LG otestovalo televizní vysílání budoucnosti. Nabídne 4K, HDR a 120 snímků za sekundu

0
LG testuje Live HFR přes satelit

LG a společnost SES otestovaly satelitní vysílání nového standardu DVB UHD-1 Phase 2. Na výstavě v Lucemburku tak korejská společnost představila svůj nejpokročilejší OLED televizor a SES přes satelit Astra 19,2E zprostředkovala DVB vysílání budoucnosti.

U něj se počítá s rozlišením Ultra HD, obrazem v HDR (HLG10 a PQ10), širší paletou barev (BT.2020) a zvýšením snímkovací frekvence ze současných 50/60 fps až na 100/120 fps. Rovněž se budou využívat zvukové formáty nové generace (Dolby AC-4 a MPEG-H Audio).

Kombinace všech funkcí by zatraktivnila hlavně sportovní přenosy nebo dokumenty. U nich se bude hodit vyšší snímkovací frekvence. Oněch 100+ fps mimochodem DVB označuje jako HFR (high frame rate). Ve filmovém průmyslu se tím myslí již 48 snímků za sekundu. Ani to se ale nevyužívá moc často. Peter Jackson takto natočil Hobity. James Cameron využije HFR u pokračování Avatara. Ang Lee využil 120 fps u filmu Ulička slávy (Billy Lynn’s Long Halftime Walk).

Jen pro srovnání: Většina tuzemských kanálů vysílá pozemní signál v předpotopním formátu MPEG-2, ve standardním rozlišení s 50 prokládanými snímky za sekundu a stereo zvukem formátu MP2.

Ohodnoťte tento článek!