Lifeview Not Only TV Trio: trochu jiný tuner

0

Lifeview Not Only TV Trio PCI Express (LV83ATS) – parametry a foto

Většina televizních tunerů zvládá jen základní funkce. Buď umí přijímat pouze digitální signál nebo jsou nezřídka hybridní a poradí si i se signálem analogovým. Zásadní rozdíly samozřejmě bývají až v ovládacím komfortu a s tím souvisejícím softwarovým vybavením. Nyní se nám ale do rukou dostal tuner, který umí přijímat tři druhy signálů. Mimo analogového a digitálního z pozemních vln i digitální satelitní (DVB-S). A jak si na tom tato modernizovaná karta pro rozhraní PCI Express stojí?

Konektorová výbava obsahuje nejnutnější základ a z anténních konektorů je vybavena jen dvěma. První je společný pro analogový a digitální příjem a druhý (typ F) pro koaxiální přívod ze satelitního konvertoru. Přítomny jsou i typické AV vstupy (kompozitní video, S-Video, audio) přes dodanou redukci. S čím se u televizní karty setkáváme poprvé, je konektor pro přídavné napájení. O jeho nutnosti ale nejsme přesvědčeni, jelikož se tuner choval naprosto stejně s dodatečným napájením i bez něj.

 

Dodané dálkové ovládání si zaslouží spíše pochvalu. Rozměry jsou optimální, velikost gumových tlačítek zrovna tak a výhrady nemáme ani k jejich rozvržení. Nabídka funkcí je nadstandardní, přesto by na něm ještě některé funkce mohly být zastoupeny. V každém případě se nám líbilo tlačítko pro kompletní vypnutí počítače, ale samozřejmě až po dalším potvrzovacím stisku stejného tlačítka. Přijímací IR čidlo si lze připevnit kamkoli v okolí počítače, přesné míření ale nutné není.

Software – popis + instalace

K televizním kartám od Not Only TV obvykle dostanete ovládací software jiného výrobce, a to poměrně schopný ArcSoft TotalMedia, který představuje další univerzální aplikaci, jejíž snahou není jen ovládat tuner, ale i spravovat celou řadu multimedií, přehrávat filmy z DVD nosičů a dokonce i synchronizovat multimediální obsah s osobními přehrávači. A nejen to. Tato univerzálnost je pochopitelně vykoupena větší paměťovou náročností, ale i nižší svižností oproti aplikacím zaměřených primárně na běžné sledování televize na „pracovním počítači“.  U tohoto tuneru je ale předpoklad, že může být používán i v HTPC, a v takových případech jsou tyto univerzální aplikace na místě.

Díky vzájemné známosti karet Not Only TV a softwaru TotalMedia je do značné míry možné používat dodané dálkové ovládání. Všechny funkce ovladače samozřejmě fungovat nebudou a některé mají trochu jiný význam, než byste čekali. Ovládání ale možné je a díky kurzorovým tlačítkům obsloužíte i celou řadu dalších funkcí. Z hlediska plného využití této karty má ale TotalMedia jeden základní nedostatek – neumí přijímat satelitní signál. S tímto programem tak lze sledovat jen pozemní digitální a běžné analogové vysílání.

Pozastavuje se někdo nad tím, proč zde vlastně popisujeme software, který k tomuto tuneru není dodáván? Vysvětlení je jednoduché. Je to pro zájemce o tuto kartu, kteří používají systém Windows XP.

Problém dodané aplikace Cyberlink TV Enhance je ten, že přestože by měla, tak jsme nebyli sto ji právě pod Windows XP zprovoznit. Nezáleželo na verzi servisního balíčku, na instalaci různých kodeků a řešením nebyla ani instalace do „čerstvých“ Windows. Vše se nainstaluje korektně, avšak aplikace přeskakuje krok, kdy by mělo docházet k naladění jednotlivých tunerů. Jako kdyby o přítomnosti tuneru vůbec nevěděla.  Na stránkách výrobce je informací poměrně málo a novější ovladače a aplikace než na dodaném CD si nestáhnete. Dokud nebude výrobcem chyba odhalena a napravena, budete muset s velkou pravděpodobností ovládat pod Windows XP tuner prostřednictvím jiných programů.

Jak se dodaný Cyberlink TV Enhance chová, vám naštěstí popsat můžeme, jelikož mu nečiní problém fungovat pod Windows Vista.

Instalace

Instalace je v tomto případě bezproblémová a při prvním spuštění jste v jednotlivých krocích vyzýváni k nakonfigurování chování aplikace, poměrů stran a nezbytného ladění analogového (přes anténu i kabel), digitálního a satelitního tuneru. Při ladění satelitních stanic si jen musíte nejprve zvolit, z kterých družic chcete signál přijímat. 

 

Ač Cyberlink TV Enhance na první pohled vypadá také jako univerzální aplikace vhodná pro používání na HTPC, je její jedinou funkcí ovládat televizní kartu. Žádnou podporu či správu multimediálních souborů tedy neočekávejte. Díky tomu je ale aplikace poměrně svižná a lze ji vcelku dobře provozovat i na počítači, který neslouží jen pro sledování televize. Výrobce by se však k ideálu a k univerzálnímu použití přiblížil, pokud by dodával jednoduchou a paměťově nenáročnou aplikaci a v případě zájmu i univerzální software navržený pro ovládání výhradně v celoobrazovkovém režimu. A pro příklady nemusíme chodit daleko. AverMedia s aplikací AVerTV a AVer MediaCenter.

Základní funkce

Po instalaci na vás vykoukne okno s aktuálně vysílaným kanálem a spodní řadou ovládacích ikon, které se po chvíli skrývají, aby nerušily při sledování. Samozřejmý je režim sledování v okně i na celé ploše monitoru, a to jedním stiskem tlačítka na ovladači.

Stiskem tlačítka nebo ikony menu se zobrazí nabídka s výběrem TV/AV vstupu, seznamu kanálů, přepnutím do režimu poslechu digitálních radiových stanic, skoku do základní nabídky a režimu Twin TV.

V režimu Twin TV lze sledovat i více vysílání nejednou, ale pod podmínkou, že jedno z nich bude právě satelitní a budete mít satelitní stanice naladěny. V opačném případě jej aktivovat nelze. O reálném sledování dvou stanic najednou ale příliš hovořit nelze. Jedna ze dvou stanic je vždy v malém okně a bez zvuku.

Překvapilo nás, že i na malou pasivní anténku je příjem některých analogových stanic poměrně dobrý. Pokud ale chcete mít dobrý příjem u všech stanic, je kvalitní anténa nezbytná.

Stiskem příslušného tlačítka na ovladači lze vyvolat detailnější informace o aktuálním digitálně vysílaném pořadu. Příslušný obrázek ale dává tušit, že to s podporou českých znaků nebude to pravé ořechové.

EPG a Teletext

EPG

A to pravé ořechové bohužel nenajdete ani u elektronického programového průvodce (EPG) – zásadní problém je opět v češtině. Všechny české znaky zobrazuje zcela chybně. Přehlednost by mohla být také lepší, ale netvrdíme, že právě toto rozložení nemůže někomu vyhovovat. Najednou jsou zobrazovány pořady až šesti kanálů a to na hodinu a půl dopředu. Pozdější pořady jsou dostupné po odskrolování doprava, a to až na týden dopředu. 

Zobrazovat pořady lze i v druhém režimu, a to pouze pro konkrétní kanál. Za nevýhodu považujeme, že EPG přehled nelze vyvolat přímo ani na dálkovém ovládání a musíte se k němu dostat ze základní nabídky.

Přímo z EPG průvodce lze také aktivovat nahrávání, ale i tomu by prospěl lepší ovládací komfort a více možností nastavení. Bohužel není možné nastavit vypnutí počítače po ukončení nahrávání a nefunguje ani probouzení z režimu spánku. A s těmito funkcemi se v současné době může pochlubit nejeden konkurent.

Teletext

Chybné české znaky bohužel vládnou i teletextu, malou náplastí snad jen bude, že alespoň velké znaky jsou zobrazeny správně, jelikož jsou automaticky bez diakritiky. Aktivovat lze i částečně průsvitný režim. Jak je patrné z obrázků, nezřídka jsou v teletextu chyby. To je způsobeno chybami v samotném signálu kvůli méně kvalitnímu příjmu. A ten je důsledkem nedostatku tuneru v podobě potřeby o něco silnějšího digitálního signálu než u většiny jiných tunerů. To ale u televizních karet Not Only TV není až tak výjimečné. S kvalitní a dostatečně dimenzovanou anténou problémy s příjmem nenastávají.

Obecné nastavení

Ze základní nabídky máte přístup k nahraným pořadům, plánovači, EPG, seznamu stanic, přepínači vstupů a nastavení. Mimo to zde najdete i jednu méně obvyklou funkci, kterou je vyhledávání pořadů z EPG podle žánru nebo zadaných slov. V sekci nastavení se to volitelnými položkami příliš nehemží, nastavit lze skutečně jen základní funkce.

Hodnocení

V celkovém souhrnu máme z tohoto modelu rozporuplné pocity a to především kvůli nefungování pod systémem Windows XP. Nicméně zůstáváme optimističtí a věříme, že funkčnost dodané aplikace bude časem bezproblémová. Pod Windows Vista je ale vše v pořádku a trápit vás budou typické neduhy, jako přizpůsobování se na konkrétní způsob ovládání a neznalost českých znaků.

I poté ale musí případní zájemci zvážit, zda pro ně má takový model smysl, jelikož není samozřejmě vybaven žádnou dekódovací nebo přístupovou kartou, a tak lze přijímat jen nekódované stanice. V každém případě je takových stanic i tak více než dost a jde-li vám o pestrost pořadů, budou pro vás možnosti tohoto tuneru jistě zajímavé.

Pokud vás po celkovém souhrnu kladů a záporů tato televizní karta stále zajímá a jediné, co vám dělá vrásky, je dodaný software, pak jej můžete bez problémů nahradit jiným. Díky univerzálním ovladačům spolupracuje i s celou řadou alternativních programů.

Plusy a mínusy

+ druhy příjmu
+ analogové AV vstupy
+ low-profile záslepka
+ dálkové ovládání
+ HD příjem

– Cyberlink TV Enhance nefunguje ve Windows XP
– pro DVB-T potřeba silnějšího signálu
– české prostředí
– zobrazování českých znaků
– přes DVB-S jen nekódované stanice

Za zapůjčení televizního tuneru LefeView Not Only TV Trio PCI Express děkujeme společnosti Abacus Computer.

Ohodnoťte tento článek!