LG oznámilo monitor s podporou HDR, 32″ 4K IPS 32UD99. Má i vstup USB-C

3

Obraz s kvalitou HDR jsme měli mít v PC už letos, ale nakonec se zdá, že se tato výsada dražších televizí dostane do počítačů až v roce 2017 – a výrobci ji budou mít jako novinku pro lednový veletrh CES 2017. Před pár dny jsme zde psali o monitoru BenQ SW320, který HDR přinese do profi sféry, firma LG ale nyní oznámila LCD, které už bude určené víc pro běžné smrtelníky: monitor s označením 32UD99.

LG 32UD99 bude dvaatřicetipalcová obrazovka (respektive asi 31,5″, což je obvyklý rozměr) s rozlišením 3840 × 2160 bodů. Použit je panel typu IPS s 10bitovými barvami, který má údajně pokrývat 95 % barevného prostoru DCI-P3; procenta třeba pro Adobe RGB uvedena nejsou. Rozšířený gamut zde nebude určen pro práci s fotografií, ale pro HDR obsah – monitor podporuje standard HDR10, tedy jeden ze dvou hlavních standardů. O podpoře HDR standardu Dolby opět nikde není zmínka; je možné, že se do ní výrobci příliš nehrnou kvůli licenční politice (Dolby má formát zpoplatněn, HDR10 tuto zátěž nenese).

LG 32UD99 s podporou HDR 10
LG 32UD99 s podporou HDR 10

LG tento monitor odhalí na CES v lednu a zatím nesdělilo plné parametry, takže neznáme například kontrast (kde se ale moc čekat nedá, panely IPS jen výjimečně nabízejí víc než svůj standard okolo 1000:1), ale ani maximální jas, který je pro HDR docela důležitý. Měla by však být podporována hardwarová kalibrace přes software True Color Pro. Monitor tak částečně bude moci sloužit i pro serióznější využití (LG mluví o „kreativních profesionálech“), i když těžiště jeho cílové skupiny asi budou hráči, ať už na PC, nebo s konzolemi, které HDR obraz ve hrách také začaly podporovat (například Xbox One S).

Monitor by zřejmě měl mít jen obvyklou obnovovací frekvenci 60 Hz, LG zatím žádné vyšší schopnosti nezmiňuje. Vzhledem k eventuálnímu připojování ke konzolím by asi mělo HDR být podporováno na vstupu HDMI 2.0a a DisplayPort také nebude chybět. Zajímavé ale je, že jako vstup bude LG 32UD99 mít také USB typu C (v alternativním režimu DisplayPortu). To asi v současnosti bude nejvíc vyhovovat uživatelům notebooků Apple, nicméně možná máme určité nejasné náznaky, že by se příští rok céčková USB mohla objevit jako výstupy i přímo na grafikách. Monitor bude každopádně umět nabíjet připojené notebooky, takže se bude dát využít připojení jediným kabelem. LG mluví i o „datových přenosech“, což dává naději, že po stejném kabelu bude přístupný i USB hub, potvrzeno to ale není, v tiskové zprávě se už hovoří jen o reproduktorech s „technologií Rich Bass“.

 

 

Mobil/tablet a PC naráz

Cenu ani datum dostupnosti v obchodech zatím LG pro monitor 32UD99 neprozradilo, jak „dostupné“ toto HDR bude, tudíž zatím těžko říct. Snad se tyto detaily dozvíme příští měsíc. Ve své tiskové zprávě ale jinak mluví ještě o jednom poměrně zajímavém LCD: superširokoúhlém (21:9) 34″ modelu 34UM79M. Ten má mít ve výbavě zařízení Chromecast pro streamování obsahu z mobilního zařízení, kromě toho ale také podporuje současné připojení k PC. Mezi oběma zařízeními má být možné rychle připínat a klávesnice a myš připojené k monitoru se prý budou dát použít k ovládání onoho mobilního zařízení.

LG 34UM79M
LG 34UM79M

Zdroje: LG, AnandTech

LG oznámilo monitor s podporou HDR, 32″ 4K IPS 32UD99. Má i vstup USB-C

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

  1. Ve specifikacích každé grafické karty s čipem Polaris vidím velmi poutavě prezentovanou podporu HDR (mimochodem, HDR už umělo i Fury). Naopak u karet s Pascalem toto není tak viditelně a výrazně prezentováno. Nvidia se s podporou HDR tak výrazně nechlubí. Proč ? Člověk musí zapátrat a pak např. najde informaci, že Pascal podporuje enkódování HEVC v profilu Main 10, a spoustu dalšího… Pokud by si člověk kupoval v článku představený monitor LG, má si k němu koupit kartu Polaris nebo Pascal ? Jsou v podpoře HDR srovnatelné ?