LG chystá 144Hz panely IPS. V plánu má i 32″ Full HD a vylepšený kontrast

0

Společnost LG před pár dny mluvila o příchodu obrazovek s rozlišením „8K“, tedy matricí 7680 × 4320 bodů. Ovšem bez nějakých podrobností typu kdy a jak. Nějaké informace o nových panelech, které se její LCD divize LG Display chystá zařadit do výroby, nyní přinesl web TFT Central, 8K mezi nimi ale ještě není. Leccos jiného zajímavého však ano. Zdá se, že se firma chystá občerstvit svou technologii IPS v několika ohledech.

Pro hráče bude asi nejzajímavější zpráva, že tato firma začne vyrábět panely IPS určené do herních monitorů, které tak snad začnou nahrazovat ty založené na méně kvalitní technologii TN (která má problémy zejména s pozorovacími úhly). První vlaštovkou bude model s označením LM270WF8 a úhlopříčkou 27 palců. Panel bude umět obnovovací frekvenci 144 Hz, ovšem bude mít poněkud nižší rozlišení, jen 1920 × 1080 bodů místo 2560 × 1440 typických pro dnešní hráčská LCD. Bude tedy zatím zaostávat za konkurencí na bázi AHVA od AU Optronics. Jinak má mít panel parametry typické pro IPS od LG: kontrast 1000:1, papírovou hodnotu odezvy šedá-šedá 14 ms (to je samozřejmě hodnota bez overdrive) a standardní gamut sRGB. Podsvícení má mít jas až 300 cd/m². Vyrábět se tento panel začne někdy ve třetím čtvrtletí.

 

Lepší kontrast u IPS?

Další, už menší novinka se údajně chystá u 27″ panelu LM270WQ3, který není úplně nový (2560 × 1440 AH-IPS). Podle TFT Central to však vypadá, že ho nyní firma začne vyrábět i ve verzi s A-TW polarizátorem. Ten by měl omezovat nechvalně známý jev „IPS glow“, kdy mají černé plochy při pohledu ze strany namodralý či našedlý světlý nádech. Pokud by se tato technologie začala v monitorech více objevovat, bylo by to určitě dobře.

Kromě IPS glow je problémem panelů s touto technologií také nepříliš vysoký kontrast; zdá se však, že i zde se LG snaží přinést zlepšení. Mezi novými panely jsou totiž dvě obrazovky uvádějící kontrast vyšší než je standardních 1000:1. Obě mají shodou okolností 31,5″ úhlopříčku. V prvním případě jde o panel LM315QQ1 s vysokým rozlišením 5120 × 2880 bodů (5K), o němž jsme zde již psali v lednu. Přes technologii IPS má být jeho kontrast 1300:1, což by bylo hodně nad dnešním průměrem. Údajně by mělo jít o širokogamutový model s pokrytím AdobeRGB, papírovou odezvou 16 ms (což ale opět může vylepšit overdrive) a jasem až 350 cd/m². I tento panel má jít do výroby v třetím kvartále.

Dell Ultrasharp UP2715K
Dell Ultrasharp UP2715K, první monitor s rozlišením 5K

Zatímco 5K s AdobeRGB bude jistě hodně drahá legrace, LG Display má také relativně levný 31,5″ panel LM315WF1 – ten se už dokonce i dostal do výroby. Opět jde o technologii IPS, zde ovšem jen s rozlišením 1920 × 1080 bodů, tedy s rastrem ještě hrubším, než mají dnešní Full HD 27″. Ty jsou bez problémů použitelné, zde je ale rozteč bodů ještě o dost větší: 0,363 mm. Panel má mít 6ms odezvu šedá-šedá, hlavně ale opět zvýšený kontrast, a to dokonce na hodnotu 1400:1.

Tato vylepšení kontrastu by byla u technologie IPS docela příjemná, doufejme tedy, že se postupně rozšíří na větší díl panelů. Poměrně zajímavý by ovšem mohl být i onen Full HD panel s obřími pixely. Ty nejsou moc populární věcí, na druhou stranu by ale podobné matrice mohly přinést na trh dostupné dvaatřicítky, které by mohli uvítat třeba ti, kdo na PC často sledující filmy.

 

Mezi novinkami hlásí TFT Central ještě pár dalších exemplářů: například další 27″ UHD panel LM270WR3, který nepřinese nic moc nového, bude ale mít úzký rámeček pro použití v designových monitorech. V nabídce LG Display se také objevily 23,8″ panely LM238WQ1 a LM238WQ2 s technologií IPS a rozlišením 2560 × 1440 bodů. První je již ve výrobě a druhá varianta do ní vstoupí v tomto čtvrtletí, zatím ale není známo, jaké jsou mezi nimi rozdíly. Oba mají standardní parametry typické pro IPS (kontrast tedy jen 1000:1), gamut sRGB a odezvu 14 ms bez overdrive.

Zdroj: TFT Central

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto