Lian Li PC-A17B: jak blízko k dokonalé skříni?

0

 

Co očekávat, parametry a vnější vzhled

 

Lian Li PC-A17B (písmeno B v názvu upozorňuje na černou variantu) už svou cenou nepatří do hlavního proudu počítačových skříní. Její nákup zváží spíše uživatelé s nadstardními požadavky, většině uživatelů bude cenově bližší již na podzim recenzovaná Lian Li PC-A07A.

Specifikace

Výrobce na svých internetových stránkách představuje nenásilnou formou vymoženosti recenzované skříně. Mezi hlavní taháky má patřit zejména:

  • Vysoká kvalita zpracování
  • Excelentní vzhled
  • Výborné funkce
  • Omezení vydávaného hluku
  • Možnosti chlazení
  • Uživatelská přívětivost

Uvidíme, zda Lian Li mluví bezvýhradní pravdu ve všech šesti bodech: definují (byť dost nekonkrétně) totiž skoro dokonalou skříň.

Exteriér

Kartonová krabice, v níž se skříň dodává, působí příjemným dojmem. Kromě fotografie samotné skříně se na ní nachází popis jednotlivých „vychytávek“ bez zbytečné reklamní grafiky okolo. Vnitřní ochranu tvoří klasicky dva polystyrénové bloky a igelitový pytel. Samotný karton je navíc relativně odolný, neměl bych tudíž strach z praktik přepravních společností.

Skutečnost, že celá skříň je vyrobena z hliníku, si uvědomíte okamžitě po převzetí balíku. Oproti standardním ocelovým skříním pocítíte znatelný rozdíl v hmotnosti.  Po vybalení na vás vykoukne zdařilý kus hliníku, podle mého s velice povedeným decentním vzhledem.

Drtivou většinu přední strany tvoří záslepky 5,25″ pozic, naleznete jich zde celkem devět. Všechny jsou bohatě perforované, strach z nadměrného zahlcení vnitřku ale mít nemusíte, osazení prachovými filtry je samozřejmostí. Možná bych vytkl příliš hrubé oko filtru, nejjemnější frakce prachu má stále dvěře otevřené. Na čele se kromě záslepek nachází dvě indikační LED a kovové logo výrobce.

Bočnice o tloušťce materiálu 1 mm nijak nevynikají a svou jednoduchostí doplňují celkový umírněný projev skříně.

Svrchní část je přeci jen trochu zajímavější, všechny prvky jsou ale podřízeny jednoduchosti. Vedle malých dvířek, kryjících rozšiřující konektory v dokonalém osazení 4× USB, 2× audio, 1× e-Sata a 1× Firewire, objevíte tlačítka pro zapínání/vypínání a restartování počítače. Bohužel pouze v plastovém provedení.

Hlavní dominantou této části skříně je však čtvercová perforace se zakulacenými rohy pro dodávaný 14cm ventilátor. Ač jde o ventilátor sloužící pro vysávání vzduchu ven ze skříně, perforace je velice restriktivní. Je to daň za omezení padání prachu dovnitř skříně v době, kdy je ventilátor vypnutý.

Spodek je bez výraznějších překvapení, dozajista vás ale potěší krásně provedené nohy skříně s měkkým spodkem pro eliminaci vibrací a zamezení možnosti poškrábat podlahu.

Zadní strana vám připraví jedno milé překvapení. Kromě obvyklých šroubů pro přichycení bočnic se zde nacházejí další dva šrouby mimo plechy bočnic. Ano, tušíte správně, tato skříň disponuje odnímatelným plechem pro základní desku, milé překvapení.

Mřížka zadního ventilátoru je provedena ukázkově, navíc není problém ji odmontovat zcela. Průchodky pro hadice vodního chlazení, jsou z měkké gumy. Zdroj se montuje u tohoto výrobce tradičně přes rámeček.

Výrobce

Lian Li

Model

PC-A17A/B

Materiál

Hliník

Barva

Černá

Velikost základní desky

ATX, micro ATX

Prosklená bočnice

Ne

Zdroj

Ne, klasická pozice

Volné pozice 3,5“ interní

3

Volné pozice 3,5“ externí

0

Volné pozice 5,25““ externí

9

Počet rozšiřujících slotů

7

Tlačítka na čelním panelu

Power, reset

Porty na čelním panelu

4× USB, 2× audio 1× Firewire 1× e-Sata

Pozice pro větráky

2× 12 cm, 1× 14cm

Osazené větráky

2× 12cm, 1× 14cm

Teploměr

Ne

Řízení otáček

Ne

Prachový filtr

Ano

LED

Zapnuto, pevný disk

Odhlučnění

Ne

Hmotnost

6,1 kg

Rozměry

215 × 440 × 490 mm

Cena

4200 Kč

 

 

Vnitřní prostor a montáž komponent

 

Vnitřní prostor

Do skříně se dostává trochu nezvyklým způsobem, podobně jako u skříně Lian Li PC-A07A, jejíž recenzi můžete taktéž nalézt na tomto serveru. Bočnici nestačí pouze vysunout do strany, musíte jí nejdříve zvednout a vysadit z kolejničky ve spodní části. Vcelku se mi toto řešení líbilo, společně se systémem, který tlačí plastovými výstupky na bočnici je celek odolný proti vibracím. Čelo skříně sejmete velice snadno, stačí pouze mírně zatáhnout a přístup k pozicím je volný.

Výrobce zcela správně neošidil materiál kostry, ta je tvořena hliníkem o šířce 1 mm. Zaoblení hran z důvodu vyšší bezpečnosti montáže je samozřejmostí. Celkový výborný dojem trochu kazí restriktivní mřížka zadního ventilátoru, naštěstí není problém jí odstranit.

Odnímatelný koš na pevné disky, se systémem k eliminaci vibrací, pojme pouze tři 3,5″ zařízení. Další disky můžete nainstalovat buď pomocí ztišovacích boxů, redukcí, nebo dalším košem, ten je výrobcem nabízen jako příslušenství. Zajímavý obchodní tah.

Vnitřnímu prostoru mimo šachty na mechaniky dominují dva otvory pro cable management. Zkrocení kabelů vydatně pomůžou dvě spony, sloužící na uchycení kabelů pod plech základní desky.

Instalace komponent

Ti z vás, kteří jsou zvyklí na bezšroubkouvou montáž, nejspíše uroní slzu. Bez šroubováku se zaručeně neobejdete, já osobně to vítám. Je lepší vsadit na klasiku než používat neodzkoušené experimenty z plastů pochybné kvality.

 

Čím se skříň odlišuje od zástupu podobných modelů, je vyjímatelný plech pod základní deskou. Vyjmutí je snadné, stačí povolit dva šrouby na zadní straně skříně a s vyvinutím přiměřené sílu plech vytáhnout. Tato vlastnost má výhodu v bezproblémové instalaci především velkých chladičů procesoru. Jakmile dokončíte instalaci pevné desky na distanční sloupky, nově vzniklý celek vsadíte zpět opačný procesem. 

Zdroj se montuje do standardní pozice. Ocenil jsem montáž přes rámeček. Ten nejdříve našroubujete na zdroj a následně zasunete zezadu do skříně. Pomohlo mi to hlavně při zapojování napájecích kabelů do základní desky. Instalace přídavných karet šroubky s velkou hlavou je dosud nepřekonaný systém, schopný pojmout v extrému i kartu zabírající sedm slotů.

Pevné disky se do koše montují přes měkké gumové podložky a speciální šroubky, díky kterým nehrozí přílišné utažení podložek.

Příslušenství je velice nadstandardní, kromě několika balíčků šroubků je přibalena i plastová krabička na jejich organizaci a nástrčný klíč pro instalaci distančních šroubků.

Instalace probíhá velice rychle a bezproblémově, ovšem do doby, kdy se budete snažit přišroubovat základní desku. Možná to byl pouze problém tohoto balení, ale chyběly šrouby do distančních sloupků. Po několika minutách nadávek a hledání v zásobách se instalace nakonec zdařila.

Výsledky testů a verdikt

 

Testovací metodika

Pro měření teplot jsem používal program OCCT a volil jsem jej hlavně kvůli jeho pěkným přehledným výstupům. Pro zátěž jsem se nakonec rozhodl použít test procesoru z výše zmíněného programu, pro zatížení grafické karty rotující chlupatou kostku v ATITool. Pevný disk dostal za úkol zkopírovat celou složku Program Files. Tato zátěž se zapíná po desetiminutovém „prohřátí“ počítače, test beží  patnáct minut a poté se čtyři minuty nechá bez zátěže, kdy jsou odečteny hodnoty v idle.

 

Byla provedena tři měření. První s outtake ventilátorem, ve druhém mu pomáhal intake ventilátor, při posledním měření poté přidal svůj podíl i vrchní 14cm ventilátor. Ventilátor na CPU se točil vždy 1000ot./min, ostatní ventilátory byly ponechány na plných otáčkách.

Testovací sestava je následující:

Základní deska

Gigabyte GA-EP45-DS3R

Paměť

2× 1 GB OCZ Reaper DDR2-1066

Grafická karta

XFX GeForce 8800 Ultra Extreme

Procesor

Intel Core 2 Duo E6750

Pevný disk

Western Digital Caviar SE16 WD3200AAKS

Přídavné ventilátory

1× Silverstone 8 cm

Chladič procesoru

Arctic Cooling Freezer Xtreme

Zdroj

Enermax Modu82+ 525 W

 

Výsledky testů

Teploty se pohybovaly na podobné úrovni jako u Lian Li A07A, což není vzhledem k podobné konstrukci velké překvapení. Mile potěšila pomoc vrchního ventilátoru, teplota na procesoru spadla o několik stupňů.

Dodané ventilátory na plné otáčky rozhodně nejsou tiché, ale po zregulování na 1000 ot./min. je vydávaný hluk více než přijatelný. Eliminace vibrací od pevného disku funguje na výbornou, ani stařičký Quantum Fireball o kapacitě 10 GB se skříní vyloženě nezahýbal.

Verdikt

Jeden z vyšších modelů od exkluzivního výrobce Lian Li určitě nedělá svému jménu ostudu. Precizní do každého detailu a plno „vychytávek“ včetně vyjmutelného plechu pro základní desku nejednoho potěší. Nebudete mít ani problém s uchlazením většiny sestav. Už od rozbalení balení nebylo pochyb, že závěr bude takto kladný.

Pojďme se na výsledek ale podívat i z jiného směru. Je třeba si položit otázku, zda si skříň dokáže obhájit vysokou cenu. Pokud by nenastal problém s absencí šroubků, nejspíše bych řekl, že ano, nicméně tento nedostatek při výstupní kontrole převážil příslovečný zobáček vah směrem k negativní odpovědi. Při této ceně se už elementární chyby neodpouští.

Lian Li PC-A17B

+ materiál
+ kvalita zpracování
+ decentní vzhled
+ dodané ventilátory
+ uchycení pevného disku
+ vyjmutelný plech pro základní desku
+ systém vedení kabelů

– cena
– absence potřebných šroubků

Za zapůjčení skříně Lian Li děkujeme společnosti TN Trade.

Ohodnoťte tento článek!