LibreOffice 6.1 zrychluje zpracování obrázků a chlubí se novými ikonami pro Windows

Svou malou přínosnou novinku si v LibreOffice 6.1 najde každý.

1
LibreOffice
LibreOffice

Dalšího půl roku je za námi, což znamená, že vychází další řada otevřeného kancelářského balíku. LibreOffice 6.1 vás ve Windows uvítá novým stylem ikon, který se nazývá Colibre a byl vytvořen podle designového jazyka Microsoftu. To bude při používání ale to poslední, co vás bude zajímat. Rozhodně si naproti tomu všimnete přepracovaného systému pro manipulaci s obrázky.

Calc, Draw a Impress se při vkládání ptají, zda mají být použity údaje o rotaci z metadat. (Writer to už dělal.) Především však překopání systému, jež zpracovává obrázky, znamená rychlejší načtení, což pocítíte zejména u větších dokumentů s mnoha obrázky. Pokud vás téma zajímá, můžete si přečíst podrobný článek od vývojáře funkce. Pak nezapomeňte na druhou část. A na třetí.

Alternativní uživatelské prostředí zůstává experimentální funkcí, byť vývoj kupředu pokračuje
Alternativní uživatelské prostředí zůstává experimentální funkcí, byť vývoj kupředu pokračuje

Opět mnoho malých novinek

Zrychleno bylo načítání dokumentů ve formátech od Microsoftu. Specificky se to týká těch s obrázky, protože nová logika nevyžaduje zpracování všech obrázků pro zobrazení obsahu dokumentu. Nejprve se tedy otevře dokument s načteným textem, obrázky případně budou donačteny poté. Tato změna se opět projevuje tím více, čím více obrázků je v dokumentu vloženo.

Tip: LibreOffice 6.0 nabídl prezentace ve formátu 16:9 nebo lepší kompatibilitu

V aplikaci Draw došlo na reorganizaci hlavních nabídek, po jejich boku se pak objevila další, a sice Stránka. V macOS a Linuxu můžete dokumenty ve formátu ODF podepisovat klíči ECDSA. Zkvalitněno bylo exportování do formátu EPUB, nově je pak exportována např. obálka e-knihy. Podobných malých vylepšení v LibreOffice najdete minimálně desítky.

Patrně vás však zajímá, jak pokročil vývoj nového uživatelského prostředí. S ním už se veřejně experimentuje rok a půl, vývojový tým s kvalitou stále není spokojený, aby jím nahradil stávající nástrojové lišty. Přesto pokud si alternativní rozhraní aktivujete, ve verzi napodobující pás karet z Microsoft Office si všimnete, že vertikálně jsou tlačítka uspořádána jen do dvou místo tří řádků.

LibreOffice si stáhnete z www.libreoffice.org/download. Pokud se chcete začíst do kompletního seznamu změn, zamiřte na The Document Foundation Wiki.

LibreOffice 6.1 zrychluje zpracování obrázků a chlubí se novými ikonami pro Windows
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.89%) 9 hlasů

1 komentář