Limitovaná edice Asus TUF Sabertooth Z97 Mark S. Je libo bílou základní desku?

0

Pokud jste již unaveni běžnými černými, modrými a hnědými barvami PCB základních desek, Asus pro vás má raritu v bílém kabátu. Jde o nový TUF Sabertooth Z97 Mark S.

Sabertooth Z97 Mark S není v žádném případě první bílou základní deskou a možná si i vzpomenete na některé produkty od společnosti Sapphire (například PI-AM2RS690MHD). Produkt od Asusu je však designově někde zcela jinde.

Zasnežený Sabertooth Z97 Mark S (foto: Anandtech)

Většina povrchu desky je překryta pasivním chladičem připomínajícím brnění, které najdeme nejen na přední, ale i na zadní straně. Deska nese patici LGA1150, čipset Z97 a čtveřici paměťových slotů pro DDR3 moduly s frekvencí 1333 až 1866 MHz (+ OC režimy) a celkovou kapacitou 32 GB.

Na desce najdeme trojici dlouhých PCIe konektorů. Dva horní jsou ve verzi 3.0 (×16, ×8/×8), spodní je ve verzi 2.0 (×4). Kromě nich deska poskytuje i trojici menších konektorů PCIe 2.0 (×1). Pro úložiště lze použít šest portů SATA (6 Gb/s), které obsluhují dva řadiče ASMedia. Čtyři porty jsou součástí konektoru SATA Express.

 

Deska dále nabízí dvojici síťových konektorů, které jsou obsluhovány čipy Intel I218-V a Realtek 8111GR NIC. Pro audio je použitý zvukový čip Realtek ALC1150, nacházející se v částečně oddělené části PCB pro zamezení rušení.

Celkový dojem kazí osazení dvojice malých ventilátorů, které můžou uživatele strašit přepnutím se do režimu simulace vysavače po několika měsících provozu. Jejich otáčky je však možné regulovat. První se nachází v poloze naležato ve střední části desky, druhý je nastojato zapleten do zadního panelu s konektory.    

Zadní panel s konektory poskytuje na nejvyšší pozici čtveřici konektorů USB 2.0, které jsou dále doplněny o obrazové výstupy HDMI a DisplayPort, čtveřici konektorů USB 3.0, zvukové výstupy, dvojici síťových konektorů a tlačítko na reset nastavení BIOSu. Součástí je i již zmíněný ventilátor.

Na rozdíl od standardních sérií základních desek od Asusu, na které je poskytována záruka tři roky, dostávají produkty ze série TUF do vínku pětiletou záruku. Cenu desky zatím Asus nespecifikoval. Lze ji ale očekávat někde kolem 280 dolarů, tedy zhruba 7500 Kč s DPH.

Zdroj: Anandtech, TechPowerUp

Ohodnoťte tento článek!