Levnější a rychlejší flashdisky s USB 3.0 slibuje nový řadič od Silicon Motion

0

SSD narazily na limit rozhraní SATA 6 Gb/s a jejich vývoj se v posledních letech výrazně zpomalil. V oblasti flashdisků je ale z pohledu výrobců řadičů stále co vylepšovat. Na trhu je mezera pro řadič, který sice nebude trhat výkonnostní rekordy, ale oproti dnešním řešením sníží výrobní náklady celého zařízení o patnáct až dvacet procent. Přesně tuto mezeru chce vyplnit Silicon Motion, nepříliš známý, avšak na trhu již dlouho působící dodavatel řadičů i pro levnější SSD.

Firma představila řadič SM3267, o němž tvrdí, že oproti srovnatelným řešením nabízí o 30–50 % vyšší výkon. Udávané přenosové rychlosti až 160 MB/s pro čtení a 60 MB/s pro zápis nejsou přitom ničím oslnivým, řada klíčenek dosahuje rychlostí přes 200 MB/s. Ty ale používají vícekanálové řadiče. SM3267 je jednokanálový, vystačí si tedy s jedním paměťovým čipem, a v této kategorii je prý o 30–50 % výkonnější než stávající konkurenti.

Příslib nižší výrobní ceny pramení z toho, že řadič má integrovaný krystalový oscilátor a napěťové regulátory, o to méně součástek je tudíž nutné na tištěný spoj osadit. Řadič si poradí s čipy NAND Flash všech výrobců, MLC i TLC, a zvládá jak rozhraní Toggle DDR, tak ONFi. Z hlediska výrobních technologií je podpora uvedena jako „2y/1x/1y“ nanometrů, což zasluhuje trochu vysvětlení. Písmeno označuje generaci výrobního postupu v daném rozsahu nanometrů (první generace je x), nemusí přitom přímo reflektovat velikost tranzistoru. Například Sandisk rozjel výrobu 1y postupem, který je stejně jako jeho 1x fakticky 19nanometrový, rozměry paměťové buňky se ale zmenšily o čtvrtinu z 26 × 19 nm na 19,5 × 19 nm.

 

Řadič Silicon Motion SM3267 už prošel testy u USB Implementers Forum a získal certifikaci WHCK (Windows Hardware Certification Kit) pro Windows 7 a Windows 8. Silicon Motion výrobcům nabízí i referenční návrhy tištěných spojů a generální ředitel Wallace Kou odhaduje, že první hotové modely by se na trhu mohly objevit ještě koncem letošního roku.

Zdroj: X-bit labs

Ohodnoťte tento článek!