
displej 70 % 70 %
konektivita 85 % 84 %
zvuk 50 % 65 %
paměť 50 % 50 %
výkon a výdrž 66 % 76 %
celkem 66 % 71 %

Přes vysoké hodnoty benchmarků není svižnost Androidu nijak velká a u složitějších úloh se trochu zasekává. Hry i video
však běží plynule. V příslušenství dostanete kvalitní obal a anglickou redukci na zásuvku, což využijete při cestování.

    

Prestigio Multipad PMP5870C DUO: Oproti většímu modelu má o 20 % slabší procesor, ale stále dostatečný výkon. Android je naopak svižnější než u většího modelu. Hlavně je zde kvalitnější displej s vyšším rozlišením 1 280 × 800 px, ale jen polovičním maximálním jasem.

Liší se ještě starší verzí Androidu, nemá Bluetooth a nezvládne připojený 2,5″ externí disk. K počítači se na rozdíl od většího modelu připojuje přes USB Mass Storage jako nový disk. Filmy můžete přehrávat přímo z něj a klidně i na televizi přes výstup microHDMI.

 

 

4. Ainol Novo 7 Venus

Venus je orientovaný na šířku a veškeré konektory má na pravé straně. MicroUSB slouží hlavně pro připojení k počítači, pro nabíjení je určen nestandardní kulatý konektor, k němuž je dodávána i nabíječka. Nabíjení přes microUSB funguje také, ale vzhledem k nižžímu proudu je pomalejší (nabíječka dává 2 A). Výhodou je snad jen možnost používat microUSB i během dobíjení; například funguje připojení externího disku. Zadní strana Venusu má vroubkovanou matnou úpravu.


 

Ainol je jeden ze známějších čínských výrobců, ale dejte pozor při obnově systému do továrního nastavení. Naskočí čínština a zpátky do češtiny se dostáváte přes rozsypaný čaj. Venus má vyšší rozlišení displeje a na plochu se vejde luxusních 8 × 5 ikon. Zamykací obrazovka podporuje widgety emailu, kalendáře či Google Now.

Cena 3 590 Kč
Zapůjčil Ainol-novo.cz
Android
verze OS / nadstavba Android 4.2.2 Jelly Bean / root
typ rozhraní / matice ikon tabletové rozhraní / 8 × 5 ikon
přepínače v horní / dolní liště Wi-Fi, rotace displeje, jas, vypnutí notifikací
podpora více uživatelských účtů ano
Displej
úhlopříčka / poměr stran / typ
panelu
7″ / 16:10 / IPS
rozlišení displeje 1 280 × 800 px
min. a max. jas /
kontrast (bílá:černá)
20–240 cd/m2
553:1
střední úroveň pro 240 cd/m2
(ideál 50 %) / automatický jas
100% jas / ne
Konektivita
Wi-Fi 802.11b/g/n (2,4 GHz)
Bluetooth / GPS / 3G ne / ne / ne
nabíjecí / datový konektor kulatý /
microUSB (nabíjí
i z microUSB)
HDMI / bezdrátový displej miniHDMI / ano
připojení k PC (protokol) USB Mass Storage
podpora pro TV tuner (ověřeno
přes aplikaci Tivizen) / podpora
USB flashdisku / 2,5″ externí disk
ano / ano /ano
Provozní vlastnosti
interní úložiště pro aplikace/data 0,99 GB / 9,8 GB (umí přesouvat aplikace na SD)
microSD až 64 GB
operační paměť / volná RAM po startu 1 GB / 404 MB
reproduktory jeden reproduktor,
středně
hlasité
sluchátkový výstup, umístění konektoru
(na šířku)
málo kvalitní,
vpravo
Výkon a výdrž
 AnTuTu Benchmark neproběhlo
3DMark (Ice Storm) 1 883 bodů
Quadrant 1 944 bodů
Vellamo (HTML5) 838 bodů
Výdrž přehrávání 720p filmu 6:30 h
Hardware
procesor 1,5 GHz, Actions
Semi ATM7029,
Cortex A9
(čtyři jádra)
grafika Vivante GC1000+
celková paměť 16 GB
přední kamera / zadní kamera 0,3 Mpx / 2 Mpx
senzory akcelerometr
kapacita akumulátoru 4 000 mAh
rozměry / hmotnost 126 × 187 ×
11 mm / 323 g
barevné varianty bílá, černá
Plusy / mínusy
  root
  HDMI výstup
  kapacita
úložiště
  výdrž
  nabíjení i z microUSB
  pomalejší nevyladěný Android
Hodnocení  
displej 60 %
konektivita 89 %
zvuk 50 %
paměť 80 %
výkon a výdrž 55 %
celkem 65 %

Tabletové rozhraní má pět ploch a nahoře vyhledávací okénko Google. Protože nefunguje sejmutí obrazovky přes fyzická tlačítka hlasitosti a jelikož nejsou ani příliš povedená a výrobce to ví, umístil je všechny i na spodní lištu. U zapínacího
tlačítka je navíc ještě jedno nezvyklé tlačítko, které slouží pro návrat na domovskou obrazovku. U hodin se zobrazuje ukazatel signálu 3G. Venus nemá příslušný modul, ale podporuje 3G přes externí modem a v nastavení je i seznam
podporovaných modelů.

 
 
 

Venus patří mezi pomalejší tablety a nemá Bluetooth ani GPS, jejichž podpora v chipsetu chybí. Procesor má místo udaných 1,5 GHz ve skutečnosti nižší frekvenci 1,1 GHz – Číňané se s parametry moc nepářou. Výhodou je velká paměť pro data o kapacitě 13 GB, jen škoda oddělené paměti pro aplikace. I reakce v Androidu jsou pomalejší, to má ale na svědomí málo vyladěný Android. Nejlepší by bylo nahrát jinou ROM, například CyanogenMod, což by ani nemělo být složité, jelikož Venus je od výroby rootnutý. Root není pro začátečníky, nicméně s ním získáte mnohem více možností.

Ainol Novo 7 EOS (3 990 Kč): Podobný model bude mít navíc Bluetooth a integrovaný 3G modul, IPS displej i rozlišení zůstane zachováno.

 

5. NextBook Premium 8 IPS Quad

Velký 8″ tablet v bytelném plastovém provedení seženete i levněji s dvoujádrovým procesorem (bez Quad) za 2 990 Kč. Tabletové rozhraní Androidu má jednu zvláštnost: ikonky v seznamu aplikací kolem sebe mají bílou linku a jsou více do
čtverečku. Automaticky přidaná ikona nové aplikace na ploše je normální, ale pokud ji odstraníte a poté znovu přidáte ze seznamu, už bude jiná až do případného přeinstalování. Podle našeho názoru jde o designovou zbytečnost.


 
 

V nastavení je možnosti přidat si na spodní lištu tlačítko pro sejmutí obrazovky, ale funguje i zkratka přes ovladač hlasitosti. Mezi předinstalovanými aplikacemi najdete čtečku knih, jinak se Android příliš neliší. Tablet se ani nehlásí
jako NextBook, v Google Play jej najdete pod označením Rockchip EBM8000FP. Výrobce si s pojmenováním moc hlavu nedělal.

Cena 3 790 Kč
Zapůjčil Nextbook.cz
Android
verze OS / nadstavba Android 4.2.2 Jelly Bean / instalátor Prestigio, eReader
typ rozhraní / matice ikon tabletové rozhraní / 7 × 5 ikon
přepínače v horní / dolní liště Wi-Fi, jas, rotace displeje, vypnutí notifikací, režim letadlo
podpora více uživatelských účtů ano
Displej
úhlopříčka / poměr stran / typ
panelu
7,85″ / 4:3 / IPS
rozlišení displeje 1 024 × 768 px
min. a max. jas /
kontrast (bílá:černá)
62–418 cd/m2
878:1
střední úroveň pro 240 cd/m2
(ideál 50 %) / automatický jas
52% jas / ne
Konektivita
Wi-Fi 802.11b/g/n (2,4 GHz)
Bluetooth / GPS / 3G ano / ne / ne
nabíjecí / datový konektor microUSB
HDMI / bezdrátový displej miniHDMI / ano
připojení k PC (protokol) MTP
podpora pro TV tuner (ověřeno
přes aplikaci Tivizen) / podpora
USB flashdisku / 2,5″ externí disk
ano / ano / ano
Provozní vlastnosti
interní úložiště pro aplikace/data 0,98 GB / 5,59 GB (umí přesouvat aplikace na SD)
microSD až 64 GB
operační paměť / volná RAM po startu 1 GB / 617 MB
reproduktory jeden reproduktor, středně hlasité
sluchátkový výstup, umístění konektoru
(na šířku)
středně kvalitní, vlevo
Výkon a výdrž
 AnTuTu Benchmark 18 074 bodů
3DMark (Ice Storm) 3 263 bodů
Quadrant 5 084 bodů
Vellamo (HTML5) 2 027 bodů
Výdrž přehrávání 720p filmu 6:37 h
Hardware
procesor 1,6 GHz, Rockchip RK3188, Cortex A9 (čtyři jádra)
grafika Mali 400 MP, 400 MHz
celková paměť 8 GB
přední kamera / zadní kamera 0,3 Mpx / 2 Mpx
senzory akcelerometr
kapacita akumulátoru 4 700 mAh
rozměry / hmotnost 139 × 203 × 8,9 mm
413 g
barevné varianty černá
Plusy / mínusy
  bytelné provedení
  výkon
  nemá nabíjení přes microUSB
  nižší výdrž
Hodnocení  
displej 60 %
konektivita 70 %
zvuk 60 %
paměť 50 %
výkon a výdrž 55 %
celkem 60 %

NextBook má napájení přes proprietární kulatý konektor, ale na rozdíl od jiných mu nabíjení přes microUSB opravdu nefunguje, a nemůžete tak použít jinou nabíječku. Nemá GPS ani Bluetooth, zato jej přes HDMI lze připojit k televizi
a pouštět filmy na velké obrazovce. NextBook je za Nexusem nejvýkonějším tabletem v testu.

 
 
  

Naměřili jsme nízkou výdrž na akumulátor, film zvládá přehrávat jen čtyři hodiny, což v porovnání s ostatními není moc. Jediný reproduktor není příliš hlasitý, lepší zážitek u filmů získáte se sluchátky.

Druhá možnost je NextBook Premium 8 IPS za 2 990 Kč. Podle všeho je jediným rozdílem použití slabšího dvoujádrového procesoru, a jelikož už teď na čtyřech jádrech je Android celkem svižný, je slabší a hlavně levnější model zajímavou koupí.

 

 

6. Colorovo CityTab Vision 7 v2.0

Nejtenčí tablet testu překonává tloušťkou pouhých 7,2 mm dokonce i Nexus. Také v hmotnosti nemá konkurenci, naše váha ukázala pouhých 263 gramů. Padne velmi dobře do ruky, má pevné hliníkové zpracování, ač jde jen o velice tenká hliníková záda, a nechce se věřit, že od nějakého neznámého polského výrobce.


 

Jeho logičtější orientaci na šířku brání jen umístění obou kamer, ty ale stejně nemá cenu vůbec používat. Nabíjení probíhá přes proprietární kulatý konektor, ale funguje i z microUSB.

Cena 3 199 Kč
Zapůjčil Alza.cz
Android
verze OS / nadstavba Android 4.1.1 Jelly Bean
typ rozhraní / matice ikon tabletové rozhraní / 8 × 7 ikon
přepínače v horní / dolní liště Wi-Fi, jas, rotace displeje, vypnutí notifikací
podpora více uživatelských účtů ne
Displej
úhlopříčka / poměr stran / typ
panelu
7″ / 16:10 / IPS
rozlišení displeje 1 280 × 800 px
min. a max. jas /
kontrast (bílá:černá)
39–270 cd/m2
864:1
střední úroveň pro 240 cd/m2
(ideál 50 %) / automatický jas
91% jas / ne
Konektivita
Wi-Fi 802.11b/g/n (2,4 GHz)
Bluetooth / GPS / 3G ne / ne / ne
nabíjecí / datový konektor kulatý / microUSB (nabíjí i z microUSB)
HDMI / bezdrátový displej miniHDMI / ne
připojení k PC (protokol) USB Mass Storage
podpora pro TV tuner (ověřeno
přes aplikaci Tivizen) / podpora
USB flashdisku / 2,5″ externí disk
ano / ano / ano
Provozní vlastnosti
interní úložiště pro aplikace/data 1 GB / 5,39 GB (umí přesouvat aplikace na SD)
microSD až 64 GB
operační paměť / volná RAM po startu 1 GB / 440 MB
reproduktory jeden reproduktor, málo hlasité
sluchátkový výstup, umístění konektoru
(na šířku)
málo kvalitní, vpravo
Výkon a výdrž
 AnTuTu Benchmark neproběhlo
3DMark (Ice Storm) 2 096 bodů
Quadrant 2 438 bodů
Vellamo (HTML5) 1 017 bodů
Výdrž přehrávání 720p filmu 4:22 h
Hardware
procesor 1,2 GHz, ATM7029, Cortex A9 (čtyři jádra)
grafika 3D Vivante GC1000+
celková paměť 8 GB
přední kamera / zadní kamera 0,3 Mpx / 2 Mpx
senzory akcelerometr
kapacita akumulátoru 3 000 mAh
rozměry / hmotnost 113 × 190 × 7,2 mm / 263 g
barevné varianty stříbrná
Plusy / mínusy
  velmi tenké a pevné tělo
  nabíjení funguje i z microUSB
  cena
  slabší zvuk
Hodnocení  
displej 70 %
konektivita 89 %
zvuk 50 %
paměť 50 %
výkon a výdrž 33 %
celkem 59 %

Tablet nemá slot na SIM kartu, v liště u hodin přesto zůstal pozůstatek ukazatele signálu, zřejmě z jiného modelu. Android v Colorovu má předinstalovanou aplikaci Advanced Task Killer, a pokud ji nepoužíváte, lze ji jen zakázat.


 
 

Výrobce předinstaloval přehrávač Owl Player, který ale nedokáže náročná videa přehrát plynule, mnohem lepší volbou je například MX Player. U takto malého a tenkého tabletu bylo překvapením, že zvládne připojený externí disk. Reproduktory jsou umístěné na levém boku, což je u levných tabletů bohužel standard.

  
 

Colorovo neumí pořídit screenshot přes fyzická tlačítka, takže pokud občas tuto funkci potřebujete, musíte si zaneřádit
dolní lištu tím virtuálním. Reproduktory hrají jen slabě, pro seriály bude potřeba využít sluchátka, ale i tento zvukový výstup zklamal – hraje tiše a frekvence jsou velmi nevyvážené. CityTab je pro nenáročné uživatele, kteří ocení hlavně jeho výbornou mobilitu a poloviční cenu proti Nexusu 7.

 

7. Yarvik Xenta 8ic

Pěkně zpracovaný hliníkový tablet má zkosené hrany a dobře se drží. Matný černý hliník příjemně chladí ruce. Mezi
konektory najdete microUSB, microHDMI pro výstup na televizi, sluchátka a slot na kartu microSD, vše umístěné na levé straně. Lícování šasi není úplně ideální, což je vidět třeba u konektorů, na funkci to ale nemá příliš vliv. Nenápadný fotoaparát je umístěn úplně v rohu.


 
 

Cena 3 747 Kč
Zapůjčil Alza.cz
Android
verze OS / nadstavba Android 4.1.1 Jelly Bean
typ rozhraní / matice ikon tabletové rozhraní / 7 × 6 ikon
přepínače v horní / dolní liště Wi-Fi, jas, rotace displeje, vypnutí notifikací, režim
letadlo, hlasitost, tlačítko menu
podpora více uživatelských účtů ne
Displej
úhlopříčka / poměr stran / typ
panelu
8″ / 4:3 / IPS
rozlišení displeje 1 024 × 768 px
min. a max. jas /
kontrast (bílá:černá)
67–282 cd/m2
1 158:1
střední úroveň pro 240 cd/m2
(ideál 50 %) / automatický jas
83% jas / ne
Konektivita
Wi-Fi 802.11b/g/n (2,4 GHz)
Bluetooth / GPS / 3G ano / ne / ne
nabíjecí / datový konektor microUSB
HDMI / bezdrátový displej microHDMI / ano
připojení k PC (protokol) USB Mass Storage
podpora pro TV tuner (ověřeno
přes aplikaci Tivizen) / podpora
USB flashdisku / 2,5″ externí disk
ano / ano / ne
Provozní vlastnosti
interní úložiště pro aplikace/data 0,98 GB / 5,38 GB (umí přesouvat aplikace na SD)
microSD až 64 GB
operační paměť / volná RAM po startu 1 GB / 627 MB
reproduktory jeden reproduktor, středně hlasité
sluchátkový výstup, umístění konektoru
(na šířku)
málo kvalitní, vlevo
Výkon a výdrž
AnTuTu Benchmark 14 196 bodů
3DMark (Ice Storm) 2 953 bodů
Quadrant 4 154 bodů
Vellamo (HTML5) 1 292 bodů
Výdrž přehrávání 720p filmu 4:00 h
Hardware
procesor 1,6 GHz, Cortex A9 (dvě jádra)
grafika Mali 400 MP
celková paměť 8 GB
přední kamera / zadní kamera 0,3 Mpx / 2 Mpx
senzory akcelerometr
kapacita akumulátoru 4 000 mAh
rozměry / hmotnost 152 × 201 × 8,5 mm / 416 g
barevné varianty černá
Plusy / mínusy
  hliníkové zpracování
  svižný Android
  křehké tělo
  nižší výdrž na akumulátor
  vysoký minimální jas
Hodnocení  
displej 60 %
konektivita 90 %
zvuk 55 %
paměť 50 %
výkon a výdrž 40 %
celkem 58 %

U ovladače hlasitosti přibylo netradiční tlačítko zpět, které nám příliš smysl nedává a kvůli němu jde hůře nahmatat
zapnutí a hlasitost. Některá slovíčka nejsou v Androidu ani přeložená, což ukazuje větší zásahy výrobce. Yarvik neumí pořizovat screenshoty přes tlačítka hlasitosti, je třeba zapnout přídavné tlačítko na lištu.


 

Na spodní liště kromě přídavných tlačítek pro hlasitost také překvapilo tlačítko Menu známé ze starších telefonů s Androidem. Yarvik to s tlačítky už přehání a trochu snižuje přehlednost. Přesto je Android na Yarviku svižný, displej je však kvůli nižšímu rozlišení málo ostrý. Pořád ještě zvládne plynule přehrávat film v 1080p, ale vydrží to pouhé čtyři hodiny. Yarvik má hodně vysoký minimální jas, 62 cd/m2 není pro čtení v posteli úplně ideální.

 
  Kovová záda jsou však jen pozlátko, tablet se trochu prohýbá a displeji to nedělá vůbec dobře. Při hrubším zacházení jej snadno poškodíte. Kompromisů má Yarvik už příliš.

 

​​

 

8. Samsung Galaxy Tab 2 7.0 P3110

Druhá generace malého tabletu od Samsungu je už rok stará, nicméně ta nejnovější by se nám do testu cenově nevešla.
Galaxy Tab 2 má jack na sluchátka a slot na microSD kartu, ale jinak už jen proprietární 30pinový konektor pro nabíjení
i přenos dat. USB, a tedy připojení externích zařízení získáte jen přes redukci, což bude dělat málokdo. Nefungovalo ani
nabíjení z počítače.


 
 

Telefonní rozhraní Androidu má nadstavbu TouchWiz, která je obecně pomalejší, ale mezi levnými tablety to není ani poznat. Naopak vám některé přidané funkce zpříjemní život. Samsung přidal do notifikační lišty procentuální stav baterie, což je hodně užitečná drobnost.

Cena 3 999 Kč
Zapůjčil Samsung
Android
verze OS / nadstavba Android 4.1.2 Jelly Bean / TouchWiz, zobrazování baterie
v procentech
typ rozhraní / matice ikon smartphonové rozhraní / 6 × 6 ikon
přepínače v horní / dolní liště Wi-Fi, Bluetooth, jas, GPS, rotace displeje, tichý režim,
režim vozidlo, sync, vypnutí notifikací, úsporný režim
podpora více uživatelských účtů ne
Displej
úhlopříčka / poměr stran / typ
panelu
7″ / 16:9 / IPS-PLS
rozlišení displeje 1 024 × 600 px
min. a max. jas /
kontrast (bílá:černá)
1–442 cd/m2
837:1
střední úroveň pro 240 cd/m2
(ideál 50 %) / automatický jas
66% jas / senzor okolního osvětlení
Konektivita
Wi-Fi 802.11b/g/n (2,4 GHz)
Bluetooth / GPS / 3G ano / ano / ne
nabíjecí / datový konektor Samsung 30pin
konektor
HDMI / bezdrátový displej ne / ne
připojení k PC (protokol) MTP
podpora pro TV tuner (ověřeno
přes aplikaci Tivizen) / podpora
USB flashdisku / 2,5″ externí disk
nemá USB, přes redukci
Provozní vlastnosti
interní úložiště pro aplikace/data 4,49 GB (sdílené)
microSD až 64 GB
operační paměť / volná RAM po startu 1 GB / 424 MB
reproduktory stereo, na jedné straně, hodně hlasité
sluchátkový výstup, umístění konektoru
(na šířku)
velmi kvalitní, vlevo
Výkon a výdrž
 AnTuTu Benchmark 9 277 bodů
3DMark (Ice Storm) 1 959 bodů
Quadrant 3 113 bodů
Vellamo (HTML5) 1 338 bodů
Výdrž přehrávání 720p filmu 5:52h
Hardware
procesor 1 GHz, Exynos 4210 (dvě jádra)
grafika PowerVR SGX 540
celková paměť 8 GB
přední kamera / zadní kamera 0,3 Mpx / 3 Mpx
senzory akcelerometr, kompas, světelný senzor, senzor magnetického pole
kapacita akumulátoru 4 000 mAh
rozměry / hmotnost 122 × 193 × 10,5 mm / 348 g
barevné varianty bílá, stříbrná
Plusy / mínusy
  procenta u stavu akumulátoru
  plovoucí aplikace
  propracovaná lišta s přepínači
  30pinový konektor
  starší Android
  nižší rozlišení
  lesklé plastové provedení
Hodnocení  
displej 60 %
konektivita 46 %
zvuk 80 %
paměť 50 %
výkon a výdrž 48 %
celkem 56 %

Mezi přepínači na liště můžete zapnout automatický jas podle senzoru, který vídáme až u dražších tabletů. V seznamu aplikací lze poskládat ikonky podle svého pořadí, což také nikdo jiný nenabízí. Většinu předinstalovaných aplikací nevyužijete, jiné jsou užitečné, ale kvůli nim máte jen 4,5 GB volné sdílené paměti.


 

Spodní lišta má pro Samsung typicky prohozená tlačítka Zpět a Menu. Hlavně ale přibylo další tlačítko, po jehož stisku vyjede nabídka plovoucích aplikací: email, kalendář, přehrávač hudby, správce úloh a kalkulačka. Takto spuštěná
aplikace se chová jako okno ve Windows a je stále nad všemi ostatními. Takovéto funkce dělají nadstavby zajímavými. Pro Galaxy Tab 2 by už měla existovat aktualizace na Android 4.2, ale tablet ji zatím odmítá. A tohle jsou zase přesně ty problémy, které musíte snášet, když si nekoupíte Nexus.

 
 

Funkce Úsporný režim prodlouží výdrž, ale sníží výkon o 5–15 %. Posledních 5 % baterky se navíc sníží jas až na minimum a přes vyšší výdrž to má ten následek, že film už nedokoukáte. Displej typu PLS, což je varianta IPS přímo od Samsungu, se méně leskne, ale při bočních pohledech dochází k mírnému zesvětlování. Na nižším rozlišení displeje se také hůře čte malý text. Samsung má povedenou klávesnici s řádkem pro čísla, ale bez českého rozložení qwerty.

 

 

9. GoClever TAB M813G

Kvalitně zpracovaný tablet se dobře drží v rukou a je uzpůsoben na šířku, čemuž ale neodpovídá umístění přední kamery. Tu najdete ve vystouplém rohu. Některé prvky systému nejsou zcela přeloženy do češtiny. U ovládání hlasitosti je přidané tlačítko Zpět, které stejně jako u Yarviku spíše překáží. Na dolní liště zase najdete i virtuální tlačítka pro hlasitost a zbytečné tlačítko Menu. Android není zcela plynulý, a objevila se dokonce nepříjemná chyba, kdy zcela zmizel ovládací panel s hodinami a pomohlo až obnovení do továrního nastavení.


 
 

GoClever nastartuje už během patnácti sekund po zapnutí, ale tím jeho výhody končí. Nízké rozlišení displeje je jen začátek, tento tablet jako jediný nedokázal plynule přehrávat HD video, má hodně tichý reproduktor a ani sluchátkový
výstup není příliš kvalitní. Některé frekvence přehrává o dost hlasitěji než jiné.

Cena 3 890 Kč
Zapůjčil Alza.cz
Android
verze OS / nadstavba Android 4.1.1 Jelly Bean
typ rozhraní / matice ikon tabletové rozhraní / 6 × 6 ikon
přepínače v horní / dolní liště Wi-Fi, jas, rotace displeje, vypnutí notifikací, režim letadlo, hlasitost, tlačítko menu
podpora více uživatelských účtů ne
Displej
úhlopříčka / poměr stran / typ
panelu
8″ / 4:3 / IPS
rozlišení displeje 1 024 × 768 px
min. a max. jas /
kontrast (bílá:černá)
5–191 cd/m2
1 087:1
střední úroveň pro 240 cd/m2
(ideál 50 %) / automatický jas
>100% jas
Konektivita
Wi-Fi 802.11b/g/n (2,4 GHz)
Bluetooth / GPS / 3G ano / ano / ano
nabíjecí / datový konektor microUSB
HDMI / bezdrátový displej ne / ne
připojení k PC (protokol) USB Mass Storage
podpora pro TV tuner (ověřeno
přes aplikaci Tivizen) / podpora
USB flashdisku / 2,5″ externí disk
ano / ano / ne
Provozní vlastnosti
interní úložiště pro aplikace/data 0,98 GB / 1,09 GB (umí přesouvat aplikace na SD)
microSD až 64 GB
operační paměť / volná RAM po startu 1 GB / 673 MB
reproduktory dva reproduktory po stranách, málo hlasité
sluchátkový výstup, umístění konektoru
(na šířku)
málo kvalitní, vlevo
Výkon a výdrž
 AnTuTu Benchmark 8 436 bodů
3DMark (Ice Storm) neproběhlo
Quadrant 2 830 bodů
Vellamo (HTML5) 1 157 bodů
Výdrž přehrávání 720p filmu 5:10 h
Hardware
procesor 1,2 GHz, Cortex A9 (dvě jádra)
grafika PowerVR SGX 531
celková paměť 4 GB
přední kamera / zadní kamera 0,3 Mpx / 2 Mpx
senzory akcelerometr, kompas, senzor magnetického pole
kapacita akumulátoru 4 300 mAh
rozměry / hmotnost 150 × 198 × 9 mm / 438 g
barevné varianty černá
Plusy / mínusy
  výdrž
  3G modul
  rychlý start
  malá paměť
  nepřehraje HD video
  slabší displej
Hodnocení  
displej 50 %
konektivita 90 %
zvuk 60 %
paměť 10 %
výkon a výdrž 41 %
celkem 54 %

GoClever má jediný v testu 3G modul. Po zasunutí SIM karty můžete využívat data i na místech, kde není pokrytí signálem Wi-Fi. Tahle příjemná vlastnost ostře kontrastuje s mizernou kapacitou paměti. Pouhé 2 GB znamenají ve skutečnosti jen 1,09 GB pro vaše data. Aplikace mají vyhrazených 0,98 GB zvlášť. Takový tablet by měl stát výrazně pod tři tisíce, přesto si výrobce řekne o 3 790 Kč a za takovou cenu je na trhu deset lepších.

 

Situaci se snaží zachránit drobnostmi, jako jsou kompas, přibalená sluchátka, dva reproduktory po stranách (stejně
nehrají dobře) a výdrž přes pět hodin. GoClever bohužel nelze doporučit.

 

10. Sencor Element 7D101

Od Sencoru jsme zkoušeli dva tablety. Větší Element 8 V3 nás hodně zklamal displejem, který by sice měl být IPS,
ale jde zřejmě o ten nejhorší IPS, jaký jsme kdy viděli (spíše jde o TN), navíc s nízkým rozlišením. Mnohem lepším tabletem je 7″ Element 7D101 s rozlišením 1 280 × 800 px, ale pozor na vadné pixely, náš kousek měl takové hned dva.


 

Element je orientován na šířku, na horní straně má ovladač hlasitosti, veškeré konektory včetně sluchátek se nacházejí vpravo. Přes miniHDMI jej lze připojit k televizi. Zklamalo nás napájení přes kulatý konektor, microUSB funguje jen pro datové přenosy. Ve spodní liště je kromě dalších ovládacích prvků také tlačítko pro ztlumení zvuku.

Cena 2 990 Kč
Zapůjčil Alza.cz
Android
verze OS / nadstavba Android 4.1.1 Jelly Bean
typ rozhraní / matice ikon tabletové rozhraní / 8 × 5 ikon
přepínače v horní / dolní liště Wi-Fi, jas, rotace displeje, vypnutí notifikací, režim letadlo, hlasitost
podpora více uživatelských účtů ne
Displej
úhlopříčka / poměr stran / typ
panelu
7″ / 16:10 / IPS
rozlišení displeje 1 280 × 800 px
min. a max. jas /
kontrast (bílá:černá)
58–274 cd/m2
649:1
střední úroveň pro 240 cd/m2
(ideál 50 %) / automatický jas
88% jas / ne
Konektivita
Wi-Fi 802.11b/g/n (2,4 GHz)
Bluetooth / GPS / 3G ne / ne / ne
nabíjecí / datový konektor kulatý / microUSB
HDMI / bezdrátový displej miniHDMI / ne
připojení k PC (protokol) USB Mass Storage
podpora pro TV tuner (ověřeno
přes aplikaci Tivizen) / podpora
USB flashdisku / 2,5″ externí disk
ano / ano / ne
Provozní vlastnosti
interní úložiště pro aplikace/data 0,98 GB / 5,17 GB (umí přesouvat aplikace na SD)
microSD až 64 GB
operační paměť / volná RAM po startu 1 GB / 563 MB
reproduktory jeden reproduktor, málo hlasité
sluchátkový výstup, umístění konektoru
(na šířku)
středně kvalitní, vpravo
Výkon a výdrž
 AnTuTu Benchmark 13 283 bodů
3DMark (Ice Storm) 2 768 bodů
Quadrant 3 892 bodů
Vellamo (HTML5) 1 482 bodů
Výdrž přehrávání 720p filmu 2:13 h
Hardware
procesor 1,6 GHz, Cortex A9 (dvě jádra)
grafika Mali 400 MP
celková paměť 8 GB
přední kamera / zadní kamera 0,3 Mpx / 2 Mpx
senzory akcelerometr
kapacita akumulátoru 3 000 mAh
rozměry / hmotnost 120 × 184 × 10 mm / 320 g
barevné varianty stříbrná
Plusy / mínusy
  cena
  slabá výdrž na akumulátor
  napájení není přes microUSB
Hodnocení  
displej 70 %
konektivita 65 %
zvuk 60 %
paměť 50 %
výkon a výdrž 22 %
celkem 53 %

Sencor má jemný displej s vyšším rozlišením a dostatečným jasem, ovšem při pohledu zboku hodně prosvítá v místech mezi displejem a okrajem. Tělo tabletu je pevné, nikde nevrže. Na zádech má nezvykle umístěný fotoaparát blíže středu, takže byste mu neměli clonit prsty, kvalita fotek je ovšem tradičně velmi špatná.

  

Element je nejlevnějším tabletem v testu, má mizernou výdrž jen něco přes dvě hodiny, což je hluboko pod standardem.
Tlačítka pro změnu hlasitosti příliš nefungují. Pro zesílení či zeslabení je nutné opakované stisknutí, delším podržením se nezmění a spíše si omylem přepnete aplikaci. Ani menší tablet od Sencoru se bohužel příliš nepovedl.

Sencor Element 7.85Q101: Po zklamání z modelu 8V3 má Sencor šanci napravit si reputaci novým modelem Element 7.85Q101, který má o kousek menší displej 7,85″ (Prestigio prokázalo, že se lépe drží) a má jít o IPS. Měl by mít o kousek vyšší výkon, jenže opět nabízí jen nízké rozlišení. Nedáme za něj ruku do ohně, Sencor boduje spíše jen cenou.

 

Referenční: Nexus 7 (2013)

Nový Nexus 7 je v testu jako referenční tablet. Nabízí velmi svižný a vyladěný systém s čistým Androidem a je trochu škoda, že nemá tabletové rozhraní. V praxi to na 7″ tolik nevadí, nicméně je to od Googlu podivná strategie.

Nexus má nejlepší displej s rozlišením 1 920 × 1 200 px (16:10), a ač jde stejně jako u všech ostatních o IPS, je prostě
o něco kvalitnější. Optická sonda potvrdila mnohem lepší barvy, vysoký kontrast i maximální jas přes 500 cd/m2. Web je čitelnější i na malém displeji, a dokonce i na sluníčku.

Cena 6 490 Kč
Zapůjčil Asus
Android
verze OS / nadstavba Android 4.3 Jelly Bean / čistý Android, zakázané vývojářské
nástroje
typ rozhraní / matice ikon smartphonové rozhraní / 6 × 6 ikon
přepínače v horní / dolní liště Wi-Fi, jas, rotace displeje, vypnutí notifikací
podpora více uživatelských účtů ano
Displej
úhlopříčka / poměr stran / typ
panelu
7″ / 16:10 / IPS
rozlišení displeje 1 920 × 1 200 px
min. a max. jas /
kontrast (bílá:černá)
9–552 cd/m2
1 225:1
střední úroveň pro 240 cd/m2
(ideál 50 %) / automatický jas
44% jas / senzor okolního osvětlení
Konektivita
Wi-Fi 802.11a/b/g/n (2,4 a 5 GHz)
Bluetooth / GPS / 3G ano / ano / ne
nabíjecí / datový konektor microUSB
HDMI / bezdrátový displej ne / ano
připojení k PC (protokol) MTP
podpora pro TV tuner (ověřeno
přes aplikaci Tivizen) / podpora
USB flashdisku / 2,5″ externí disk
ano / ne / ne
Provozní vlastnosti
interní úložiště pro aplikace/data 11,94 GB (sdílené)
microSD nemá slot
operační paměť / volná RAM po startu 2 GB / 1,2 GB
reproduktory stereo, po obou stranách, hodně hlasité
sluchátkový výstup, umístění konektoru
(na šířku)
velmi kvalitní, vlevo
Výkon a výdrž
 AnTuTu Benchmark 20 401 bodů
3DMark (Ice Storm) překonalo maximum! (Ice Storm Extreme: 7 154 bodů)
Quadrant 4 989 bodů
Vellamo (HTML5) 1 586 bodů
Výdrž přehrávání 720p filmu 10:20 h
Hardware
procesor 1,5 GHz, Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064 (čtyři jádra)
grafika Adreno 320
celková paměť 16 GB
přední kamera / zadní kamera 1,2 Mpx / 5 Mpx
senzory akcelerometr, gyroskop, kompas, světelný senzor, senzor magnetického pole, NFC
kapacita akumulátoru 3 950 mAh
rozměry / hmotnost 114 × 200 × 8,6 mm / 290 g
barevné varianty černá
Plusy / mínusy
  velmi kvalitní konstrukce
  výborný displej a skvělý zvuk
  herní výkon
relativně nízká cena
  2 GB RAM
  vysoká výdrž na akumulátor
  relativně nízká cena
  nemá slot na microSD
  nemá tabletové rozhraní
  chybí podpora USB host
Hodnocení  
displej 100 %
konektivita 75 %
zvuk 100 %
paměť 100 %
výkon a výdrž 100 %
celkem 95 %

Velmi tenké tělo z příjemného matného plastu je orientované na šířku, výborně se drží a s hlasitými reproduktory po obou stranách se dá dívat na film i bez sluchátek. Video zvládne tablet přehrávat více než 10 hodin. Podporuje Wi-Fi na 5 GHz, NFC, GPS i Bluetooth. Grafický výkon v 3DMarku překonal nezměřitelné maximum a museli jsme nasadit náročnější verzi Extreme. S Nexusem budete mít vždy nejnovější verzi Androidu, ale některé nadstavbové funkce mohou chybět.

Ostatní tablety mohou kromě ceny konkurovat některými povedenými funkcemi nadstavby (což má ale i svou temnou stránku), logičtějším tabletovým rozhraním (Nexus 7 má Android z telefonu) a slotem na microSD kartu, kam lze uložit
až 64 GB dat. Nexus slot na kartu nemá, ale zase jej můžete koupit i ve 32GB verzi. Chybí také HDMI, fi lm na
televizi pustíte přes redukci SlimPort nebo bezdrátový displej.

  

Nexus má na zadní straně pod logem dokonce ukryto bezdrátové nabíjení – stačí jen dokoupit další nabíječku. Tablet
nezvládne připojený USB disk, ale přes speciální placenou aplikaci Nexus Media Importer by to mělo jít. Nexus 7 stojí zhruba o 1 500 Kč více než testované tablety, ale nabízí toho mnohem více. Přestože je plastový, má velmi pěkné a pevné matné tělo.

 

Ohodnoťte tento článek!