LG 2294D: monitor s tunerem za lidovou cenu

0

První seznámení, parametry

Pošilháváte po 22″ monitoru a zároveň chcete mít i televizi? LG má pro vás řešení v podobě LCD panelu LG2294D, který v sobě kombinuje klasický LCD monitor a televizor. Pro první účel nabízí klasickou úhlopříčku 22″ s rozlišením 1680 × 1050 px, pro ten druhý pak analogový i DVB-T tuner podpořený celkem kvalitním dálkovým ovládáním.

Tento panel je skutečně velmi dobře vybaven po stránce konektorů. V tomto ohledu skutečně může plně konkurovat jakékoli LCD televizi. Nechybí ani dvojice konektorů HDMI a SCART, komponentní video, nebo optický audiovýstup. Přes komponentní a HDMI vstup je televize schopna zpracovat Full HD 1080p signál. Toto jsem ale bohužel nemohl v praxi vyzkoušet, takže budeme muset věřit manuálu. Televize obsahuje analogový i digitální DVB-T tuner. USB port bohužel není určen pro připojení USB disku s fotkami, ale pouze pro servisní účely.

Možnosti polohování, ovládací prvky

jak už to tak bohužel bývá, u stylových LCD panelů je kladen větší důraz na design, než na ergonomii. A bohužel ani toto LG není žádnou výjimkou. Panel umožňuje pouze základní naklápění v rozmezí -5° až 18°. Nic víc. Velkou „zásluhu“ na tom má jednoduchý podstavec, do nějž se monitor jednoduše přichytí jedním šroubem.

Tlačítka na boční straně jsou uzpůsobena pro ovládání televize. Můžete jimi přepínat programy, nastavit hlasitost, nebo zvolit vstup. Ovládání jimi ale příliš nedoporučuji, protože jsou na boční straně a při čelním pohledu vůbec nevidíte jejich popisky.

Pro veškeré nastavení doporučuji naopak použít dálkové ovládání. To má sice také své mouchy, jako že např. šipkami nemůžete přepínat programy a ovládat hlasitost, jak je na jiných ovladačích běžné, nicméně dobře padne do ruky a umožňuje veškeré nastavení monitoru i televize.

 

OSD nabídka, možnosti nastavení

Velkou výhodou tohoto panelu pro méně lingvisticky vybavené uživatele je bezesporu kompletně počeštěná OSD nabídka. Tu je (stejně jako ostatní funkce) lepší ovládat dálkový ovladačem. Je rozčleněna do šesti celkem logických celků, což orientaci v ní jen usnadňuje. V záložce obraz můžete zvolit jeden z režimů obrazu (Standardní, sRGB, Kino, Sport, Hra). Mě se nejvíce osvědčil režim sRGB, režim Standardní je naopak absolutně nepoužitelný. Obraz má malý gamut a je velmi zastřený. Změnit zde můžete také poměr stran.

 

U zvuku můžete nastavit celkem podrobně ekvalizér, nebo si vybrat jeden přednastavený režim, nicméně kvalitu zvuku integrovaných reproduktorů to příliš nevylepší. Na sledování zpráv stačit budou, ale na hlubší zážitek si připojte reproduktory externí.

OSD nabídka má ve svém repertoáru i nastavení časovače, pojmenování vstupů, vypnutí přední diody, nebo rodičovský zámek. O funkcích spojených s televizí se dozvíte v následující kapitole.

Monitor jako televize

Pro sledování televize je panel vybaven celkem solidně. Obsahuje kombinovaný analogový/DVB-T tuner s celkem slušnou citlivostí a dálkové ovládání. To má sice také své mouchy, jako že např. šipkami nemůžete přepínat programy a ovládat hlasitost, jak je na jiných ovladačích běžné, nicméně dobře padne do ruky a umožňuje veškeré nastavení monitoru i televize. Nechybí tlačítka pro volbu vstupu, přepínání poměru stran, nebo zobrazení aktuálního času. Na funkci PIP ale zapomeňte, tu monitor nepodporuje.

V případě OSD nabídky se nyní zastavíme už jen u funkcí spojených s televizí. U každého kanálu můžete ručně nastavit zvukovou normu (bude se vám hodit zejména na kabelovkách), nebo jej jemně doladit. Samozřejmostí je vlastní pojmenování naladěných stanic. Změnit můžete i pořadí programů v dobře zpracovaném průvodci.

Zatímco u nastavení LCD panelu v režimech pro PC byly nastavení obrazu hodně omezená, u televize již máte k dispozici celou paletu nástrojů pro vylepšení obrazu. Nechybí ani korekce gamma, potlačení šumu nebo nastavení teploty barev.

Za zbytkem nepokulhává ani teletext, který je vzorně počeštěn. Panel zvládá i všechny dnes používané rozměry obrazu a dokáže se jim přizpůsobit. Tlačítkem na ovladači pak můžete vyvolat přehledný seznam vstupů.

Metodika testování

Před tím, než začnu jakýkoli panel testovat, tak na něm v ideálním případě alespoň den běžně pracuji. Tím se čerstvě vybalený panel alespoň částečně zahoří a ustálí. Pak následuje měření optickou sondou X-Rite eye one, kterou změřím barevné podání a jeho odchylky v továrním nastavení. To bývá u řady panelů doslova katastrofální. Pak následuje kalibrace obrazu optickou sondou na co nejlepší hodnoty blížící se teplotě barev 6500K, gamma 2,2 a jasu 150 cd/m2.

Po kalibraci optickou sondou následuje zjišťování pozorovacích úhlů, barevného podání na testovacím obrazci a podání jasu s kontrastem. K těmto účelům používám speciální aplikaci, kterou jako svou diplomovou práci na VUT vytvořil můj dlouholetý kamarád Jirka Švec (díky Jirko).  Díky ní jsem schopen zjistit rozsah zobrazení jednotlivých barevných kanálů RGBCMYK, zejména v jejich kritických krajních rozsazích. To samé platí o podání jasu s kontrastem na stupních šedi.

Na barevném obrazci vidíte zastoupení jednotlivých barev RGBCMYK ve dvou řadách. Spodní pruh zobrazuje celé spektrum odstupňované po deseti krocích v rozmezí 0–255, horní pruh pak jemné detaily v rozmezích 0–25 a 230–254 pro každou barvu. Díky tomu jsem schopen s celkem velkou přesností určit, jaké barevné odstíny jednotlivých barev již panel není schopen ani po kalibraci zobrazit. Výsledkem jsou pak dva grafy, které zobrazují, od jaké hodnoty bylo možné na monitoru rozeznat odstupňování nejtmavších a nejsvětlejších jemných odstínů.

To samé platí pro testovací obrazec se stupni šedi. V horní polovině můžete vidět rozmezí 1–24 na černém pozadí (0), v dolní polovině pak světlé odstíny v rozmezí 231–254 na bílém pozadí (255). Na tomto obrazci se velmi pěkně pozorují např. problémy S-IPS panelů s nejtmavšími odstíny.

Se zkalibrovaným panelem se pak podívám, jak si poradí s barevnými přechody a případným ditheringem. Ten je nejvíc patrný v černo-bílém přechodu, kde je velmi často vidět alespoň jemné pruhování.

První obrazec (se střídavými černými a bílými obdélníky) je věnován měření stability kontrastu. Měřeny jsou vždy rozdíly na dvou stejných sousedních bodech (dvě dvojice), jejichž výsledky jsou pak zprůměrovány. Tím je eliminováno zhoršení výsledků vlivem nerovnoměrnosti podsvícení. Stabilitu kontrastu měrím celkem v jedenácti krocích – pro nastavení jasu od 0 % do 100 % po 10% skocích. Výsledkem je pak graf, který najdete v příslušné kapitole.

Následuje měření homogenity podsvícení, ke kterému si díky této aplikaci zobrazím libovolně hustou (v mém případě 10 × 6) síť, v níž probíhá měření. Jas je v tomto případě nastaven na 100%, aby bylo zamezeno kmitání obrazu na osciloskopu vlivem blikání podsvětlovacích trubic. Výsledky měření jsou pro lepší grafickou přehlednost převedeny do grafického obrazce s příslušnou legendou.

Při stejném nastavení pak probíhá i měření odezvy. Tomuto účelu je věnována také jedna záložka aplikace LCD Tester. Kromě standardního průběhu odezvy měřené v rozsahu 0–x mě zajímá i jak si panel poradí s odezvami pro běžný provoz podstatně typičtějšími a to 127–255 (šedá–bílá) a 75–180 (šedá–šedá, někdy označována jako GTG (gray-to-gray)). Tyto hodnoty jsou pro každý TN panel nejhorší, protože se krystal musí ustálit na dvou ne krajních hodnotách, při nichž není možné v takové míře použít OverDrive.

Za zapůjčení digitálního osciloskopu M526 děkujeme společnosti ETC.

Za zapůjčení optické sondy X-Rite eye-one display 2 děkujeme společnosti X-Rite.

Pozorovací úhly, rovnoměrnost podsvícení

Pozorovací úhly nejsou pro nasazení tohoto monitoru jako televize zrovna nejlepší. Zvláště spodní úhel je doslova tragický a téměř okamžitě dochází ke zčernání obrazu. To samé platí u většího bočního úhlu. Naštěstí lze monitor alespoň naklopit o -5°, takže jej budete moci sledovat i z trochu níže položené sedačky.

Mezi nejlepší nepatřila ani rovnoměrnost podsvícení. Nejhůře na tom byl levý horní roh, kdy při maximálním jasu dosahovala intenzita podsvícení 75 % maxima (181 cd/m2), po kalibraci se pak intenzita v tomto rohu snížila na 72 %.


Rovnoměrnost podsvícení při maximálním jasu


Rovnoměrnost podsvícení při jasu 150 cd/m2

Jas, stabilita kontrastu

Průběh jasu je až do 80 % poměrně rovnoměrný, od této hodnoty se již ale nezvyšuje. Začíná však na velmi slušné hodnotě 38 cd/m2.

Podstatně hůř je na tom stabilita kontrastu, která lineárně klesá od 70 % jasu. Obraz pak začíná být trochu zastřený.

Barevné podání a kalibrace obrazu

Monitor jsem zkoušel ve dvou profilech – Standardní a sRGB. Ani jeden režim není ideální, ale pokud budete monitor provozovat jako počítač, určitě zapněte sRGB režim. Standardní profil (i když jeho název svádí k jeho používání) má naprosto zkreslené barvy a velmi ořezaný gamut, který ani zdaleka nedosahuje ani sRGB.


Tovární nastavení – sRGB


Tovární nastavení – profil Standardní

 I pokalibraci nebyly barvy zcela ideální a všechny RGB kanály zůstaly hodně rozhozeny. jedná se o nejhorší výsledek kalibrace mezi všemi monitory.


Po kalibraci optickou sondou


Po kalibraci optickou sondou– profil Standardní

Při sledování testovacího obrazce měl monitor problém se zobrazením zejména tmavých odstínů u červené, modré a purpurové barvy. Ani u nejsvětlejších se mi většinou nepodařilo rozlišit krajní hodnoty.

Interpolace obrazu

Monitor nabízí v PC režimu možnost zachování proporcí a tak nedochází k příliš velkému zkreslení.1680 × 1050 – širokoúhlé zobrazení


1280 × 1024 – širokoúhlé zobrazení


1024 × 768 – širokoúhlé zobrazení


1280 × 1024 – zachování proporcí


1024 × 768 – zachování proporcí

Rychlost odezvy a spotřeba

I když výrobce udává odezvu 5 ms, naměřené hodnoty tomu příliš neodpovídají. Pod 5 ms se monitor dostal pouze na sestupné hraně, kdy dochází k pohasnutí pixelu. V součtu se ale odezvy pohybovaly kolem 25 ms. Kupodivu na sledování filmů a hraní her se odezva příliš negativně neprojevila a k rozmazávání docházelo skutečně jen výjimečně.

Také tento panel si pomáhá technologií Overdrive, která se na odezvě projevuje schodovitým náběhem. Naštěstí nedochází k nepříjemným překmitům, nebo podpalům, ke kterým docházelo hlavně u starších TN panelů.


Průběh odezvy 0-255-0, 1 dílek = 40 msPrůběh odezvy 50-200-50, 1 dílek = 40 ms

Spotřeba není přehnaně vysoká. Její maximum je jen 44 W, což se se spotřebou LCD televizi nedá příliš srovnávat. Druhou věcí, kterou ale nejde s LCD televizemi srovnávat, je jas, který je zde podstatně nižší. Stejně jako se od 80 % nezvedá úroveň jasu, nezvedá se u tohoto monitoru ani spotřeba.

Závěrečné hodnocení

Na monitor LG 2294D se dá dívat jako na klasický LCD panel, nebo jako na televizi. Bohužel je třeba říct, že ani v jednom ohledu zcela neexceluje. Značnou vinu na tom má použitý typ panelu (TN), který má velmi špatné pozorovací úhly, což by mohlo zejména při sledování televize velmi vadit. Pro sledování televize je naopak velmi vhodné dodané dálkové ovládání a kompletně počeštěná OSD nabídka s dostatečnými možnostmi nastavení. Problém by mohl u této činnosti představovat trochu slabší maximální jas, který by mohl vadit v prosvětlených místnostech.

Pokud se na tento produkt podíváte jako na LCD panel, tak zde vám nabídne klasické rozlišení 1680 × 1050 px a 22″ úhlopříčku. TN panel je zde zastoupen všemi svými klady i zápory. Pozorovací úhly jsou velmi slabé, rovnoměrnost podsvícení trpí v levém horním rohu a barevné podání není ani po kalibraci zrovna nejvěrnější. Absolutně nedoporučuji u tohoto monitoru používat režim Standardní, kdy dochází k redukci gamutu  a zkreslení obrazu. Naměřené delší doby odezvy se na reálném provozu naštěstí příliš neprojevily.

Celkové pocity jsou velmi smíšené. Pokud se smíříte s horšími pozorovacími úhly a slabším jasem, bude monitor jako televize sloužit velice dobře. Hodit se určitě bude dobré dálkové ovládání i množství vstupů. Provozování LG 2294D jako monitoru s sebou nese také nedostatky TN technologie. Pokud se s nimi vnitřně smíříte, získáte za dobrou cenu (lehce nad 7000 Kč) univerzální LCD panel kombinovaný s televizí.

Plusy a mínusy

+ analogový i DVB-T tuner
+ česká OSD nabídka
+ slušné dálkové ovládání
+ dobrá interpolace
+ nízká spotřeba
+ přijatelná cena

– barevné podání a kalibrace
– pozorovací úhly
– stabilita kontrastu
– rovnoměrnost podsvícení

Za zapůjčení LCD panelu LG 2294D děkujeme společnosti LG Electronics.

Kompletní galerie

Ohodnoťte tento článek!