Library of Congress vzdává snahu archivovat všechny veřejné příspěvky z Twitteru

Nápor příspěvků již není možné zvládnout.

0
Twitter
Twitter

Archivace může být přínosem. Nikdy totiž nevíte, co může být v budoucnu důležité a využitelné nebo např. co bude v budoucnosti považováno za hodnotné dílo. Nahlížení na minulost nás může obohatit. Jenže v digitální době produkujeme tolik materiálu, že se to dá jen těžko zvládnout. Např. Národní knihovna ČR v rámci projektu Webarchiv archivuje na různých úrovních český web.

Americká Library of Congress se pro změnu v dubnu 2010 dohodla s Twitterem, že provede archivaci veřejně dostupných příspěvků ve sociální síti, jež byly publikovány od roku 2006 právě do dubna 2010. A Twitter měl knihovně následně dodávat další tweety po tomto období. Archivace obsahu publikovaného do dubna 2010 byla dokončena začátkem roku 2013. Šlo o zhruba 170 miliard tweetů.

Nevíme jak moc, ale Twitter roste

Jenže obsah přibývá stále vyšším tempem. V únoru 2011 získala knihovna kolem 140 milionů nových tweetů denně, jenže v říjnu 2012 už počet denně zveřejněných příspěvků vzrostl na půl miliardy. S blížícím se koncem roku Library of Congress řekla, že změní dosavadní strategii. Od 1. ledna 2018 přestane sbírat veškeré publikované tweety, ale jen vybrané. Soustředit se bude hlavně na tematicky laděné příspěvky, jež souvisí s důležitými událostmi.

Sociální sít již roky nezveřejňuje počet publikovaných příspěvků, ale lze překládat, že se toto číslo od roku 2012 zdvihlo. Minimálně fronty (každý měsíc) aktivních uživatelů a uživatelek se protahují – na podzim firma oznámila 14% meziroční růst na 326 milionů lidí. Fakt, že počet tweetů dramaticky roste, přiznala sama knihovna. K dalším důvodům změny strategie patří vyšší důraz na vizuální komunikaci v příspěvcích. Knihovna nicméně získává pouze textové části příspěvků.

Navíc Twitter nedávno zvýšil limit příspěvků ze 140 na 280 znaků. Knihovna dále tvrdí, že jelikož má data prvních 12 let existence sociální sítě, zdokumentovala její vzestup a považuje to za dostatečné. Archiv zatím není veřejně přístupný, knihovna chce nejdříve s provozovatelem sociální sítě vyřešit určité technické problémy. Nyní už jen doufejme, že se podaří veřejný přístup zrealizovat co nejdříve a že knihovna neopomene některé důležité příspěvky.

Ohodnoťte tento článek!