Licitaci o MIPS nakonec vyhrává Imagination. Vyklopí ale 100 milionů USD

0

O prodeji MIPS Technologies, tedy firmy licencující a vyvíjející procesorovou architekturu MIPS, jsme zde v průběhu roku několikrát psali. Pro ty z vás, kdo se o osudy architektur typu RISC zajímáte (a také tak nějak pro pořádek), zde nyní máme zřejmě už definitivní uzavření celé události.

Začátkem listopadu (novembra) jsme se dozvěděli, že odkaz MIPS bude rozdělen na dvě části. Cenné portfolio patentů v počtu 498 z celkových 580 odkoupí sdružení Allied Security Trust za 350 milionů dolarů. Významným podílníkem v tomto nákupu bude konkurent společnost ARM, tedy konkurence procesorů MIPS.

Samotný provoz firmy MIPS Technologies ani licencování procesorů tím ovšem neskončí, neboť prodané vlastnictví bude smět dále používat skrze licenci a také si ponechá skupinu 82 patentů. Firmu samou měla podle původních plánů koupit Imagination Technologies (známá výrobou mobilních GPU PowerVR) za 60 milionů USD. Právě zde se ale začaly věci komplikovat. Pár týdnů po zveřejnění obchodu se přihlásila další společnost: firma Ceva podnikající v oboru procesorů typu DSP (nedávno se mimochodem stala členem HSA Foundation). Imagination je asi do budoucna strategičtější partner, nicméně Ceva nabídla akcionářům větší sumu.

Logo společnosti Imagination Technologies

Jak jsme již psali zde, původní nabídku trumfla Ceva šekem na 75 milionů USD. Představenstvo zaujalo neutrální postoj, i tak ale museli ve firmě Imagination znovu otevřít kasičku, aby se opět dostali do přízně: nová dohoda s představenstvem z 9. prosince (decembra) zvedla cenu na 80 milionů USD.

Hned 12. prosince však přišlo další pokračování. Ceva totiž přihodila na 90 milionů USD. Navíc se údajně zavázala, že pokryje i poplatky, spojené s odstoupením od smlouvy s Imagination. Pro akcionáře je prodej poslední šancí, jak z MIPS něco vyrazit, takže není divu, že dolary navíc zabraly. Představenstvo již tentokrát označilo nabídku Cevy za výhodnější. Jenže licitaci ještě neměl být konec. Představenstvo přímo sdělilo firmě Imagination, že její nabídka již není považována za optimální, pokud ale firma vysolí další peníze, může být ještě o obchodu řeč. Navíc na Imagination možná trošku neférově přitlačili, když jí ponechali pro jednání jen dva dny.

Tablet Novo7 s procesorem na bázi MIPS

Taktika nakonec zabrala, protože v Imagination se nechali zlomit a nakonec akcionářům MIPSu přiklepli celých 100 milionů USD. Sedmnáctého pak Ceva prohlásila, že již v licitaci nemíní pokračovat. Technologicky by prý akvizice byla zajímavá, jenže při zvýšené ceně se již celá věc finančně nevyplácela. Imagination tak nakonec akvizici uhájila a spokojení jsou i prodávající – místo 7,31 USD na jednu akcii si přijdou na 7,94 USD.

Je otázka, zda nakonec obchod pro Imagination bude výhodný. Obávají se údajně i akcionáři; dle serveru Fudzilla bude třeba koupi financovat půjčkou na zhruba 22 milionů. MIPS Technologies byla za poslední rok ve ztrátě 9 milionů USD při obratu 60 milionů a její majetek má hodnotu 20 milionů USD. Imagiantion se tedy zřejmě spoléhá na to, že se peníze vrátí v dlouhodobém horizontu (spekuluje se o tom, že se chce pojistit proti samotnému ARMu, který jí začal konkurovat v oboru grafických čipů). I vedení firmy si je prý vědomo toho, že architektura MIPS je v růstovém mobilním segmentu outsiderem. Jistou perspektivu ještě ale architektuře dává její popularita v Číně.

Čínský procesor Loongson

Tamní výrobci mobilních čipů SoC sice také převážně volí ARM, vláda by ale ráda ustavila pro zemi ustavila vlastní procesorovou architekturu. Jejím hlavním smyslem by bylo oproštění se od závislosti na západních dodavatelích (které je důležité zejména u čipů architektury x86). Tato „národní architektura“ má být zřejmě založena na MIPS (jako čínské procesory Loongson), možná bude dokonce kompatibilní. Pokud by tento ambiciózní projekt uspěl, má Imagination slušnou šanci, že se jí oněch 100 milionů USD vrátí na licenčních poplatcích, které by se díky čínskému trhu mohly výrazně odlepit od země. Jedná se však o riskantní předpoklad, neboť centrálně nařízené iniciativy tohoto typu mohou snadno selhat. Ani současný Loongson ostatně není příliš konkurenceschopný.

 

Každopádně se tímto zřejmě příběh o odprodeji MIPS Technologies již skutečně uzavírá. Definitivně pochopitelně rozhodnou až akcionáři, jejich verdikt ovšem nejspíše padne až s určitým zpožděním. Na finální a pravomocné uzavření příslušných smluv tedy čekat nebudeme. Pokud by se ovšem opět přihodila nějaká překvapivá peripetie, budeme o ní informovat.

Zdroje: X-bit labs (1, 2), Fudzilla, Ceva (1, 2), MIPS Technologies (1, 2, 3)

Ohodnoťte tento článek!