LG V30 slibuje rychlé bezdrátové nabíjení. Jako první nabízí Qi Extended Power Profile

1
LG V30
LG V30

Bezdrátové nabíjení zažívá boom. Mezi členy Wireless Power Consortium (WPC) vyvíjejícího indukční standard Qi letos přibyly Apple, Google, Xiaomi, Logitech nebo Corsair. První zmíněný již technologie implementoval do nových iPhonů 8, 8 Plus a X a s jeho vlivem na celý průmysl pravděpodobně inspiruje i ostatní výrobce.

Korejští výrobci Samsung a LG již bezdrátové nabíjení podporují několik let. Nově se budou předhánět v tom, kdo bude bezdrátově nabíjet rychleji. Samsung již prodává proprietární rychlonabíječku zpětně kompatibilní s Qi, která místo standardního výkonu 5 W do telefonů pouští až 9 W, v praxi ale dojde „jen“ ke zkrácení doby nabíjení o přibližně 40 %. Podporovány jako telefony Galaxy S6 Edge+, Galaxy Note5 a novější.

Qi 1.2 s výkonem až 15 W

Již v roce 2015 byly zveřejněny specifikace Qi 1.2, které přinášejí výkon až 15 W. Dle dokumentu WPC se starší 5W nabíjení nazývá Baseline Power Profile, zatímco rychlejší nové Extended Power Profile. A vyžaduje sekundární cívku. Žádný z dosavadních telefonů ale EPP nepodporoval.

Až LG tento týden překvapilo, že telefon LG V30 díky spolupráci s firmou Integrated Device Technology EPP nabízí. Nabíjecí výkon je až 8 W (od stropu 15 W jsme ještě hodně daleko), v praxi to má zkrátit dobu nabíjení o 30 %.

OnePlus nechce Qi

I nejrychlejší bezdrátové nabíjení se svou efektivitou nemůže rovnat kabelu. Je pouze pohodlnější. Shodou okolností tento týden řekl šéf OnePlus Pete Lau, že jeho firma zatím bezdrátové nabíjení nenasadí. Qi a spol. je pomalé a při nabíjení nelze telefon rozumně používat.

OnePlus se chlubí nejrychlejším kabelovým nabíjením (půl hodiny v síti nabije telefon pro celodenní výdrž). Jeho Dash Charge je ale rovněž proprietární a bez originální nabíječky bude doplňování šťávy pomalé.

LG V30 je první s podporou Qi EPP
LG V30 je první s podporou Qi EPP
Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Mě by docela zajímalo, kdo to rychlé nabíjení skutečně potřebuje. Dlouho se ví, že životnost Li-ion akumulátorů se rychlým nabíjením zkracuje. Spousta lidí se taky pohybuje někde (v kanceláři, doma), kde mají zdroj elektřiny vždycky poblíž, a díky bezdrátovému nabíjení jim jen stačí odkládat telefon na podložku/do stojánku, kde by se jim mohl průběžně dobíjet – s USB kabelem to tak asi dělá málokdo, jestliže by to znamenalo telefon každou chvíli odpojovat, když třeba někdo zavolá. Ti, kteří celý den stráví někde na cestách, můžou nabíjet v noci, většinou ty přístroje jsou schopné den používání vydržet.

    Prostě by mi přišlo logičtější, kdyby se telefony standardně nabíjely pomalu a do nějaké úrovně třeba 85 % (protože dlouhodobě plně nabitý stav prý Li-ion také neprospívá), s možností rychlejšího/plného nabití na pokyn uživatele. Jenže to by potom akumulátory vydržely déle než dva roky a to výrobci přístrojů s nevyměnitelnou baterkou rozhodně nechtějí.