Liberator: První pistole vytisknutá na 3D tiskárně, která opravdu střílí

0

Defense Distributed se zabývá návrhy zbraní, které lze vytisknout pomocí 3D tiskárny. Až do teď se jednalo především o pokusy, které byly nefunkční a hodily se svým realistickým vzhledem spíše na výstavku. Po roce vývoje však vzniknul Liberator – jednoranná pistole, která kulku opravdu dokáže vypálit. V duchu open source si může každý stáhnout nákresy do CAD programů – přístupné jsou na Defcad.org.

Pistole, jež je pojmenovaná po bombardéru B-24 obsahuje pouze jedinou kovovou část. Jako úderník slouží kus obyčejného hřebíku. Zbytek je vytisknut pomocí 3D tiskárny Stratasys. Pistole je stavěna pro jednu z nejmenších ráží 0.380, která se využívá v nejkompaktnějších příručních zbraních. Výhodou je minimum zpětného rázu. Při výrobě pistole byla použita technika leptání acetonem, která ve výsledku znamená hladké povrchy vytisknutých objektů. Běžný 3D tisk trpí hrubým povrchem s viditelnými vrstvami naneseného materiálu.

Podle redaktora Forbes, který se účastnil testování, nezanechal výstřel na zbrani znatelné stopy. Při dalším testování minul úderník zápalku náboje a zbraň selhala. Nakonec byl vyzkoušen i výstřel s puškovým nábojem. Při tom již došlo k roztržení plastové zbraně (k odpálení došlo na dálku).

Liberator
Liberator (zdroj:Forbes.com)

Ve Spojených státech se v posledních měsících o tisknu zbraní pomocí 3D tiskáren hovoří stále častěji. Kromě dostupnosti je problém v materiálu, který se snadno zamaskuje např. při letištních kontrolách. Jeden z New Yorských senátorů prosazuje novou legislativu, která by tisk zbraní kompletně zakázala.

Zdroj: Forbes (prostřednictvím Engadget)

 

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. otazkou je jak dlouho, Tegra 3 jde celkem brzo do duchodu

     

    podstatne taky je, co vlastne takova silna grafika majiteli tabletu prinese, vsechno co pouzivam jede naprosto vpohode a jedine kde vidim vyhodu jine grafiky, jsou hry a jejich graficka exkluzivita pro danou znacku, takze ikdyby mela graficka cast v tabletu treba 100x vice vykonu nez nejaka jina, stejne sahnu radsi po te co bude mit nejakou tu pridanou hodnotu navic, az firma Vivante prinese takovou pridanou hodnotu navic, bude favoritem

    na tomhle je myslim dobrej odkaz ve filmu Pirati ze Silicon Valley, scena kde „Bill Gates“ tomu chlapkovi v montazni hale rika ze ten jejich pocitac je bez jejich systemu jen blikajici krabicka :))

  2. Koukám na ty výsledky, a ten tablet na prvním místě má nejlepší akorát hodnotu Avg. Offscreen… což moc netuším co je (výkon na externím displayi? nebo výkon bez displaye? :)))… ale v ostatních hodnotách dost zaostává i za Tegra 3 v Nexus 7…. average performance a average FPS mi přijdou přece jenom pro tablet celkem důležité…

    Mimochodem, kde je nový iPad neboTegra 4, Nexus 4 atd? Srovnávat s 2 roky starými modely není úplně srovnatelné ne?