LibreOffice je v Microsoft Storu. Neznámý vydavatel ale nebudí důvěru

Umístění kancelářského balíku do Storu přináší pár výhod, jenže současně tento krok není snadno akceptovatelný. Není totiž jasné, kdo za vydáním ve Storu vlastně stojí. Tento subjekt si pak za LibreOffice volitelně účtuje 85 Kč.

7
LibreOffice
LibreOffice

Konkurence je věc dobrá, takže i pokud nefandíte LibreOffice, parně oceníte, že tento kancelářský balík nastoupil do Microsoft Storu. Nebo byste to ocenili za jiných okolností. Ve Storu dosud hlavní volbu představovaly aplikace Microsoft Office. Sami ale víte, že běžný člověk funkce těchto nástrojů nevyužije, tudíž si zdaleka ne každý potřebuje takový software koupit.

Nástup do Storu je důležitý v tom, že lze tuto variantu používat na zařízeních s režimem S. Za sebe musím vypíchnout, že distribuce skrze Store značně usnadňuje aktualizaci produktu, který dodnes nemá vlastní aktualizační mechanismus. I pro získání servisních aktualizací jinak musíte stáhnout kompletní instalační program, což je jednak nepohodlné, jednak bude tuto cestu mnoho lidí ignorovat.

Kdo publikoval LibreOffice ve Storu?

Před započetím oslav je ale potřeba upozornit na podezřelé okolnosti. Ve Storu kancelářský balík nepublikovala The Document Foundation, která software vyvíjí. Jako vydavatel je uveden nepříjemně anonymní subjekt „.net“. LibreOffice navíc ve Storu stojí 85 Kč, běžně se však jedná bezplatný produkt. Jde o případ, kdy se někdo snaží se na kancelářském balíku obohatit?

Dotyčný uvádí, že symbolický poplatek je určený na jeho podporu. Umožňuje však i používat neomezené demo v případě, že platit nechcete. Problematičnost přístupu spočívá zejména v tom, že nevíte, komu vlastně peníze pošlete, byť se nejedná o vysokou částku. Anonymita nevzbuzuje obecně důvěru – produkt působí legitimně, nelze však vyloučit, že jeho kód nebyl upraven pro záškodnickou činnost.

Čechy a Češky pak nepotěší, že balík ve Storu není k dispozici v českém jazyce. Pokud vám nic z popsaného nevadí, klidně do Storu zamiřte. V opačném případě raději jděte na www.libreoffice.org. Za sebe instalaci ze Storu vzhledem k okolnostem aspoň zatím doporučit nemohu. Může jít klidně o dobře míněný fanouškovský pokus, jak LibreOffice nabídnout ve Storu, jenže to nelze ověřit.

LibreOffice je v Microsoft Storu. Neznámý vydavatel ale nebudí důvěru
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.14%) 7 hlasů

7 KOMENTÁŘE

  1. „který dodnes nemá vlastní aktualizační mechanismus“ … nevím jak ve Widlích (tam je všechno složité jak požární žebřík), ale pod Linuxem „aktualizační mechanismus funguje úplně normálně ….
    Ale je fajn že se opět projevila naprostá zbytečnost akce s názvem MS Store. 85,- dá za open source, který je jinde úplně zdarma jenom pitomec …