LibreOffice svůj Ribbon experimentálně nabídne již za pár týdnů. Bude víc než kopie

8

Microsoft představil pás karet v Office 2007. Oceňovaný typ uživatelského rozhraní od té doby kopíruje kdekdo, i sám Microsoft se o něj začal více opírat. Již rok s ním experimentuje rovněž vývojový tým kolem LibreOffice. Po roce vývoje sice rozhraní není připravené pro běžné používání. Jsme mu však mnohem blíže, přičemž zájemci a zájemkyně si s ním budou moct hrát.

Jak upozornil Lukáš Jelínek z OpenOffice.cz, rozhraní nazvané Notebookbar se objeví v LibreOffice 5.3. Od této verze nás dělí ještě několik týdnů, vyjít by měla koncem ledna, případně začátkem února. Alternativa ke klasickému prostředí však zatím stávající prostředí nenahradí. Jak jsem předeslal, není zcela připravená, a tak bude dostupná jako experimentální funkce pro ty, kdo si s pásem karet budou chtít pohrát.

Nové rozhraní nabídne řadu možností přizpůsobení
Nové rozhraní nabídne řadu možností přizpůsobení | Foto: OfficeBuzz

Kdo nevydrží čekat ani pár týdnů, může si už dnes stáhnout betaverzi LibreOffice 5.3. Funkci aktivujete tak, že nejdříve zapnete zobrazení experimentální funkcí (Tools | Options | LibreOffice General | Advanced | Experimental features). Pak se můžete přepnout na alternativní rozhraní v nabídce Zobrazit (View | Toolbar Layout | Default/Single toolbar/Sidebar/Notebookbar). Předvolby upravujete v nabídce View | Notebookbar | Tabbed/Contextual Single/Contextual Groups.

Jak jste patrně pochopili z poslední věty, Notebookbar nebude jen obyčejná kopie pásu karet. Aktuálně podporuje tři režimy zobrazení. Kromě toho je možné nástroj používat ve formě postranního panelu. Až si funkce pořádně vyzkoušíme, preferujeme o nich. Nebo se dříve podělte se svými zkušenostmi v diskuzi vy.

Zdroj: OfficeBuzz via OpenOffice.cz

LibreOffice svůj Ribbon experimentálně nabídne již za pár týdnů. Bude víc než kopie

Ohodnoťte tento článek!

8 KOMENTÁŘE

   • Myslím si, že ribbon nebyl v roce 2007 a několika následujících ničím, co by bylo universálně přijato s jásotem. Nyní po 10ti letech to je standard a myslím, že jako takový s ním LO i nakládá. Pokud si pamatuju komentáře z letošní vývojářské konference tak to je implementace standardu a přizpůsobení většině a v dohledné době ne jako default volba. Rozhodně to v LO není bráno tak, že je to něco super, co musí být. Takže nemyslím, že je úspěch dosáhnout po 10ti letech toho, že se ribbon stal standardem a nemyslím, že je vykrádáním, když jej LO zavádí.

    • naprostý souhlas. Office zaplácává cenné vertikální místo velkými ikonami ribbonu, které každý znalejší uživatel stejně nepoužívá, protože je rychlejší použít klávesovou zkratku. A naopak dosažitelnost složitějších a méně uživaných funkcí je horší než v “zastaralém” klasickém menu.

     Osobně předpokládám, že “ribbon” v LO bude volitelný vzhled a vždy bude možné se přepnout na klasická menu.

   • Kdybych tak určitě nevěděl co jsi zač, zeptal bych se po jakých lécích jsi tak zmatený, ale tak se jen zeptám, když už jsme u toho vykrádání (LO pochopitelně nic nevykradaji, protože MS nemá na to co známé jako ribbon, patent, ale to ty samozřejmě nemůžeš vědět, protože ti jde jen o propagandu chcipleho koně) jak se stavíš k věcem co vykrádá Microsoft, aby se udržel při životě?