Levné minipočítače: Acer, Asus, HAL3000 a Lenovo v testu

0

Lepší než All-in-One

Proč mít pod stolem velkou skříň, když by stačila malá krabička. Čtveřice minipočítačů v našem testu překonává i ty nejlevnější notebooky v ceně, spotřebě a skoro i v konektivitě. Má s nimi společný nízký výkon, který ovšem postačí na Windows 8 i prohlížení webu bez problémů. A pokud víc nepotřebujete …

Na trhu najdete i dražší mini PC s vyšším výkonem, stále se však ani zdaleka nevyrovnají klasickému desktopu. Řada z nich se také dodává bez operačního systému. Za výkonné mini PC lze považovat až třeba Apple Mac Mini v ceně nad 16 000 Kč.

V malém počítači, nehezky se mu říká nettop, dostanete většinou Celeron, pomalý notebookový disk a integrovaný grafi cký čip. Na hraní náročnějších her můžete zapomenout, flashové hříčky v prohlížeči budou tak akorát.

Nízký výkon pro nenáročné

Do testu jsme vzali čtyři mini PC v cenovém rozmezí 7 500 až 9 000 Kč. Skládačky, o kterých mluvíme v rámečku Ještě menší, přenecháme kutilům, naše mini PC jsou kompletní počítače s Windows 8, ke kterým stačí připojit monitor. Do všech se dá uživatelsky dostat a časem vyměnit disk i operační paměť. Také celkem překvapily relativně malými napájecími adaptéry.

 

Zvládají dva monitory současně a přehrají běžné video v 1080p, jen náročný Oceanic už kostičkuje. Na tichá zařízení ale můžete zapomenout, tihle čtyři prcci o sobě dají vědět při sebemenší zátěži a o něco lépe je na tom jen Acer díky své velikosti.

Mini PC představují zajímavou alternativu k počítačům typu All-in-One, jelikož si k nim připojíte monitor podle vlastního výběru a klidně i dva. Minipočítač necháte na stole, kde nezabírá téměř žádné místo a současně máte dobrý přístup k portům – nebo jej lze upevnit za monitor přes držák VESA. Oddělení počítače od monitoru má samé výhody, hlavně co se týče pozdějšího upgradu.

Ještě menší

Hitem poslední doby je Raspberry Pi, což je vlastně jen malá základní deska s procesorem ARM, ke které si musíte dokoupit dokonce i šasi. Výkonově však ještě plně nedostačuje pro svižné přehrávání náročných videí, ale nemá k tomu daleko.

Ještě zajímavější se zdají skládačky NUC od Intelu. Opět jde o malou základní desku ve velmi malé skříni, či spíše krabičce. Najdete na ní moderní porty HDMI, USB 3.0 i Thunderbolt, ale možná budete trochu překvapeni potřebou dokoupit disk i paměť.

 

Lenovo IdeaCentre Q190

IdeaCentre Q190 je další generací mini PC od Lenova, nyní již na platformě Ivy Bridge. Původní model je stále v prodeji i ve verzi se silným procesorem Core i3, ale za dvojnásobnou cenu a s optickou mechanikou. Kromě toho seženete s modulem DVD i aktuální model s o něco výkonnějšími komponentami, ale ne o moc. Připlácet si za mechaniku
nám však dnes připadá zbytečné. Q190 je i tak společně s HALem nejvýkonnější minipočítač testu.


 

 

Lesklá krabička má pouhých 22 mm na výšku a přední konektory ukryté pod dvířky. Na levém boku je umístěno zapínací tlačítko a indikátor činnosti disku. V příslušenství najdete stojánek, vhodnější je ale provozovat Q190 na šířku. Zadní konektory poskytnou čtveřici USB 2.0, digitální S/PDIF výstup a HDMI s VGA pro připojení monitorů. Fungují oba dva zároveň.

Cena 7499 Kč
Zapůjčil Lenovo
procesor Intel Celeron 1017U (2× 1,6 GHz, Ivy Bridge)
Plusy / mínusy
  výborný poměr cena výkon
  nízká spotřeba
  drátová myš a klávesnice v ceně
  systém pro obnovu OneKey Recovery
  jen jeden digitální výstup na monitor
  dvířka
  lesklé provedení
Hodnocení
výkon 90 %
výbava 90 %
spotřeba 95 %
cena 90 %
celkem 95 %
operační paměť
2 GB (DDR3, SO-DIMM)
pevný disk
500 GB (2,5″, 5 400 ot./min, WD Scorpio Blue WD5000LPVT)
grafický čip
Intel HD IVB
přední konektory
2× USB 3.0, čtečka SD, mikrofon, sluchátka
zadní konektory
4× USB 2.0, S/PDIF
sítě
gigabit LAN, Wi-Fi 802.11bgn (2,4 GHz)
výstupy na monitory
HDMI a VGA
zdroj
externí, 65 W
příslušenství klávesnice a myš drátové, VESA držák, stojánek na výšku
operační systém
Windows 8 64b
rozměry 22 × 155 × 192 mm

Malé šasi by bylo velmi sympatické, kdyby nebylo tolik lesklé. Také přední dvířka jsou víceméně nadbytečná a málo bytelná. Jejich účelem je skrýt přední konektory: čtečku SD karet, dvojici USB 3.0 a jacky pro sluchátka a mikrofon. Na těchto konektorech ovšem není co k ukrývání a naopak je důležitý jejich snadný přístup. Osobně bych dvířka opatrně
vylomil a Q190 používal bez nich; čímž ale nechci nikoho navádět.


 

Všech šest portů USB má obrácenou orientaci, takže pokud jste zvyklí zasunovat USB „horní stranou nahoru“, tady je to obráceně. V podstatě to nevadí a je to způsobeno osazením základní desky uvnitř skříně.


 

Lenovo má vlastní propracované zálohování nazvané OneKey Recovery, ze kterého snadno obnovíte počítač do dřívějšího stavu. Pro tento účel je na disku skrytý oddíl pro obnovení. Kdo by se chtěl pohrabat v nastavení BIOSu, tak u Q190 se do něj běžným způsobem nedá dostat. Naopak k hardware se dostanete relativně snadno – pro otevření šasi je potřeba
vysunout gumové nožičky, pod kterými jsou ukryté šroubky. Získáte přístup ke 2,5″ disku a jednomu modulu SO-DIMM.

testy výkonu 
PCMark 8 (work) 3 062 bodů
CDM (sekvenční čtení/zápis) 98/104 MB/s
CDM (4K čtení/zápis) 0,4/1,2 MB/s
Cinebench R11.5 (xCPU) 1,29 bodů
Cinebench R11.5 (1CPU) 0,63 bodů
3DMark (Ice Storm) 16 363 bodů
3DMark (Cloud Gate) 1 712 bodů
Windows Index (nejslabší součást) 4,3 (2D grafika)
Rychlost gigabitové sítě 43 MB/s
testy spotřeby 
spotřeba v klidu 11 W
spotřeba v max. zátěži 31 W
provozní vlastnosti 
max. počet displejů 2 / HDMI a VGA
skutečná kapacita systémového / datového disku 439 GB / –
obnovení systému skrytý oddíl na disku, propracovaný OneKey Recovery

Napájecí adaptér má trochu tvar do  psí kosti, čímž toto zavazející, ale nezbytné napájení hned vadí méně. Z celého testu má Q190 nejlepší poměr cena/ výkon a současně nejnižší spotřebu.

 

 

HAL3000 Zbox Nano 9204

Celý počítač se vešel do malé sympatické krabičky od Zotacu, jež má rozměry více podobné Intelu NUC. Po zapnutí
se na horní straně rozsvítí pěkné modré kolečko. Na přední straně máte zapínací tlačítko s indikacemi disku a aktivní Wi-Fi, vedle infračervený port pro dálkové ovládání, čtečku SD karet a jacky pro sluchátka s mikrofonem.


 

Dvojice předních žlutých USB je bohužel jen typu 2.0, rychlejší najdete vzadu. Raději bych měl USB 3.0 vepředu. Přední žluté USB konektory naznačují tzv. nabíjecí porty, tedy že vám budou nabíjet telefon i při uspaném počítači. V BIOSu to lze nastavit pro každý zvlášť. Na rozdíl od USB 3.0 bych takový port zase radši viděl vzadu, jelikož z něj permanentně
povede nachystaný USB kabel pro telefon.

Cena 8990 Kč
Zapůjčil HAL3000
procesor Intel Celeron 1007U (2× 1,5 GHz, Ivy Bridge)
Plusy / mínusy
  DisplayPort a HDMI
  povedená skříň
  dálkové ovládání
  rychlá LAN
  4 GB paměti
  vyšší cena
  USB 3.0 a 2.0 mohly být prohozené
  nemá recovery oddíl
Hodnocení
výkon 90 %
výbava 95 %
spotřeba 90 %
cena 75 %
celkem 90 %
operační paměť
4 GB (DDR3, SO-DIMM)
pevný disk
500 GB (2,5″, 7 200 ot./min, WD Scorpio Black WD5000BPKT)
grafický čip
Intel HD IVB
přední konektory
2× USB 2.0, čtečka SD, mikrofon, sluchátka (mini S/PDIF)
zadní konektory
2× USB 3.0, 2× USB 2.0, eSATA
sítě
gigabit LAN, Wi-Fi 802.11bgn (2,4 GHz), Bluetooth 4.0
výstupy na monitory
DisplayPort a HDMI
zdroj
externí, 65 W
příslušenství dálkové ovládání, externí anténa k DO, VESA držák, redukce z miniOptický na Optický
operační systém
Windows 8 64b
rozměry 45 × 127 × 127 mm

Vzadu se nacházejí dva výstupy na monitor v podobě DisplayPortu a HDMI, přičemž stejně jako u konkurence fungují oba současně. Ovšem pouze tento HAL vám umožní mít oba monitory na moderním rozhraní bez použití stařičkého VGA. DisplayPort je velké plus. Následuje dvojice USB 3.0, LAN a dvojice USB 2.0.


 

Zbývá ještě konektor eSATA pro připojení externího pevného disku (vhodnější je to však přes USB 3.0) a anténa Wi-Fi. Nechybí ani Bluetooth. V příslušenství tentokrát chybí klávesnice s myší – HAL je toho názoru, že sami si vyberete lépe. Co však nechybí, je dálkové ovládání pro Media Center, které funguje na přímou viditelnost, případně v krabici najdete kabelové prodloužení infračerveného přijímače do USB.


 

Přístup k hardware je opět jednoduchý: ze spodní strany odšroubujete gumové nožičky a sundáte spodní kryt. Je zde 2,5″ pevný disk a jeden paměťový modul SO- -DIMM. Jako pevný disk slouží rychlejší WD Scorpio, což pomáhá výkonu, ale zvyšuje hlučnost. Hlučné jsou však všechny mini PC v testu, ačkoliv HAL umožňuje v BIOSu regulaci otáček.

testy výkonu 
PCMark 8 (work) 3 086 bodů
CDM (sekvenční čtení/zápis) 114/113 MB/s
CDM (4K čtení/zápis) 0,5/1,1 MB/s
Cinebench R11.5 (xCPU) 1,24 bodů
Cinebench R11.5 (1CPU) 0,63 bodů
3DMark (Ice Storm) 15 756 bodů
3DMark (Cloud Gate) 1 673 bodů
Windows Index (nejslabší součást) 4,3 (2D grafika)
Rychlost gigabitové sítě 60 MB/s
testy spotřeby 
spotřeba v klidu 14 W
spotřeba v max. zátěži 29 W
provozní vlastnosti 
max. počet displejů 2 / DisplayPort a HDMI
skutečná kapacita systémového / datového disku 465 GB / –
obnovení systému jen s externí mechanikou

Operační systém je absolutně čistý a doplňkové programy včetně trial verze antiviru na vás čekají jen jako instalační soubory s průvodcem. Obnova Windows je možná pouze s externí mechanikou, jelikož na disku není oddíl s potřebnými soubory. Celkově je Zbox Nano nejlépe vybaveným minipočítačem.

 

 

Acer Revo RL70

Na bytelném stojánku, který současně slouží i jako držák VESA, připomíná Revo kosmickou loď Enterprise. Jen je
na mini PC už celkem velké, měří 21 cm, ale do kategorie malých počítačů se ještě vejde. Dvojice portů na přední straně je pouze typu USB 2.0 a ani vzadu rychlejší rozhraní nenajdete.


 

 

Absence rychlého rozhraní je u moderního počítače škoda. Na druhou stranu Acer příjemně překvapil diskem rozděleným na oddíl pro systém a data. Z 500 GB vyhradil pro každý účel 221 GB, zbytek zabírá oddíl pro obnovu systému přes Acer recovery management (jen rozhraní pro obnovu od Microsoftu). Také má jako jediný Wi-Fi kartu s podporou 5GHz sítě. Drátová síť LAN ovšem patří mezi pomalejší, takže raději volte Wi-Fi.

Cena 7490 Kč
Zapůjčil Alza.cz
procesor AMD E-450 (2× 1,65 GHz, Hudson)
Plusy / mínusy
  rozdělený disk na systém a data
  volný slot mSATA
  dva paměťové sloty
  5GHz Wi-Fi
  nemá USB 3.0
  větší rozměry
  slabší výkon
  pomalejší LAN
Hodnocení
výkon 80 %
výbava 80 %
spotřeba 85 %
cena 90 %
celkem 85 %
operační paměť
2 GB (DDR3, SO-DIMM)
pevný disk
500 GB (2,5″, 5 400 ot./min, Seagate Momentus ST9500325AS)
grafický čip
AMD Radeon HD 6320
přední konektory
2× USB 2.0, čtečka SD, mikrofon, sluchátka
zadní konektory
4× USB 2.0, S/PDIF
sítě
gigabit LAN, Wi-Fi 802.11abgn (2,4 i 5 GHz), Bluetooth 3.0
výstupy na monitory
HDMI a VGA
zdroj
externí, 65 W
příslušenství klávesnice a myš bezdrátové, VESA držák a stojánek na výšku v jednom, HDMI kabel
operační systém
Windows 8 64b
rozměry 35 × 210 × 210 mm

Revo je v testu nejtišší – pravděpodobně si díky většímu šasi mohlo dovolit lepší chlazení. Sázka na AMD místo běžnějšího Intelu se projevila slabším aplikačním výkonem, ale grafi cký čip je už srovnatelný. Ač by uvnitř měl být Radeon HD 6320, testy ukazují spíše na HD 6250. Ono je to ale jedno.


 

Uměl bych si představit lépe provedené zapínací tlačítko, ale jinak nelze šasi mnoho vytknout. Je připraveno pro provoz naležato i na stojánku ve dvou polohách.


 

Na liště ve Windows najdete užitečnou vypínací ikonku, přes kterou počítač vypnete, uspíte nebo restartujete. Jelikož je tato činnost ve Windows 8 více ukryta, její vyvedení na lištu lze ocenit. K disku i paměti se dostanete velmi snadno, přičemž pro rozšíření máte k dispozici dokonce dva paměťové sloty SO-DIMM. Ostatní počítače v testu mají jen jeden.

testy výkonu 
PCMark 8 (work) 1 971 bodů
CDM (sekvenční čtení/zápis) 68/67 MB/s
CDM (4K čtení/zápis) 0,4/0,8 MB/s
Cinebench R11.5 (xCPU) 0,62 bodů
Cinebench R11.5 (1CPU) 0,28 bodů
3DMark (Ice Storm) 15 058 bodů
3DMark (Cloud Gate) 1 346 bodů
Windows Index (nejslabší součást) 3,8 (procesor)
Rychlost gigabitové sítě 25 MB/s
testy spotřeby 
spotřeba v klidu 16 W
spotřeba v max. zátěži 28 W
provozní vlastnosti 
max. počet displejů 2 / HDMI a VGA
skutečná kapacita systémového / datového disku 221 GB / 222 GB
obnovení systému skrytý oddíl na disku, rozhraní Acer Recovery

Na základní desce si všimněte volného konektoru SATA, vzhledem ke konstrukci k němu ovšem není co připojit. Zajímavější je však slot mSATA, kde by se krásně vyjímal SSD na systém. Připojení dvou disků by Revu pomohlo o třídu výše (ovšem funkčnost jsme neověřovali, možná by SSD fungovalo jen jako cache). Ani Acer není tichý a v zátěži o sobě dá hlasitě slyšet, obecně má ale chlazení vyřešeno o kousek lépe.

 

Asus EeeBox PC EB1035

Na rozdíl od Lenova i HALu je minipočítač od Asusu ještě na starší platformě Sandy Bridge, což by ale na výkon nemělo
mít velký vliv. Naopak je díky tomu levnější. Matné plastové šasi se povedlo a poskytuje výborný přístup k důležitým konektorům USB 3.0, USB 2.0 a čtečce karet. Snad jen jack pro sluchátka bych raději viděl na zadní straně, jelikož bude spíše sloužit pro připojení reproduktorů. To je ale záležitost i ostatních minipočítačů v testu.


 

Výrazné zapínací tlačítko na šasi se mi několikrát podařilo stisknout omylem a ocenil bych jeho větší zapuštění, nicméně stačí si zvyknout. Zadní strana poskytuje další dva USB 2.0, které jsou chybně označeny jako SS (SuperSpeed náleží USB 3.0). Tato drobná chyba se objevuje na celé řadě jiných zařízení.

Cena 7290 Kč
Zapůjčil Asus
procesor Intel Celeron 847 (2× 1,1 GHz, Sandy Bridge)
Plusy / mínusy
  cena
  matné šasi
  přístup k portům
  drátová myš a klávesnice v ceně
  nižší výkon
  menší disk
  nemá recovery
Hodnocení
výkon 90 %
výbava 90 %
spotřeba 95 %
cena 90 %
celkem 95 %
operační paměť
2 GB (DDR3, SO-DIMM)
pevný disk
320 GB (2,5″, 5 400 ot./min, Hitachi Travelstar Z5K320)
grafický čip
Intel HD 2000
přední konektory
2× USB 3.0, 2× USB 2.0, čtečka SD, mikrofon, sluchátka (mini S/PDIF)
zadní konektory
2× USB 2.0
sítě
gigabit LAN, Wi-Fi 802.11bgn (2,4 GHz)
výstupy na monitory
HDMI a VGA
zdroj
externí, 65 W
příslušenství klávesnice a myš drátové, VESA držák, stojánek na výšku
operační systém
Windows 8 64b
rozměry 29 × 219 × 172 mm

Pro připojení monitorů nabízí HDMI a postarší VGA. K Wi-Fi se v příslušenství dodává odnímatelná anténa pro lepší signál a nechybí ani gigabitová síť LAN. Přibalené drátové klávesnici s myší nelze nic vytknout. Asus má asi nejhezčí, respektive jediný hezký napájecí adaptér.


 

Na rozdíl od ostatních nabídne slušně propracovaný BIOS, ve kterém funguje i ovládání myší. U minipočítače jej příliš nevyužijete, ale když už nic, tak aspoň zobrazuje při startu počítače hezké logo Asus. Obnova operačního systému je možná pouze s externí mechanikou, protože na disku není oddíl s potřebnými soubory.


 

Překážkou by také mohl být malý disk o kapacitě pouze 320 GB, zatímco ostatní mají 500 GB. Ale není velký problém jej v případě potřeby vyměnit. Po sundání krytu ze spodní strany se dostanete k disku i pamětem a můžete i profouknout ne zrovna tichý ventilátor.

testy výkonu 
PCMark 8 (work) 2 548 bodů
CDM (sekvenční čtení/zápis) 69/68 MB/s
CDM (4K čtení/zápis) 0,3/0,6 MB/s
Cinebench R11.5 (xCPU) 0,75 bodů
Cinebench R11.5 (1CPU) 0,40 bodů
3DMark (Ice Storm) 8 636 bodů
3DMark (Cloud Gate) 856 bodů
Windows Index (nejslabší součást) 3,9 (procesor, 2D grafika)
Rychlost gigabitové sítě 45 MB/s
testy spotřeby 
spotřeba v klidu 19 W
spotřeba v max. zátěži 30 W
provozní vlastnosti 
max. počet displejů 2 / HDMI a VGA
skutečná kapacita systémového / datového disku 297 GB / –
obnovení systému jen s externí mechanikou

EB1035 je sice v testu nejpomalejší, nicméně ve srovnání s ostatními vychází jen jako pomalejší šnek mezi šneky – ostatní minipočítače rozhodně nejsou rychlé a výkonové rozdíly zde jdou trochu stranou. EB1035 zvládne přehrát video v 1080p bez kostičkování a na hry nejsou vhodné ani ostatní minipočítače.

 

Ohodnoťte tento článek!