LG Wine Smart H410: Véčko s Androidem a klávesnicí (recenze)

0

Úvod, provedení

Android s klávesnicí, alespoň podle ohlasů z internetu, zřejmě všichni chtějí – výrobci ale chrlí jeden klon dotykové placky za druhým. Příležitosti se chopilo LG, které začalo model Smart Wine prodávat v srpnu loňského roku. Už tehdy šlo o pomalejší hardware, ovšem za příjemnou cenu. Seženete jej ve vínové a tmavě modré barvě.


 

Obě zadní strany jsou z měkčeného plastu, který imituje kožený povrch. Na přední straně je pouze indikační dioda, na zadní pak kamera a dvojice reproduktorů (hraje jen ten pravý, druhý pod mřížkou nic nemá). Na pravé straně najdete jack na sluchátka, vlevo ovládání hlasitosti a napájení probíhá přes microUSB, Kloub je plastová imitace hliníku.

LG Wine Smart H410
výrobce
odkaz www.lg.cz
zahájení prodeje srpen 2015
parametry 
displej 3,2″, TN, 320 × 480 px 
chipset Qualcomm Snapdragon 210 (Quad Core 1,1 GHz + Adreno 304) 
paměť 1 GB RAM
úložiště 4 GB (1,66 GB uživatelských)
paměťová karta microSD
čtečka otisků prstů ne
infraport ne
NFC ne
fotoaparát 3 Mpx 
přední fotoaparát 0,3 Mpx 
SIM microSIM
varianta Dual SIM ne
LTE frekvence 800/900/1800/2600 MHz
Wi-Fi a Bluetooth 802.11n, Bluetooth 4.0
GPS GPS, Glonass
port nabíjení microUSB
akumulátor, nabíječka
1700 mAh, vyměnitelný, 0,85 A
bezdrátové nabíjení ne
zvýšená odolnost ne
rozměry 58 × 118 × 17 mm / 147 g
verze Androidu Android 5.1.1
doporučená cena 3190 Kč
aktuální heureka Graf ceny produktu LG Wine Smart H410 poskytuje server Heureka.cz

Po otevření véčka před sebou máte vlastně dva telefony. Ani v zavřeném stavu není Wine Smart příliš malý, ale otevřený telefon se protáhne jak had a vy najednou nevíte, kde jej chytit. Obě části jsou velké jako dva 4″ smartphony a ovládat jej lze jak dotykové na displeji, tak na klávesnici. A je opravdu velký nezvyk něco takového držet.


 Rozpětí mezi sluchátkem a mikrofonem vůbec neodpovídá vzdálenosti mezi uchem a pusou. Těžko jsem si zvykal, jestli držet displej na uchu a mít mikrofon daleko před pusou, nebo hledat jinou polohu. Na kvalitu hovoru to ovšem nemá vliv. Za časů Nokie byly véčka rozhodně menší; jenže to taky nebyl potřeba velký displej.

Klávesnice zahrnuje klasický číselník, tlačítka pro zvednutí a položení hovoru a směrový kříž. Kolem něj jsou pak samostatná tlačítka pro přístup k sms zprávám, foťáku, kontaktům a jedno programovatelné tlačítko pro spuštění nějaké aplikace. Úplně pod displejem jsou potom ještě tři tlačítka, která znáte i z běžných dotykových Androidů, tedy zpět, domů a přepínač spuštěných aplikací.

 

Displej

Kvalita zpracování odpovídá nízké ceně. Sem tam něco povrzává, plastový kloub se netváří příliš bytelně. Otevírání známým vložením palce mezi obě části nicméně funguje i zde. Displej je velký jen 3,2″ a předpokládá se ovládání jedním prstem, zatímco druhou rukou držíte celý telefon. Nad displejem nechybí senzor přiblížení a přední kamera. Hodně ale zamrzí jen TN matrice, a tak pod úhlem uvidíte měnící se barvy. TN je vždy šetřením na nepravém místě.

Kolorimetrickou sondou jsem naměřil slušný rozsah jasu 11 až 377 cd/m², ale jen nízký kontrast 500:1, čemuž odpovídá spíše šedé pojetí černé. Barevná věrnost je pak hodně mimo, průměrná odchylka činí přes 10 dE a vyvážení bílé je také velmi nepřesné. Tohle všechno je následek použití levného displeje, navíc s hrubším rastrem 320 × 640 px. Displej samozřejmě umožňuje gesta, která fungují tak, jak se od levného smartphonu očekává, tedy občas až na druhý pokus.

Automatický jas zde chybí, LG umožňuje zapnout funkci tzv. nočního jasu, kdy telefon sám nastaví nejnižší svítivost v nočních hodinách. Indikační dioda nahrazuje notifikační displej, zmeškané události ale i tak snadno přehlédnete.

Displej | LG Wine Smart H410
typ, rozlišení
3,2″, TN, 320 × 480 px 
velikost telefonu / poměr displej:tělo 5,22″ / 40,6 %
automatický jas
ne, ale má ‘noční jas 
rozsah jasu
11–377 cd/m² ( 200 při 74 %)
hodnota černé (při jasu 200 cd/m²) 0,4 cd/m²
kontrast (při jasu 200 cd/m²) 504:1
průměrná barevná odchylka v sRGB (menší je lepší) 10,8 dE 
max. barevná odchylka v sRGB (menší je lepší) 15 dE (modrá)
sRGB gamut  
 
vyvážení bílé

xxx

Výkon a výdrž

Pod zadním krytem se dostanete ke slotu na microSD a pod akumulátorem ještě ke slotu microSIM. Wine Smart vydrží v našem testu osm a půl hodiny a nabíječka o „výkonu“ 0,85 A zvládne telefon za hodinu nabít na 58 %. Video pak zvládne přehrávat celých 11 hodin. Vzhledem k omezenějším možnostem bude reálná výdrž v běžném provozu vždy alespoň dva dny.Akumulátor | LG Wine Smart H410
kapacita akumulátoru 1700 mAh
nabíječka 0,85 A
PCMark (Battery)
8:28 h 
výdrž při přehrávání videa 1080p 11:00 h
rychlost nabíjení za 60 minut
58 %

 

Výkon Snapdragonu 210 je jen lehce slabší, než má třeba Vodafone Smart Prime 7 za podobnou cenu. Hry si ovšem moc nezahrajete – na telefonu této konstrukce by to ani moc nešlo.

Výkon | LG Wine Smart H410
PCMark (Work) 2734 bodů
PCMark (Storage) 1876 bodů
Antutu 6 19 402 bodů
3DMark Sling Shot ES 3.1 (1440p)
nejde
3DMark Sling Shot ES 3.0 (1080p)
122 bodů

 

 


Fotoaparát

Na fotografování je zde jen 3MPx snímač, takže o hezkých fotkách nemůže být řeč. Foťák využijete opravdu jen nouzově. Podobné je to s videem, které Smart Wine nahrává v rozlišení 640 × 480 px a když se přepnete do “lepší” kvality, bude to 800 × 480 px.


 

Galerie:

Video:

vvvv1

vvvv2

 

Konektivita, LTE, Android

Smart Wine překvapivě má podporu LTE a kromě 2100 MHz dokonce všechny důležité frekvence. GPS i Wi-Fi standardu 802.11n je samozřejmostí.

Android verze pět není na tak nízké rozlišení úplně připraven, řada popisků se nezobrazí celá. LG se však snažilo upravit Android tak, aby šel používat. Část s klávesnicí má velká tlačítka, která se budou dobře ovládat i seniorům, klávesnice je navíc podsvícená.


Klasické vs. zjednodušené prostředí


Nadstavba od LG umožňuje přepnout do zjednodušeného prostředí s větším písmem i ikonami (matice 3×3). Na levé máte seznam rychlých kontaktů (jde o něco jiného, než oblíbené kontakty u Googlu), další plochy již jsou určené pro ikony a widgety.

Psaní je možné na klávesnici (qwerty) i na displeji (jako na starých mobilech). A to i na výšku, což ale na malém displeji a vzhledem ke konstrukci telefonu není vůbec pohodlné. Napsat na něm delší text je kvůli malým rozměrům dost obtížné.

Galerie:

 

Hodnocení

Smart Wine je rozhodně unikátní telefon, navíc za příjemnou cenu. Podvědomě pořád od véčka čekám více – kvalitnější provedení, lepší displej, lepší ergonomii… zatím máte však na výběr pouze levný smartphone, ovšem s podporou LTE.

Stále si myslím, že Android s klávesnicí je dobrý nápad, který na trhu chybí. LG nabízí levné řešení pro nenáročné, já bych rád ještě nějaké dražší. S větším displejem, ale ne na úkor velikosti celého telefonu. S druhým notifikačním displejem na přední straně. A možná raději s qwerty klávesnicí, než jen s číselnou. Jsem rád, že LG s modelem Smart Wine přišla, není špatný a svou cílovou skupinu má. Náročnější si budou muset počkat.

 

Plusy / mínusy
  jediný svého druhu
  podpora LTE
  nízká cena

přídavná tlačítka

podsvícená klávesnice
výdrž na akumulátor
  horší ergonomie
  nekvalitní displej
  obří velikost v otevřeném stavu

nepříliš bytelný kloub

malé interní úložiště
slabý fotoaparát

 

           

LG Wine Smart H410: Véčko s Androidem a klávesnicí (recenze)

Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů