Linux s tváří chameleona je zpět, vyšlo OpenSUSE Leap 42.2

1

Po roce vyšla další velká verze stabilního openSUSE Leap. Edice s číslem 42.2 láká dle slov tvůrců na bezpečné řešení pro profesionály, uživatelsky přívětivé prostředí a bohaté funkce pro servery. Oproti loňskému systému přibylo 17 % (celkem 1400) nových balíčků.

openSUSE Leap 42.2
openSUSE Leap 42.2 

Komutní openSUSE 42.2 vychází z komerční verze SUSE Linux Enterprise 12 SP2. Systém běží na Linuxu 4.4 s dlouhodobou podporou. Hlavním desktopem je KDE Plasma 5.8, taktéž označeným jako LTS. Při instalaci lze zvolit i starší Gnome 3.20. Distribuce má v repozitářích i Mate, Xfce, Enlightenment či Cinnamon.

Firefox 49 je výchozím prohlížečemCentrum YaSTSprávce souborů Dolphin a notifikační panel
Firefox 49 je výchozím prohlížečem | Centrum YaST | Správce souborů Dolphin a notifikační panel

V systému je předinstalován Firefox, LibreOffice 5.1 nebo Gimp 2.8.18. Výchozím e-mailovým klientem je KMail, přehrávačem audio Amarok a videa Dragon. Hlavní centrum nastavení (YaST) prošlou další vizuální proměnou a má také nové funkce.

openSUSE 42.2 můžete stahovat odsud. K dispozici jsou přímé linky i torrentové soubory. Jedinou připravenou verzí je ta pro x86_64 procesory. Hlavní edice je dostupná formou ISO obrazu o velikosti 4,3 GB. Distribuce bohužel není Live, takže si jí bez instalace nevyzkoušíte. Volitelně lze stáhnout malé 95MB ISO pro síťovou instalaci.

 

Zdroj: openSUSE

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. to vypadá zajímavě. Je podporován i jiný než obecný hw, třeba x-fi zvukovka v jiném než stereo módu? A předpokládám že originální grafické ovladače NV plus Wine by neměly být problémem….