Linuxáci dostali novou fidorku. Vyšla Fedora 25 se zásadními novinkami

0

Včera večer vyšla nová Fedora 25 Workstation, můžete ji stahovat z této stránky. K dispozici jsou zhruba 1,5GB ISO obrazy s živou distribucí (32- i 64bitová verze), případně 500MB varianty pro síťovou instalaci. Fedora je navíc poprvé vydána s novým nástrojem Media Writer pro Windows a macOS, přes který lze snadno vytvořit instalační médium.

Aktivity
Aktivity

Fedora 25 je postavena na linuxovém kernelu 4.8 a desktopovém prostředí Gnome 3.22. Jde o první velkou distribuci, která čtvrt století starý grafický server X11 nahradila Waylandem. Pro uživatele to znamená vyšší bezpečnost, přesnější vykreslování, podporu HiDPI monitorů a někde i zvýšení výkonu.

 

U aplikací, které Wayland nepodporují, se automaticky zapne kompatibilní vrstva XWayland. Případně je možné Wayland deaktivovat a nadále používat X11. Více o novinkách ale také omezeních Waylandu napsal hlavní český propagátor Fedora Jirka Eischmann.

FirefoxSprávce souborůSeznam aplikací
Firefox | Správce souborů | Seznam aplikací

Ve výchozích repozitářích je konečně dostupná knihovna pro přehrávání MP3, instaluje se ale zvlášť, jakmile spustíte první takový soubor. Zlepšena byla podpora Flatpaku, což je nový formát instalace aplikací, který řeší krizi závislostí. Fedora již podporuje rodinu znaků Unicode 9.0 (takže hromadu nových emoji). Výchozím prohlížečem je Firefox 49.

Česká komunita kolem Fedory uspořádá k příležitosti vydání nové verze dvě release party. Brněnská se uskuteční 8.12. ve Starém pivovaru v areálu FIT VUT a pražská 16.12. v pobočce společnosti Etnetera. Viz mojefedora.cz.

Ohodnoťte tento článek!