Už i LG chystá revoluční MicroLED. Obří TV možná ukáže už za týden

4
LG OLED TV

Mluvčí LG potvrdil listu The Korea Herald, že jejich výzkumné a vývojové centrum pracuje na nových televizorech využívajících panely typu MicroLED. Technologie, která na papíru nemá prakticky žádné slabiny, má v budoucnu nahradit LCD i OLED. MicroLED už vyvíjí také Samsung, Sony nebo AU Optronics, nasadit jej plánuje též Apple.

Technologie vynalezená v roce 2000 využívá barevné mikrodiody, které samy produkují obraz. Na rozdíl od OLEDu ale diody nejsou organické (OLED = Organic LED), takže jim nehrozí (tak rychlé) stárnutí způsobující ztrátu jasu. MicroLED využívá anorganické diody z nitridu gallitého (GaN), které najdeme i v LED podsvícení LCD panelů, ale tady nebudou mít velikost počítanou v milimetrech, nýbrž mikrometrech.

LCD OLED MicroLED
Informační materiál k technologii MicroLED od TrendForce

MicroLED slibuje dokonale homogenní obraz, perfektní kontrast (černá je černá), špičkové barevné podání, násobně vyšší jas při stejné spotřebě, vyšší zobrazovací frekvence i kratší dobu odezvy. A nebude trpět na vypalování obrazu.

The Korea Herald tvrdí, že by LG mohlo představit první takto vybavený televizor už příští týden v Berlíně na veletrhu IFA. Spekuluje se o obří 175″ úhlopříčce, která má zahanbit i konkurenční The Wall od Samsungu (146″). Půjde ale jen o demonstraci schopností. Technologie ještě musí uzrát, takže v obchodech nás LG bude ještě pár let přesvědčovat o výhodách OLEDu a Samsung o výhodách QLEDu (LCD s LED podsvícením využívající kvantové tečky).

Už i LG chystá revoluční MicroLED. Obří TV možná ukáže už za týden
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95.38%) 13 hlasů

4 KOMENTÁŘE

 1. „(LCD s LED podsvícením využívající kvantové tečky)“
  Nejsem si úplně jistý – ale není náhodou Quantum Dots něco jako filtr? Pokud vím tak s podsvícením nemá nic společného, je to jen další vrstva zajišťující lepší barvy.
  I podle toho co jsem našel na internetu https://spectrum.ieee.org/image/MzAyMjM1Mw.jpeg se jedná o filtr. Podsvícení by se to nemělo vůbec týkat.

  MicroLED vypadá zajímavě, snad brzy vyřeší problémy s tím, že neumí dělat malé pixely.

  • U těch LED podsvícení se vžy používají nějaké filtry. Typicky se instalují modré diody, ale obraz potřebuje bílé světlo. Proto se před ně nasadí fosforové (žluté) luminofory. Pořád to ale není dokonalá bílá, takže mezi jednotlivými subpixely vznikají významné barevné odchylky. Kvantové tečky jsou jiným filtrem, to propouští modré světlo a na různě velkých krystalech jej přesně převádí na červené a zelené. Díky tomu pak subpixely mají menší odchylku, panel reálně zobrazí více barev a má i vyšší jas.

   Ty MicroLEDky to ještě zjednoduší. Stejné modré diody (ale mnohem) menší budou tvořit celou mřížku, půjdou jednotlivě regulovat (jako diody v OLEDu) a jiné barvy jim dodají právě kvantové tečky.

  • Je to filtr, ale funguje v podsvícení. Filtruje světlo přicházející pod matrici. Jde AFAIK o to, aby mělo čistější vlnovou délku, takže pak je těmi barevnými filtry tvořícími subpixely možné realizovat širší barevný gamut, jako by se použilo RGB podsvícení. Díky filtru z kvantových teček se dá s levnějšími bílými led udělat podobný efekt.