Linux do každé desky

0

Firma DeviceVM, která stojí za výrobou a distribucí speciální linuxové distribuce Splashtop bude dále dodávat toto řešení Asusu, který ji hodlá nasadit do všech základních desek. Asus poprvé použil Splashtop (sám jej nazývá Express Gate) na high-end deskách loni na podzim. Později se objevil u série M3 a podle Joe Hsiehe, generálního manažera Asusu, bude Express Gate použit u kompletní nabídky, jejíž produkce čítá přes jeden milion desek měsíčně.

Ještě tento kvartál chystá Asus uvést Express Gate na těchto deskách: P5Q Deluxe, P5Q-WS, P5Q3 Deluxe a P5Q-E.

Splashtop (Express Gate)

Upravená distribuce GNU/Linux společnosti DeviceVM nabízí internetový prohlížeč založený na Mozilla Firefoxu a IM klienta Skype. Vše je optimalizováno, aby by start systému byl co nejrychlejší. Do Splashtopu se nabootujete za pár sekund, u Windows za mnohonásobně delší dobu. Pro rychlé zkontrolování nových zpráv na internetu (třeba ExtraHardware.cz :)) nebo pokec s kamarádem přes Skype je to jako stvořené. Nevýhodou může být maximální rozlišení obrazu 1440 x 1050, díky použitém univerzálnímu ovladači grafické karty. Ale je to přeci jen linux, takže existuje spousta rezerv na vylepšení do budoucna.

Hardwarové řešení už má na starost Asus. Jedná se v podstatě o 512MB flash paměť integrovanou přímo do základní desky. Paměť komunikuje prostřednictvím BIOSu (ve Windows není normálně vidět). Pomocí utility ve Windows ale můžete systém aktualizovat.

Jak to vše vypadá v praxi uvidíte na videu.

Recenzi základní desky Asus s podrobnějším popisem možností Express Gate si můžete přečíst na serveru cdr.cz

Zdroj: ZDNet

Linux do každé desky
Ohodnoťte tento článek!