Light Phone 2 je nesmartphone. Nemá foťák, aplikace ani barevný displej

1
Light Phone 2
Light Phone 2

Možná si pamatujete tři roky starý Light Phone, který zabodoval na Kickstarteru. Telefon o velikosti kreditky neuměl nic než telefonovat. Ani esemesky nepodporoval. Americká firma Light u svého druhého modelu už takto extrémní nebyla, Light Phone 2 je ale pořád velmi omezený.

Rozměry se nepatrně zvětšily na 91 × 55 × 6,5–7,5 mm a hmotnost na 80 gramů. Displej o neznámé úhlopřícce i rozlišení je nově tvořen dotykovým e-ink panelem, jako používají například čtečky typu Kindle. Uvnitř najdeme netradiční hardware. Telefon totiž využívá hodinkový čipset Snapdragon Wear 2100 se čtyřjádrovým proceserem. K tomu má 1 GB RAM a 8 GB úložné paměti. Na ní je předinstalován LightOS, což je modifikovaný Android. Na systému ale nezáleží, protože s ním stejně nic neuděláte.

Light Phone 2 kromě telefonování nově nabídne i podporu SMS (včetně automatických odpovědí), klasický adresář kontaktů a budík. Tvůrci zvažují, že přidají i kalkulačku, hlasové ovládání, předpověď počasí, hudební přehrávač nebo navigaci (bez mapy, jen byste dostávali grafické povely). Rezolutně pak zamítají e-mailový klient, prohlížeč nebo sociální sítě.

Telefon má velmi jednoduché uživatelské rozhraní trochu připomínající Windows Phone 7. Žádná okázalá grafika, důležitý je text a pár piktogramů. Kromě dotyků se ovládá i pomocí dvou bočních tlačítek.

Přibyla i „nadstandardní“ výbava v podobě Wi-Fi, LTE nebo GPS. Tyto obvody jsou holt přímo v čipsetu, tvůrci by je jinak nejspíš vynechali. Uvnitř hliníkového těla bude 500mAh akumulátor, se kterým Light Phone 2 vydrží pět dní. Nabíjí se pomocí USB-C.

Málo funkcí, vysoká cena

Light Phone 2 je zatím ve fázi prototypu a parametry se ještě mohou změnit. Výrobce ostatně slibuje, že k uživatelům se první várka dostane až v dubnu 2019. Firma tentokrát místo Kickstarteru zkouší štěstí na Indiegogo. V kampani si řekl o 250 000 dolarů, v době psaní článku získala od 600 backerů přes 150 000.

Zklamáním je cena. Light chce 250 dolarů, v běžném prodeji telefon bude za 400 dolarů. Čínské e-shopy prodávají hloupé mobily o velikosti kreditky od 10 dolarů. Jen nejsou tak stylové. Původní Light Phone si ale koupilo 10 000, takže prodávat drahou stylovku pro omezenou cílovou skupinu se vyplatí i v tak malém množství.

Light Phone 2 je nesmartphone. Nemá foťák, aplikace ani barevný displej
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

1 komentář