Lidovky: Ulož.to bude legálně nabízet hudbu a možná i filmy

0

Deník Lidovky.cz přinesl zprávu s komentáři od provozovatelů serveru Ulož.to a hudební federace IFPI, že plánovaná nabídka hudebních souborů je už na spadnutí. Zájem nabízet legální muziku už Ulož.to potvrdilo na začátku roku, později server spustil pilotní projekt – nové album skupiny Ready Kirken nabízel zdarma.

Ready Kirken Ulož.to
Ready Kirken oficiálně a zdarma

Podle Petry Žikovské z IFPI by Ulož.to mohlo distribuovat hudbu v řádu měsíců. Jednání prý stále probíhají a není jednoduché zajistit práva od všech majitelů. Tím jsme se ale nikam neposunuli od situace před půl rokem, kdy Ulož.to také jednalo a výsledek jsme očekávali v příštích měsících.

 

Proto je zajímavější spekulace, že největší české úložiště bude chtít nabízet i filmy. Ulož.to jedná s podnikatelem Milošem Petanou, který kromě hudebního vydavatelství Supraphon také spoluvlastní Ateliéry Bonton Zlín.

Největší otazník ovšem visí na tom, jak bude vypadat nový obchodní model. Možností je několik. Ulož.to může prodávat hudbu per soubor/album, jako to dělá například Supraphonline, Bontonline či iTunes. Dále lze hudbu streamovat zdarma a obalit reklamou, jako se o to snaží MusicJet. Nakonec může Ulož.to lidem vnutit placené prémiové účty a nákup/půjčení hudby nějak zjednodušit a zvýhodnit. Tyto modely lze samozřejmě ještě kombinovat dohromady.

Ohodnoťte tento článek!