LG zcela překopalo webOS a letošní televizory dostanou přepracované dálkové ovládání

17
LG webOS 60
LG webOS 6.0
-
Zdroj: LG

Letošní chytré televizory s novou verzí webOS 6.0 se budou ovládat jinak. LG zcela mění uživatelské prostředí webOS, na které jsme byli posledních šest let zvyklí. A nemusí to být jen k lepšímu.

WebOS se od ostatních Smart TV odlišovalo tím, že šlo o pruh se šikmými ikonami překrývající obraz. Nadcházející změna tak bude sice revoluční, ale ve výsledkuto přinese větší podobnost s ostatními systémy.

Z ostatních výrobců se vlastního Smart TV drží ještě Panasonic a Samsung, oproti tomu Sony, Philips či TCL preferují univerzální Android TV. WebOS původně vyvinul Palm pro svůj telefon, LG jej vyvíjí od roku 2014. Jde stále o open-source, ale patenty vlastní Qualcomm.

Nové prostředí pojmenované „New Home“ se roztáhlo přes celou obrazovku. Horní část obsahuje velké dlaždice a hned ta první má na sobě označené sponzored. To nevěstí nic dobrého, nicméně nějaký typ reklamního prostoru takto prodává i Google v Android TV a nechybí ani u Samsungu.

LG webOS 60 sponzored
LG webOS 60 sponzored

Dlaždice jsou vlastně velké widgety zobrazující například počasí, následují menší dlaždice s doporučeným obsahem plně odpovídající současnému trendu – „obsah je král a nezáleží, na jaké stanici se na něj díváte“.

„S novou verzí webOS ukazuje LG své odhodlání nabídnout služby, které odpovídají potřebám a přáním našich zákazníků“, řekl Park Hyoung-sei, prezident divize LG Home Entertaintent.

LG webOS 3.5
Starší verze webOS 3.5

WebOS se nicméně neobjeví jako aktualizace pro starší modely, tohle je u LG dlouhodobá strategie, výrobce poskytuje pouze minoritní aktualizace. Nebude ale zřejmě ani možný downgrade na starší prostředí. WebOS 6.0 získáte s letošními OLED i LCD TV (Nanocell).

Magic Remote v novém

LG také představilo přepracovaný dálkový ovladač (stále nazvaný Magic Remote). Obsahuje mikrofon a vestavěné asistenty Googlu i Alexu od Amazonu. Na ovladači jsou i typická tlačítka pro přímé spuštění aplikací Netflix, Amazon Prime a Disney+.

LG webOS 60 Magic Remote
LG webOS 60 Magic Remote

Ovladač od LG vždy patřil k nejpohodlnějším. Tento nový má v sobě čip NFC sloužící pro spárování s telefonem. Poté například půjde přímo v mobilu zjišťovat podrobnosti o sledovaném obsahu.

zdroj: LG

LG zcela překopalo webOS a letošní televizory dostanou přepracované dálkové ovládání
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95%) 8 hlasů

17 KOMENTÁŘE

 1. Nevím, zda poslouchají zákazníky. Připadá mi to, že čím novější – tím horší. Na ovladači bych spíše uvítal programovací tlačítka na místo Netflixu, Amazonu, či Disney. To by byla paráda.

  • S programovacími tlačítky Amen. Není nad to když si místo červeného tlačítka pro návrat zpět (když ovládám Xbox) zmáčknu Rakuten. ARGH!
   Taky by se mi líbilo, kdyby dodatečné power tlačítko nebylo jenom striktně pro STB, ale třeba právě pro Bluray přehrávač. No prostě Magic Remote je super, ale bohužel ani nová revize moje problémy moc neřeší.

   Jinak já WebOS pořád považuji za nejfunkčnější systém a stojím si za tím. I 5 staré televizi všechno fungovalo jak mělo, akorát plynulost nebyla úchvatná. Na loňské NANO90 je to ještě o velký krok dál, akorát mi teda místy chybí aplikace. (Vodafone/UPC dívám se na vás)
   V létě nakoupili do firmy ve velkém do zasedaček Samsungy, pořád něco zlobí, zatuhává obraz, odpoje se, restarty všeho dokola. Peklo. U rodičů Firefox OS. Opožděný zvuk v originál Panasonic soundbaru asi o půl sekundy. Miracast funguje jednou a pak se musí televize snad odpojit od elektřiny, aby to zase fungovalo.

   Asi bych si dokázal představit, že používám Android TV, ale snad všichni do toho dávají lowendové Mediateky a to důvěru v plynulost a použitelnost vážně nebudí, ač jsem slyšel, že loňské Sony byly docela příjemné. 🙁

   • ad aplikace: jj, třeba takové O2TV ať jde do horoucích pekel, když appku mají i daleko menší společnosti. Přitom ji slibovali už v roce 2019. Dá se to řešit webovskou verzí, ale to je řešení-neřešení.

    OT: a teď ještě O2 omezilo počet simultánních sledování ze 4 na 1 (jedno!!) a za další zařízení chtějí kilo. Tak se zaobírám myšlenkou, že celé O2 pošlu k vodě, i s pevnou linkou a internetem.

  • Ty čísla na ovladači vypadají zbytečně, ale právě se používají k tomu, aby se dali naprogramovat, minimálně jde na ně nastavit aby se spustila nějaká aplikace či nastavení při delším stisku (nazývá se to rychlý přístup a dá se to i pohodlně editovat) a to jsem šel prakticky jen kolem toho webOS, protože tu TV používám primárně jako monitor i tak se do používat třeba na ultra rychlé přepínaní vstupů HDMI.

  • Osobně bych třeba uvítal možnost si k televizi přikoupit ovládač bez tych otravných zaplacených tlačítek Netflixu, Amazonu, Rakuten atd. Je smutné, že na tyto zaplacené tlačítka přistoupily snad všichni výrobci TV, ještě horší ovšem je, že jsou úmyslně umístěné tak a mají takový tvar, že je člověk neustále omyl mačká.
   Kdyby tak alespoň byla ta možnost si dokoupit nesponzorovaný ovladač.

  • play/pause se dnes přesnul do směrového ovladače, viz třeba všechny ty „TVsticks“ s androidTV. Myslím, že to je daleko intuitivnější, než hledání dedikovaných tlačítek, která bývají velmi často neergonomicky „utopena“ někde na dolní půlce ovladače.
   Jakkoli nejsem příznivcem beztlačítkových/málotlačítkových ovladačů, tak toto zjednodušení považuju za dobrou vychytávku.

 2. Dotaz na majitele nových smart televizí nebo někoho kdo má info o „novém“ ovladači. Zcela upřímně, moje poslední tv byla CRT a u známých jsem to moc nezkoumal.

  1) Mají ovladače podsvícené klávesy/tlačítka? Spolu s nějakým senzorem naklonění/přetížení, aby se rozsvítily když se ovladač vezme do ruky a zhasly když se ovladač přestane hýbat a(nebo) mačkat klávesy.
  2) Mají ovladače pár programovatelných kláves s e-ink displejem? Abych si mohl dát obrázek akce/služby na klávesu?
  3) Mají výrobci televizí aplikaci do telefonu, kde přes BT/wifi/ir mohu TV ovládat i přes telefon?
  4) Mají ovladače už i jiný typ prvku než klávesu? Třeba kolečko, trackpoint, touchpad přes celou druhou stranu nebo něco takového?

  Jestli ne, tak veškeré inovace za posledních 20 let jsou opravdu jen to, že přidali pár brandovaných kláves? Wow. A co takhle chtít pohybové ovládání? Naklopím doprava, začne se zesilovat zvuk nebo scrollovat dolů pokud jsem třeba v epg nebo jiném přehledu. Otočím vzhůru nohama – Mute/off. Případně využití pohybového senzoru pro ovládání kurzoru „myši“ jako simulace dotykového ovládání?

  • Mám jen zkušenost u LG s webOS, kde ovladač funguje spíše jako počítačová myš (ovladač obsahuje i skrolovací kolečko), akorát nejezdíš po podložce, ale ve vzduchu. Jako indikace, že se provádí nějaká akce se rozsvěcuje jen Power tlačítko na ovladači a k probuzení kurzoru je potřeba ovladačem zatřepat nebo něco zmáčknout. Taky je v ovladači mikrofon, takže se dá využít hlasové ovládání.

   • Díky za info, alespoň to kolečko, ale ten mikrofon bych snad raději ani nechtěl, ještě hodně dlouho po spuštění hlasových povelů u TV se objevovaly testy toho jak to odposlouchává nonstop a nešifrovaně odesílá data kamsi.

  • Zcela upřímně: standardní (přikládané) ovladače k běžným modelům TV jsou horší a horší. Příplatkové „magic“ ovladače jsou pak designovány na běžného ovčana, takže nečekej nějakou chytrost, natož větší customizaci. Typický ovčan dnes ani neumí seřadit autonaladěné kanály, natož aby si upravoval nastavení ovladače, nebo jej spároval s jiným přístrojem (STB, DVD apod.)

   Jinak zcela upřímně, tvé ideje jak by měl ovladač fungovat, mě přivádějí k poznání, že osobně bych takový nepraktický ovladač velmi rychle prohodil oknem. 🙂

   • A co konkrétně ti přijde nepraktické na podsvětlení, customizovatelných klávesách, ovládacích prvcích, které mi ušetří 100x zmáčknutí klávesy next, senzoru pohybu/polohy a z toho vyplívající možnosti pohybových gest (nikoli však povinnosti je využít). Chápu, že někomu to vyhovovat nemusí, stejně jako se drží tlačítkových telefonů, drátových handsfree atd. Ale tzv. důchodcovské ovladače již existují, volume +-, channel +- a power on/off. Jsou super, ale základní ovladač má jen více tlačítek, z nichž polovina se nepoužívá.

    • řeknu ti to takto: nechci se učit další „nejlepší“ ovládání, za které každý výrobce samozřejmě považuje právě to své. A nechci se vztekat jen proto, že jsem vzal překážející pohybový ovladač a položil ho na stůl, a tím jsem zesílil zvuk a přepnul na jiný kanál.