Bionický bobr zasahuje, vyšlo nové Ubuntu 18.04. Co nabízí?

10
bobr
Ilustrační foto (zdroj: bcogwene / Pixabay)

Včera večer vyšla další verze populární linuxové distribuce Ubuntu a jejích odnoží. Ubuntu 18.04 nese kódové označení Bionic Beaver a jde o edici LTS dlouhodobou podporou. Varianty Deskop, Server a Core budou podporovány pět let, oficiální odnože tři roky, verze Ubuntu Studio jen devět měsíců.

Canonical po dlouhé době změnil instalátor systému. V úvodu vás vyzve, jestli chcete běžnou, nebo minimální instalaci. Ta druhá neobsahuje e-mailový klient, grafické programy ani kancelářské balíčky. Z tradičních uživatelských programů je dostupný jen Firefox.

Přes softwarového správce ale pochopitelně můžete doinstalovat, co chcete. Ubuntu dokonce nově upozorňuje, že můžete snadno stáhnout i proprietární software jako Skype, Spotify, Slack nebo Minecraft.

Během instalace si také můžete nastavit Livepatch, což je služba aktualizující jádro systému i bez restartu. Vázaná je na registrovaný účet, na každém můžete mít až tři zařízení livepatchovaná zdarma. Ubuntu si v jednom kroku také žádá pravidelné zasílání systémových informací (můžete odmítnout).

Ubuntu 18.04 běží na linuxovém kernelu 4.15, do kterého byly zpětně vpraveny některé záplaty (například kvůli chybám Spectre a Meltdown). OS obsahuje desktopové prostředí Gnome 3.28 a ve výchozím nastavení stále používá grafický server X.org místo Waylandu. Canonical slibuje rychlejší spuštění, nové ikonky, tapety, barevná emoji a samozřejmě aktualizované programy (například LibreOffice 6.0) a knihovny.

Přibyla nová aplikace To Do, změnila se mapa znaků, v kalendáři je dostupná předpověď počasí. Novinkou je také to, že se počítač běžící na baterii po 20 minutách nečinnosti sám uspí. Kompletní seznam změn najdete v release notes na ubuntu.com.

Stažení Ubuntu 18.04 a oficiálních odnoží

Ubuntu 18.04 je ke stažení na webu ubuntu.com. K dispozici jsou také oficiální odnože Kubuntu (prostředí KDE Plasma 5.12), Lubuntu (LXDE), Ubuntu Budgie (Budgie 10.4), Ubuntu Mate (Mate 1.20.1) a Xubuntu (Xfce 4.14). Odnož Ubuntu Gnome už nebude. Kdo chce čisté gnomácké prostředí, musí si nainstalovat metabalíček vanilla-gnome-desktop.

Bionický bobr zasahuje, vyšlo nové Ubuntu 18.04. Co nabízí?
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.27%) 22 hlas/ů

10 KOMENTÁŘE

    • Za chyby své i kolegů se omlouvám. Ve většině případů jsou chyby v textu buď překlepy, nebo prostě kvůli ztrátě pozornosti při psaní vypadlo nějaké slovo (případně nějaké nadbývá). Gramatiku i stylistiku máme doufám skoro vždy v pořádku. Chybám se ale nevyhneme. Jednak u nás řádí autorská slepota a jednak se ne vždy dnebo včas dostaneme k článkům kolegů, abychom si to navzájem opravili.