LG UltraFine: LCD s rozlišením 4096 × 2304 a 5K pro Apple. Ten s monitory končí

5

Včera jsme tu psali o nových mobilních Radeonech Pro, které AMD uvedlo spolu s tím, jak se objevily v letošním refreshi patnáctipalcových MacBooků Pro. Není to ovšem jediná nejablečná novinka, která se v závěsu za odhalovací akcí Applu vydává do světa. K vidění byly také poměrně zajímavá LCD od firmy LG, použité při odhalení MacBooků v roli externích zobrazovadel. LG už obratem také oznámilo jejich uvedení na trh, přičemž prodávat se budou skrze obchody Applu jakožto oficiální/polooficiální příslušenství.

 

Monitory LG UltraFine 5K a LG UltraFine 4K

 

21,5″ UltraFine: „větší“ 4K

Existovat budou dvě úhlopříčky. První model UltraFine má rozlišení 4K a úhlopříčku 21,5 palce. Pozoruhodné je, že nejde o typicky používané rozlišení UHD (3840 × 2160 bodů). Matrice má místo toho 4096 × 2304 bodů, tedy 219 pixelů na palec. Měl by být použit panel typu IPS, ovšem pravděpodobně jen 8bitový, přestože má pokrývat 99 % barevného prostoru DCI-P3 (což je prostor asi o 25 % větší než sRGB). Apple totiž uvádí podporu „milionů barev“. Panel by měl mít i hodně silné podsvícení, které má být schopno jasu až 500 cd/m².

Monitor má být uzpůsoben pro počítače MacBook a MacBook Pro, používá totiž pro připojení konektor USB typu C (signál je ale zřejmě DisplayPort 1.2). Také nastavení obrazu je řešeno prostřednictvím hostitelského počítače, skrze macOS. Speciálně pro MacBook, jehož konektivita se s jediným portem po připojení LCD vyčerpá, je důležité, že UltraFine 21,5″ umí připojený notebook nabíjet a napájet (60 W) a také obsahuje rozbočovač. Ten poskytuje tři porty USB, bohužel ovšem opět oboustranného typu C a zezadu obrazovky, tedy ne úplně nejlíp dosažitelné. Standardní periférie tedy stále nepřipojíte a nevyhnete se nutnosti mít pro ně nějaké redukce (asi nejsem jediný s pocitem, jestli to není trošku cílené).

Rozbočovač má ještě jeden problém, údajně umí jen rychlost USB 2.0, což bude problematické pro externí disky, které se s USB 2.0 obvykle nedostanou daleko za 30 MB/s.

Monitor má design, který by měl být s notebooky Applu sladěný, a provedení má stojan s nastavitelnou výškou (pivot zmíněn není), možností VESA montáže a také údajně vysoce kvalitní reproduktory s „bohatými bassy“. Tento model už se dá předobjednat, ale a fyzicky by měl být dostupný v listopadu – podle Apple je momentálně dodací doba 5–6 týdnů. Cena je nicméně celkem vysoká – 700 dolarů (v přepočtu a s DPH 20 850 Kč). Pravda, vzhledem k specifickému rozlišení panelu není triviální provádět srovnání, jelikož většina běžných 4K monitorů má 3840 × 2160 bodů.

 

 

5K přes Thunderbolt

Druhý model LG UltraFine má úhlopříčku 27 palců a v jeho případě je již kompatibilita jen s MacBooky Pro, jelikož pro připojení potřebují Thunderbolt 3 – alternativní možnosti vstupu zřejmě nejsou. Monitor už totiž má rozlišení 5120 × 2880 bodů a tentokrát patrně i s 10bitovými barvami; podporováno je opět 99 % barevného prostoru DCI-P3. Technologie je rovněž IPS a rastr má podobnou jemnost jako u menšího modelu, 218 pixelů na palec. Podsvícení má opět umožnit jas až 500 cd/m².

Monitor přes Thunderbolt opět dokáže napájet notebook, přehrávat audio přes stereo reproduktory, ale už dostal i webkameru a mikrofony. Opět je zabudován rozbočovač USB, tentokrát i s porty generace 3.0 (třemi), ale opět jen s těmi céčkovými. Stojan umožňuje nastaven výšky a také VESA montáž.

Sedmadvacetipalcový UltraFine se zatím ještě neprodává a dostupný bude až po menším bráškovi, mělo by to být někdy začátkem prosince. Jeho cena je 1300 dolarů (u nás v přepočtu a s DPH 38 700 Kč), což vzhledem k rozlišení není úplně špatné, ale Dell UP2715K se dá sehnat o dost levněji (25 600 Kč; modely od HP a Philipsu pak stojí 34 500 Kč). Stejně jako první monitor bude zřejmě i 27″ UltraFine na prodej jen u Applu.

 

Apple jako výrobce monitorů skončil

Zdá se, že forma spolupráce je zde vlastně blízká jakémusi outsourcingu, jelikož Apple tyto monitory propaguje, prodává a zdá se, že exkluzivně. Možná se ptáte proč, když má firma svou vlastní řadu monitorů Cinema Display, kterou ke svým počítačům nabízela předtím. Jenže žádný nový model už nějakou dobu sama neuvedla a nyní vyšlo najevo, že už ani nikdy neuvede. Tuto oblast totiž naopak definitivně opustí, což údajně i potvrdila novinářům. LG tedy s monitory UltraFine slouží jako outsourcovaná náhrada.

Zdroje: The Tech Report, LG, Apple (1, 2)

LG UltraFine: LCD s rozlišením 4096 × 2304 a 5K pro Apple. Ten s monitory končí

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

  1. Ty zmiňované alternativy jsou také Quantum Dots, jen jestli jsou vůbec relevantní:)
    BTW: vaše stránky na mobilu jsou příšernost, mrvíte jak obsah, tak formu, už to zabalte a uvolněte mediální prostor schopnějším, tohle jsou opravdu křeče.

    • Víme o tom, že jsou rozbité. Celý web by měl už brzo projít nějkaým zásadnějším přepracováním, obávám se, že do té doby ty odpovědné místa na mobilní web nebudou mít zdroje. My co píšeme, tu softwarovou stránku nevytváříme, takže s ní taky nemůžeme nic dělat.