LG připravuje dvojici 23″ panelů: TN v akrylu a 3D s IPS matricí bez blikání

0

LG patří mezi výrobce, kteří se vždy snažili zaujmout neotřelým designem. Proto se není co divit, že příští týden představí na berlínském veletrhu spotřební elektroniky IFA 2011 dvojici LCD panelů. První z nich, LG Flatron E91, má tělo vyrobené z akrylu a vypadá jako zrcadlo. U stylových doplňků se málokdy hledí na technické parametry, a proto vyčnívají marketingové parametry.

Málo zkušený uživatel tedy bude skákat radostí z LED podsvícení, dynamického kontrastu 10 000 000:1, Full HD rozlišení (1920 × 1080 bodů), maximálního jasu 250 cd/m2 a 2ms odezvy GtG. Zkušený uživatel však dočte specifikace dále a z pozorovacích úhlů 170° / 160° usoudí, že jde o matrici typu TN, raději se zaměří na druhý model – LG Flatron D237IPS.

LG Flatron E91

Zatímco první „třiadvacítka“ je určena pro běžné domácí uživatele, kteří chtějí konzumovat obsah, hrát hry a pochlubit se známým novou hezkou „obrazovkou“, D237IPS je určený pro náročnější uživatele. Obsahuje totiž rychlou matrici e-IPS. Ta sice nenabízí špičkové barvy pokrývající prostor AdobeRGB jako panely p-IPS či AS-IPS do grafických studií, zato jsou levné a mají velmi nízkou spotřebu díky podsvícení pomocí LED. To by však nebyl takový trhák, kdyby v LG nepřidali pasivní 3D technologii FPR (Film-type Patterned Retarder) včetně speciálního procesoru konvertujícího 2D obraz do 3D.

Pasivní 3D technologie FPR vychází z principu polarizace obrazu ve dvou různých rovinách a pro prostorový zážitek u filmů si vystačíte s 3D brýlemi za pár stovek. Protože se brýle skládají pouze ze dvou různě polarizovaných sklíček, obraz, na rozdíl od zatmívacích (shutter) brýlí, nebliká. Zákony optiky však platí i zde, a proto dochází ke zmenšení rozlišení během prostorové projekce na polovinu.

LG Flatron D237IPD

LG ve specifikacích uvádí Full HD rozlišení 1920 × 1080 bodů, maximální jas 250 cd/m2 ve 2D, který při provozu v 3D klesne na 100 cd/m2. K mnohem dramatičtějšímu poklesu dojde v případě pozorovacích úhlů ze 170° / 160° na 130° / 12°. Při práci s dokumenty v elektronické podobě oceníte bohaté možnosti polohování včetně otočení na výšku. V tuto chvíli neznáme ještě ceny, předpokládám však, že bude upřesněny během veletrhu IFA.

Zdroj: TZ LG

Ohodnoťte tento článek!