Levné Ryzeny 3 by mohly vyjít už za tři měsíce. Ryzen pro notebooky prý koncem roku

8

Jak už víme od února, AMD prozatím na platformě AM4 počítá se třemi „třídami“ procesorů s architekturou Zen. V březnu vypustilo highendové Ryzeny 7 začínající na ceně deset tisíc korun, minulý měsíc pak přišly maintreamové Ryzeny 5, které lze pořídit od pěti tisíc. Pokud ale chcete levnější PC, bude pro vás až třetí a nižší řada, nazvaná Ryzen 3 v analogii k dvoujádrovým Intelům Core i3, kterým „R3“ patrně bude cenově konkurovat. Kdy přijdou na trh ty, nebylo zatím úplně jasné, nyní však AMD konečně poskytlo jasnější představu o tom, jak dlouho se na ně ještě bude čekat.

AMD doposud uvádělo pro Ryzeny 3 jako datum vydání jen „druhou polovinu roku 2017“. To je údaj, který nevidíme zrovna rádi, protože může a často také znamená až konec tohoto období, čtvrté čtvrtletí. Panovaly tedy obavy, že by se levnější procesory pro desktop s jádry Ryzen mohly zdržet třeba až do zimy. Naštěstí to tak zlé podle všeho nebude. V konferenčním hovoru k finančním výsledkům za první kvartál roku totiž něco k uvedení dalších Zenů padlo a šéfka firmy Lisa Su byla tentokrát sdílnější.

Levné Ryzeny o prázdninách

Na otázku, kdy přesněji se v avizovaném druhém pololetí mají produkty objevit, odpověděla, že Ryzeny 3 přijdou „kolem začátku“ tohoto období (oné druhé poloviny roku). Není to úplně konkrétní, takže zůstává prostor pro interpretaci, nicméně toto určení by téměř jistě mělo značit, že termín bude už ve třetím čtvrtletí, nikoliv ve čtvrtém. Ovšem měsíc září už představuje spíše prostředek pololetí, takže počítám, že touto opatrnou formulací byly míněny měsíce červenec a srpen. Ryzeny 3 by se tedy mohly objevit v prodeji ještě během letních prázdnin.

To by mohlo vyhovovat stavitelům sestav, kteří by je tak mohli použít v počítačích prodávaných během tzv. období „back to school“. Je asi i určitá pravděpodobnost, že by AMD tyto čipy pustilo přednostně právě jim a na volný trh by se podívaly až později, snad na to ale nedojde.

AMD Ryzen 3 1200, údajně reálný exemplář (Zdroj: Hardware Battle)
AMD Ryzen 3 1200, údajně reálný exemplář (Zdroj: Hardware Battle)

Ryzeny 3 mají nabízet čtyři jádra jako levnější z modelů Ryzen 5, ale údajně už bez aktivního SMT, takže by zpracovávaly jen čtyři vlákna. Částečné parametry jednoho z modelů, Ryzenu 3 1200, už se stihly objevit v seznamu podporovaných CPU jedné desky ASRock, což by mohl být další doklad, že nejsou daleko. Kromě něj se prý má objevit také výkonnější model Ryzen 3 1300X.

Parametry Ryzenu 3 1200 na stránkách ASRocku
Parametry Ryzenu 3 1200 na stránkách ASRocku

Zenová APU pro notebooky budou na konci roku

Kromě Ryzenů 3 jakožto čistých procesorů bez integrované grafiky (což nevadí u herních sestav, ale je problémem pro kancelářské nebo multimediální použití) bylo zmíněno i vydání Raven Ridge, tedy prvních APU založených na Zenu. Tyto čipy mají být uvedeny někdy blízko vánoční nákupní sezóny, nebo v předstihu před ní. Ovšem platí to asi jen pro jejich mobilní verze, tedy čipy pro notebooky. O desktopových APU Raven Ridge zatím zmínka nepadla. V noteboocích budou jádra Zen a 14nm proces pravda nejužitečnější, nicméně odklad desktopové verze asi až na příští rok zamrzí. APU se zřejmě také budou prodávat pod značkou Ryzen, odlišena budou písmenkem U, M nebo H za modelovým číslem (u desktopových verzí pak G a S).

Ohodnoťte tento článek!

8 KOMENTÁŘE

 1. No nevím. Konkurencí je totiž Pentium G4560 v ceně do 1600 Kč. Řada Core i3 je tím prakticky odepsaná. Stejně tak to platí pro Ryzen 3. A jestli Intel do příští řady i5 přidá HT, tak bude odepsanej i Ryzen 5. A AMD bude zase tam, kde byl předchozí roky.

  • Tak, vo vyššom segmente tie Ryzeny 7 sú super, podľa mňa aj Ryzeny 5 1600/X vs. i5 je veľmi dobrá situácia, ale ten CPU trh do 150-170€/5000kč je obzvlášť pre hráča dosť obmedzení…

   Lebo medzi 1600kč/60€ Pentium G4560 a 180€ i5 7400/200€ Ryzen 1500X je diera ako hrom, a predražené i3 7100 a nejaké výpredajové FX ju vážne nezaplnia…

   …a potom vznikajú také situácie, kamoš herné PC za 550€ bez LCD/OS s komponentami od ufóna a skončil na G4560 + RX480 4GB lebo lacný Ryzen nikde, a za ten budget kombinácia i5 + RX460/1050, tak to vážne nie.

   btw. ale to Pentium za tie €€€ je herne vážne neskutočné !

   • přesně, ty dvě další vlákna dělají z obyčejného ušmudlaného dvoujádra hodně použitelný kousek. To je mnohem lepší než dříve vydané DC haswell co mělo pouze 2c/2t. Vylepšení HT je ohromné a dává v běžném použití hodně velký výkonostní bonus. Tytam jsou ty časy kdy přidávalo nějakých pár procent.

    • a ešte ten passmark, A8 7600 má v ňom 5138bodov, G4560 5040bodov, ergo AMD vyhráva o ZDRVUJÚCE 2% !!!!!!!! 😀
     A sranda pokračuje na „Single Thread Rating“ AMD 1539 vs Pentium 1995 ergo Intel vyhráva o troška iný rozdiel 30%.

     Takže ani ten passmark nie je argument pre 7600ku, 2% náskok je nič, chyba merania no to že Intel má pri rovnakom celkovom výkone o 30% výkon na jadro už výhoda je !

   • @janofero No tak sme sa zasmiali a môžeme sa vrátiť do reality.
    Je milé že v passmarku je A8ka lepšia, akurát že v ďalších snáť 30-40tich testoch dostane od Pentia totálnu nakladačku, 4560ka ju prekoná o 30-50-80% ako nič, výkon na jadro radšej nekomentujem.
    Pre srandu posielam link na annadtech porovnávačku, A8 7600 vs Skylake i3 6100TE taktnuté na 3,64GHz (čo je z rozdielom 1MB L3 a 4% na takte rovnaké CPU ako G4560, architektúra KabyLake u Pentia = architektúra Skylake) s výsledkom že v 36 neherených testoch vyhráva Pentium (6100TE@3,64GHz) v 35tich – čo dodať 😀 A vo väčšine sú rozdiely ako píšem vyššie desiatky % pre Pentium.
    Herné použitie – situácia sa opakuje – pri externej grafika samozrejme.
    Upgraid ? U AMD je to max 7890K – rovnaké 4C/4T len vyššia základná frekvencia, u Intelu sa dá upgraidnúť na plnohodnotné 4jadro i5, alebo kľudne aj na 4C/8T i7.
    A8 7600 ako alternatíva ku G4560 naviac na mŕtvej FM2 platforme, dobrá sranda 😀

  • Pentium G4560 je od intelu orpavdu bomba pro lowend a asi jim asi ani nemusí vadit že si tím dost odepsaly ty i3.
   Na druhou stradnu 4C/4T je pořád něco jinýho jak 2C/4T a pokud by to R3 nabídla za cenu nepřevyšující i3 7100, tak by se to zákazníky určitě taky našlo.