LG IPS7 s „neviditelným rámečkem“ a HW kalibrací vstupuje na český trh

0

LG už v červenci vydala tiskovou zprávu oznamující existenci nové řady monitorů IPS7. Nyní však místní zastoupení korejského obra oznamuje, že IPS7 vstupuje také na náš trh. Nejvyšší čas si dva oznámené modely – IPS277LIPS237L – trochu blíže představit.

Jak asi správně tušíte, jeden monitor má úhlopříčku o velikosti 27″, druhý pak 23″. Oba používají rozlišení 1920 × 1080 px a troufám si tvrdit, že oba lze zařadit do kategorie e-IPS. Jestli alespoň větší z nich oplývá skutečně 8bitovými barvami, to nemůžu říci. Spíše ale půjde o 6 bitů na barevný kanál + ošálení oka pomocí FRC. Tento způsob ušetření funguje celkem dobře, takže se není třeba znepokojovat.

Oba monitory používají podsvit s bílými LED, max. jas dosahuje obvyklých 250 cd/m2. Pozorovací úhly jsou u matric typu IPS udávány vždy 178/178 stupňů. U kontrastu si LG vzalo příklad ze Samsungu a je prostě „Mega“. Statický kontrast bývá u kombinace e-IPS + W-LED typicky 1000–1200:1, takže marketing LG už nikoho neošálí. Odezva 5 ms (G2G) značí použití OverDrive. Snad budou monitory IPS7 rychlejší než 23″ model řady IPS5.

 

Zajímavější je bezesporu fakt, že se LG podařilo docílit rámečku přesahujícího o pouhé 1,2 mm okraje obrazovky, tloušťka monitoru činí jen 14,1 mm. Snad to nebude na úkor horší rovnoměrnosti podsvícení, jelikož případným osazením celoplošného podsvitu (Full LED) by se LG v tiskové zprávě jistě pochlubila.

LG IPS7

LG vyzdvihuje podporu konektivity s mobilními zařízeními (MHL), já jsem však udiven jinými vlastnostmi. Šestiosou kontrolu barev (RGBCMY) už z levných IPS známe, tovární kalibraci barev (zřejmě certifikace dE < 5, což dnes není zase takový problém sériově dělat) už taky, ale údajnou podporu HW kalibrace u monitoru takové ceny? Ne, to tu ještě nebylo. Nejníže zašel myslím dosud NEC s modelem P221W (22″ S-PVA svého času za 11 500 Kč, dnes i pod 10 000 Kč), ale aby tu byly monitory s HW kalibrací a cenovkami 6899 Kč vč. DPH (IPS277L) a 4400 Kč (IPS237L), to tedy ne.

LG IPS7

Skoro se mi tomu ani nechce věřit, uvidíme, co se z toho nakonec vyklube. LG v tiskovce jen stručně zmiňuje, že monitory jsou vybaveny jejím speciálním softwarem, který kalibraci usnadňuje. NEC s Eizem si asi zatím oddechly jen díky tomu, že LG má na těchto monitorech ne zrovna pracovní rozlišení 1920 × 1080 px. Pokud by LG nabídla více pixelů (především vertikálně), už ji by ji do pořádného šlapání do zelí chyběla snad jen korekce rovnoměrnosti podsvícení. A málem bych zapomněl – uživatelé potřebující širší gamut než sRGB už stejně dávnou nečtou.

Zdroj: TZ LG