LG má dva monitory s FPR: žádné blikání, perfektní 3D!

0

Včera v Jižní Koreji společnost LG Electronics představila dva nové 3D monitory s technologií FPR. Slibuje pěkné 3D bez blikání s lehkými brýlemi.


Nové řady D41P a D42P budou používat 3D technologie FPR, resp. Film-type Patterned Retarder. Důležité je, že k nim nemusíte používat zatmívací-shutter brýle, ale pouze pasivní 3D brýle jako má slečna na obrázku. Vzhledem k tomu, že v nich nemusí být žádná elektronika, pouze speciální, jakoby polarizační vrstva na plastu, jsou lehké a můžete s nimi pozorovat vše i normálně. Při pohledu přes zatmívací brýle na standardní 3D jste si možná všimli, že ne vždy jsou brýle dokonale synchronizované a obraz není perfektní, ale vidíte v něm pruhy šedi, problikávání, apod. . To by se s technologií FPR stávat nemělo, obraz by měl být čistý, hlavně proto, že brýle nijak synchronizovány být nepotřebují. A není tu ani velké omezení v pozorovacích úhlech – s FPR může trojrozměrný obraz pozorovat celá rodina kolem LCD.


A co se střípků ohledně konkrétních panelů týče – máme kusé informace o 23″ modelu D2342P. Ten má na své úhlopříčce 1920 × 1080 px, LED podsvícení a nicneříkající dynamický kontrast 5 mil. : 1. Nevýhodou technologie FPR je snížení rozlišení na polovinu, výsledný 3D obraz tak bude mít rozlišení 1920 × 540. Děje se tak proto, že řádky jsou rozděleny na dvě skupiny a každá skupina představuje jednu fázi 3D obrazu, který se nám pak utvoří v mozku. Doba odezvy činí standardních 5 ms a monitor připojíte přes D-Sub (VGA), HDMI nebo DVI.

Podle vyjádření LG by jejích novinky měly umět v reálném čase převádět 2D obraz do 3D, uvidíme, jak využitelné to bude v praxi (= jak vyladěná a funkční technologie bude). Můžeme být každopádně jen rádi za komfortnější metody trojrozměrných monitorů a těšit se na autostereoskopii.


LG D41P a D42P byly vydány v Koreji a na evropský trh by se měly dostat na začátku června / júna. Cenu bohužel neznáme, je ale nasnadě, že dobrou technologii si LG nechá dobře zaplatit.

Zdroj: TCMagazine

Ohodnoťte tento článek!