Levnější GeForce GTX 1060 s 3GB pamětí se má začít prodávat za necelý týden

0

Před pár dny se z Asie dostaly ven informace (lépe řečeno fotografie), které potvrdily již delší dobu kolující zvěst, že Nvidia vydá k GeForce GTX 1060 také levnější verzi jen s 3GB paměti – od počátku to tvrdil například web BenchLife.info, ačkoliv pak v červenci grafika vyšla jen ve verzi s 6 GB GDDR5. Tato levnější verze vyjde zdá se co nevidět, podle zdrojů z japonské obchodní sítě ani ne za týden.

Tato zpráva se objevila v rubrice „Voices“ japonského webu Hermitage Akihabara, která čerpá informace od různých informátorů v lokálních obchodech s počítači a elektronikou. Tyto informace obvykle bývají docela věrné. Podle Hermitage Akihabara se má v Japonsku karta začít prodávat 23. srpna, tedy příští úterý. Mělo by to být v 22 hodin místního času. Posun proti středoevropskému času je sedm hodin, takže v našich končinách by mělo jít o třetí hodinu odpolední stejného dne. V tento čas pravděpodobně vyprší informační embargo a v obchodech by se tudíž asi karty měly začít objevovat krátce nato. Mělo by jít o reálné uvedení, nikoliv o tzv. „paper launch“.

Nvidia GeForce GTX 1060, referenční provedení
Nvidia GeForce GTX 1060, referenční provedení

Není ještě stoprocentně vyvrácena možnost, že by se tato karta prodávala třeba jen v Asii a nikoliv u nás (v Evropě, dále pak v Americe). Myslím ale, že tato varianta není zas tak pravděpodobná. Regionálně specifické produkty v levnějším pásmu se obvykle omezují na Čínu a východní Asii, avšak Japonsko coby přední vyspělá země bývá v tomto ohledu hozeno do pytle se západními státy. Že se prodeje chystají v Japonsku, tedy asi spíše naznačuje, že půjde o produkt globální. Ostatně Nvidia myslím má zájem na tom, aby 16nm generací GPU pokryla oblast trhu, kterou momentálně ponechává AMD (s 4GB Radeonem RX 480 a RX 470).

 

Pro připomenutí – zatím dostupné specifikace 3GB GeForce GTX 1060 potvrdily, že tato karta nebude oříznutá jen na kapacitě pamětí. Takty modelu jsou dle všeho stejné či podobné, jelikož Nvidia udává frekvenci boostu „1,7 GHz“. Ovšem samotné GPU bude mít deaktivovánu desetinu výpočetních jednotek. Čip by měl mít aktivních 1152 stream procesorů a 72 texturovacích jednotek; hrubý výkon bude tedy tímto omezením snížen zhruba o desetinu, zatímco počet rasterizačních jednotek a propustnost pamětí by snad mohly zůstat. Na testech výkonu bude tedy asi docela zajímavé sledovat, jak se výpadek v shaderech projeví.

 

Cenu karty zatím neznáme, Hermitage Akihabara ji neuvádí. Doporučená suma by asi mohla být někde okolo 190–210 dolarů, pokud předpokládáme, že ji Nvidia postaví proti 4GB RX 480. Těmto částkám by v přepočtu mohly odpovídat ceny někde mezi 5500 a 6100 korunami, tedy za předpokladu, že nenastane zase nějaké počáteční nadsazování cen, ať už výrobci, nebo distributory a obchody.

Nvidia GeForce GTX 1060 (Zdroj: NordicHardware)
Nvidia GeForce GTX 1060, čip GP106 (Zdroj: NordicHardware)

Zdroj: Hermitage Akihabara

Levnější GeForce GTX 1060 s 3GB pamětí se má začít prodávat za necelý týden

Ohodnoťte tento článek!