Lian Li PC-A51: skříň s obrácenými větráky stvořená podle přání zákazníků

0

Společnost Lian Li vám jistě nemusíme dlouze představovat. V současné době se jedná o jednoho z nejznámějších výrobců high-endových počítačových skříní. Před nedávnem jsme vás informovali, že výrobce začal pracovat na novém modelu a rozhodl se zapojit do vývoje samotné zákazníky. Ti měli prostor pro vyjádření se ke konceptu skříně a navrhnout případné změny a vylepšení. Nyní se model PC-A51 konečně dočká sériové výroby.

Lian Li PC-A51

Novinka měří 489 × 393 × 230 mm a váží necelých pět kilogramů. Nízká hmotnost je způsobena použitím hliníkové konstrukce. Podporované formáty základních desek jsou ATX a micro ATX, pro rozšiřující karty je připraveno sedm slotů. Jejich maximální délka může být až úctyhodných 400 mm.

Pevné disky mají vyhrazené místo v přední části. Podobně jako u jiných modelů i zde se disky nejprve osadí do hliníkových šuplíků a až poté se montují do skříně. Našlo se dokonce i místo pro optickou mechaniku, které v poslední době začíná z PC sestav mizet. Pod prostorem pro disky má své vyhrazené místo napájecí zdroj, jehož maximální délka může být 160 mm. Tato pozice je koncipována tak, aby zdroj nasával studený vzduch ze spodku skříně a vyfukoval jej přes výdechy po obvodu čelního panelu.

Velice zajímavě vyřešil výrobce proudění vzduchu uvnitř skříně. Drtivá většina skříní ho má vyřešené tak, že ventilátory v přední části nasávají studený vzduch do prostoru uvnitř. Odvod teplého vzduchu mají na starosti ventilátory umístěné vzadu, případně ve stropu. Lian Li PC-A51 na to jde přesně obráceně – zadní ventilátor nasává studený vzduch, zatímco přední jej vyfukuje ven. Co vedlo výrobce k tomuto řešení nám není jasné. Je ovšem možné, že se jedná o přání zákazníků, kteří se podíleli na vývoji.

 

Kromě zmíněných vlastností zde samozřejmě nesmí chybět standardní vychytávky typu prachové filtry, antivibrační uchycení bočnic apod. Novinka by se měla dostat na trh v následujících týdnech. Dostupné bude v několika barevných variantách a nebude chybět ani verze s prosklenou bočnicí. Cena se bude pohybovat v rozmezí od $149 do $199 (cca 4000 Kč) v závislosti na provedení.

Lian Li PC-Q01

Aby toho nebyl málo, výrobce začíná pracovat na další skříni. Novinka ponese označení Lian Li PC-Q01 a opět se bude jednat o společné dílo vývojářů a samotných zákazníků.

Svými rozměry 200 × 275 × 242 mm a hmotností 1,6 kilogramů bude patřit jednoznačně mezi nejmenší modely Lian Li. Na první pohled je jasné, že bude novinka určená pouze pro základní desky formátu mini ITX a mini DTX. Pro grafickou kartu budou k dispozici dva sloty, což by mělo stačit i výkonnějším modelům.

Pozice napájecího zdroje nad základní deskou sice vede ke snížení výšky skříně, ale značně omezuje výběr vhodného chladiče procesoru. Pevné disky se osazují na přední stranu a také na dno skříně. Podobné řešení můžete nalézt i u konkurenčních modelů od Coolteku.

V současné době se model PC-Q01 nachází ve fázi prototypu, je tedy zřejmé, že dojde ještě k několika změnám. Ty ovšem nebudou zřejmě nijak zvlášť výrazné a doufejme, že se novinka brzy dostane do sériové výroby.

Zdroje: Lian Li, XS fórum

Ohodnoťte tento článek!