Light Peak? Výrobci PC ho nechtějí

0

Zatímco se USB 3.0 nerušeně stává součástí standardní výbavy základních desek, Intel připravuje vlastní vysokorychlostní rozhraní Light Peak využívající optické spoje namísto metalických. Konspirační teorie říkají, že největší výrobce procesorů záměrně zdržuje přijetí USB 3.0, aby jej příští rok mohl převálcovat s Light Peakem. Jenže jeho budoucnost je momentálně poněkud nahnutá. Server EETimes pod příslibem anonymity zpovídal inženýra z pracujícího u jednoho z největších výrobců počítačů.

„Najdou se nějací, kteří budou Light Peak používat, ale ne ti velcí jako Acer, HP nebo Dell. Nebudou jej potřebovat,“ tvrdí inženýr. Stejný názor má i analytik Tom Rossi z firmy IGI Consulting. Jeho zpráva poukazuje na to, že Acer, Dell a HP jsou známými propagátory USB 3.0 a žádná z firem se nikdy nezmínila o možné podpoře Light Peaku.

Intel oficiálně tvrdí, že již koncem letošního roku bude mít hotový samostatný Light Peak řadič, takže sestavy s podporou nového rozhraní mohou být na trhu v roce 2011. Více toho ale nevíme – Intel totiž ještě před začátkem nedávno proběhnuvšího IDF vyškrtl z jeho programu veškeré technické přednášky o Light Peaku.


„Na Light Peaku není nic lákavého,“ říká anonymní inženýr. USB 3.0 má oproti verzi 2.0 přibližně desetinásobnou propustnost. 10 Gb/s (1,25 GB/s), které nabídne první generace Light Peaku, je však oproti USB 3.0 zhruba dvojnásobek. Příkladem periferního zařízení, které by takovou propustnost mohlo zužitkovat, by byla externí grafická karta (když externí PCI Express nějak vyhnilo do ztracena). Pro takové využití je ale Light Peak stále příliš pomalý.

Intel slibuje, že implementace jednoho portu Light Peak vyjde výrobce na dva dolary, ve skutečnosti by to ale včetně optických kabelů mohlo být spíše pět až deset dolarů. (USB 3.0 řadiče momentálně stojí do $5, konkurence ale ceny ještě srazí.) A tolik si zákazníci za Light Peak nejspíš nepřiplatí.

Přeci jen by ale tato technologie mohla být k něčemu dobrá, a sice jako průkopník levných optických spojů na kratší vzdálenosti (10 – 30 metrů). Light Peak by se tak mohl uchytit v datových centrech a časem možná probublá i k běžným uživatelům.

Zdroj: EETimes, X-bit labs

Light Peak? Výrobci PC ho nechtějí

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte