LibreOffice 6.3: kompaktní pás karet, nástroj pro cenzuru a lepší výkon

Některé věci se opakují stále dokola, ale neomrzí se. LibreOffice 6.3 zlepšuje kompatibilitu s formáty, ale také výrazně zlepšuje výkon při ukládání a načítání souborů. K tomu přidává nové nástroje a další alternativní uživatelská rozhraní.

8

Před půl rokem nám bezplatný kancelářský balík oficiálně nabídl alternativní prostředí k letitému systému nabídek a víceřádkové nástrojové liště, které známe mj. z Microsoft Office od 90. let. Pás karet nabízí alternativu převzatou pro změnu z Office 2007 a novějších. Ačkoli byl pás dokončen, výchozím prostředím LibreOffice 6.2 zůstalo stále předchozí rozhraní.

Výchozí prostředí se nemění ani v čerstvě vydaném LibreOffice 6.3, který však přináší další dvě alternativy. Představují je Kompaktní karty a Kontextová lišta (najdete je v hlavní nabídce Zobrazit | Uživatelské rozhraní). První prostředí představuje pás karet, tj. příkazy jsou logicky kategorizované, ale počet příkazů byl redukován tak, aby tvořil jeden řádek. O něco podobného se ostatně pokouší v poslední době třeba Microsoft.

Tip: LibreOffice 6.2 oficiálně získává vlastní pás karet

Ještě kompaktnější útvar představuje kontextová lišta, protože na ní nenajdete řádek pro kategorie. Jedná se o jednořádkovou lištu, jejíž obsah se mění podle toho, s jakými typy objektů právě pracujete. Najdete ji zatím jen ve Writeru a Drawu. Mimochodem, karty neplýtvají místem nejvíce. Když srovnáte nabízená výchozí prostředí (bez dalších úprav), o drobek více místa zabírá výchozí prostředí se dvouřádkovou nástrojovou lištou, viz letmé srovnání na obrázku níže.

Srovnání některých typů uživatelských prostředí v LibreOffice 6.3. Výchozí prostředí zabírá nejvíce místa

Cenzura a lepší výkon

Aplikace WriterCalc slibují výrazné zlepšení výkonu v určitých scénářích. Jedná se především o dokumenty se záložkami, tabulkami nebo vloženými písmy, velké tabulky (formáty ODS a XLSX), soubory s funkcí VLOOKUP. Rychlejší je v těchto případech načítání a vykreslení. Calc zvládne rychleji uložit tabulku do formátu XLS.

Na této verzi LibreOffice se podílely z 65 % firmy jako Collabora nebo Red Hat a ze 35 % dobrovolnice a dobrovolníci z komunity. To je o zhruba 10 procentních bodů více než minule.

LibreOffice 6.3 nově podporuje exportování do formátů šablon DOTXXLTX, ale také zlepšuje importování zavedených standardních formátů DOCX, PPTXXLSX – u každého si rozumí s prvky, které předtím neznal, případně si rozumí lépe se dříve podporovanými prvky. Kvalitnější podpory se dočkal export do formátu PDF, resp. do standardu PDF/A-2, snazší je proces úpravy formulářů.

V Calcu se před začátkem řádku pro vzorce objevila nová nabídka s nejčastěji používanými funkcemi. Výbavu doplnila funkce FOURIER. Z výraznějších novinek nelze nezmínit nástroj pro redigování dokumentů, se kterým začerníte citlivá místa. Když ho vyvoláte, dokument se otevře ve Drawu. Rychlá vlastní zkušenost napovídá, že nejde o vyloženě komfortní a intuitivní proces, protože ve Drawu musíte manuálně navolit ty správné nástroje.

Výsledek lze pouze exportovat do PDF, samotný Writer si s redigovaným dokumentem již neporadí. Jako začátek dobré, nástroj pro redigování by si ale do budoucna zasloužil další péči, aby byl opravdu skvělý. LibreOffice 6.3 samozřejmě nabízí řadu dalších drobných úprav a vylepšení, přehled najdete na oficiální wiki. Kancelářský balík si stáhnete z oficiálního webu www.libreoffice.org/download.

via The Document Foundation Blog

Galerie: LibreOffice 6.3

LibreOffice 6.3: kompaktní pás karet, nástroj pro cenzuru a lepší výkon
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

8 KOMENTÁŘE

  1. „Ačkoli byl pás dokončen, výchozím prostředím LibreOffice 6.2 zůstalo stále předchozí rozhraní.“
    A ono se snad plánuje jeho nahrazení? Doufám, že k tomu, ve výchozím nastavení, nikdy nedojde.

    Mohl by tedy autor přestat čtenáři podsouvat své přání, jak je staré programové menu špatné, nemoderní a jistě bude brzo nahrazeno tím novým „převzatým“ z MS Office?

    • Jak kdy a jak kde. Nejčastěji to vidíš tam kde je to FREE, COOL a IN … tam kde opravdu o něco jde o to nezavadíš … a už vůbec na to nenarazíš v žurnalistice která za něco stojí, protože tam umí lidi vážit slova a nepotřebují být za každou cenu „lidoví“ … Tvl napsat „cenzura“ ve spojení s opensource a popírat to u předražených a evidentně šmírovacích korporátních software, na to musí mít jeden silný žaludek a nebo musí být úplný idiot 😀