LibreOffice 6.4 přidává nástroj na tvorbu kódů QR či export tabulek do jednostránkového PDF

První vydání LibreOffice pro rok 2020 potěší ty, kteří ve Writeru pracují s tabulkami. Zlepšuje také práci s komentáři nebo vám umožní přidávat do dokumentů kódy QR.

4

Ještě před koncem ledna 2020 byla oficiálně vydána nová řada otevřeného kancelářského balíku, který tvoří vážnou konkurenci Microsoft Office. Jaké novinky LibreOffice 6.4 nabízí? Nic revolučního nečekejte, nová verze především dotahuje některé dříve představené funkce, zlepšuje kompatibilitu s různými formáty nebo zlepšuje výkon v některých scénářích použití.

Výrobce softwaru, The Document Foundation, který v tomto roce oslaví už 10 let existence, vypichuje zejména následující novinky:

Obecné

 • Na uvítací obrazovce byly do miniatur dokumentů přidány logotypy příslušných aplikací.
 • Přidán byl nástroj na tvorbu kódů QR.
 • Kontextové nabídky pro hypertextové odkazy byly napříč jednotlivými nástroji balíku sjednoceny. Aktuálně v nabídkách vždy najdete příkazy pro otevření, úpravu, kopírováníodstranění
 • Nástroj na automatickou redakční úpravu umožňuje skrýt tajná nebo citlivá data v dokumentech na základě shody textu nebo regulárních výrazů.
 • Nápověda poskytuje přesnější výsledky, navíc reaguje rychleji. Mnoho stránek pak obsahuje lokalizované obrázky.

Writer

 • Do postranního panelu byla přidána podsekce pro práci s tabulkami.
 • Komentáře lze označovat za vyřešené.
 • Můžete přidávat komentáře k obrázkům a grafům.
 • Vyjímání, kopírování a vkládání tabulek bylo obohaceno o novou položku v nabídce pro vkládání – do tabulek lze vkládat jiné tabulky jako vložené.

Calc

 • Tabulky mohou být vyexportovány do jednostránkového dokumentu PDF.

Impress a Draw

 • V nabídce Tvar najdete příkaz pro konsolidaci textových polí do jednoho. Hodí se zejména při importu PDF, kdy je text běžně roztržen do více polí.

LibreOffice 6.4 dále ukončil podporu Javy 6 a 7. V případě zájmu si kancelářský balík stáhněte z www.libreoffice.org/download. Detailní přehled novinek hledejte na wiki The Document Foundation.

Zdroj: The Document Foundation Blog

LibreOffice 6.4 přidává nástroj na tvorbu kódů QR či export tabulek do jednostránkového PDF
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů

4 KOMENTÁŘE

 1. Mezi invaliditou a smrtí by mohlo být ještě kóma 🙂

  Zajímalo by mě kolikrát, za posledních 10 let existence LibreOffice, si průměrně uživatelé koupili MS Office. Jestli by se nějak nedalo porovnat TCO. U Office 365 to jde vypočítat, ale ty jsou na doma zbytečné.

  • Ja mam jak MS Office 2013, tak MS Office 2016. Nic proti LibreOffice, ale kompatibilita excelovych tabulek je furt mala a nez bych to predelaval na LibreOffice, tak se mi i na moje skromne domaci ucely vyplati koupit ty Office od MS. Kdo ovsem neresi kompatibilitu, tak LibreOffice jsou urcite super.

 2. Slušelo by se v článku uvést, že tato verze není vhodná pro ostré nasazení. Jak se i uvádí na oficiálním webu, 6.4.0 (stejně jako všechny verze končící nulou) je vhodná pro nadšence, „early adopters“ a podobné skupiny a pro produkční nasazení je stále doporučovaná 6.3.4. A osobní zkušenost mi říká, že to není rada jen tak do větru, v minulosti ty nulové a jedničkové verze často trpěly bugy.