Linuxáci slaví, před 20 let vzniklo Gnome

13
Aktivity v Gnome 3

Přesně před 20 lety, 15. srpna 1997, byl zahájen vývoj desktopu Gnome. Stáli za ním Mexičané Miguel de Icaza a Federico Mena Quintero a jejich cílem bylo vytvořit skutečné svobodné prostředí s programy a nástroji založenými na otevřených zdrojových kódech.

Byla to reakce na tehdejší proprietární desktop CDE vyvinutý Sunem ve spolupráci s HP a IBM. Coby open source byl vydán až v roce 2012. Gnome ale měl být odpovědí i na o rok dříve oznámený desktop KDE. Ten sice byl z velké části otevřený, ale jeho klíčová komponenta – framework Qt – se stala svobodnou až v roce 1999. Gnome coby jeho alternativu použil knihovku GTK+ (Gimp ToolKit).

Gnome 1.0 vyšel až 3. března 1999, od té doby přišel v 33 dalších stabilních vydáních. Gnome 2.0 byl vydán 26. června 2002 a revoluční Gnome 3.0, který nenechal kámen na kameni, pak 6. dubna 2011. Aktuální verze Gnome 3.24 Portland vyšla letos v březnu. V září dorazí verze 3.26 Manchester.

Právě britský Manchester na přelomu července a srpna hostil gnomáckou konferenci Guadec, kde došlo i k oslavě 20. narozenin. Jeden z předních vývojářů Gnomu Jonathan Blandford na přednášce připomněl celou historii prostředí.

https://www.youtube.com/watch?v=i_5qm4FE4KM

Gnome je momentálně výchozím prostředním v Red Hatu / Fedoře, jedním z hlavních podporovaných v SUSE a opětovně se stane výchozím také v Ubuntu. To opustilo Gnome 2 ve vydání Ubuntu 11.04 a nasadí Gnome 3 v nadcházejícím Ubuntu 17.10. Původně se přitom se změnou počítal až ve verzi 18.04.

Ohodnoťte tento článek!

13 KOMENTÁŘE

 1. Hurá 20 let a pořád je to hrůza. Stejně se to s každou major verzí změní natolik, že nelze moc mluvit o nějaké historii. To že se vrací do ubuntu je docela k smíchu. Windows proti tomu dělá jen lehký redesign.

  • No, když pominu přirozenou zmatenost Windows fanatic’s (Windows fakt nedělají nic, to Microsoft) Tak jsi Tto napsal úplně přesně 😀 Microsoft už roky, dělá akorát lehký redesign, jinak je to furt to samé už od dob Win Vista a ten redesign je právě ten největší průser 😀

   • Ok, místo „dělá“ jsem měl napsat „prodělává“. A to samé je to v podstatě už od dob win95. Jednoduše co se uživatelského pohledu týče, linux se k Win stále moc nepřiblížil. I když v poslední době se to vcelku smazává, jelikož BFU je skoro jedno na jakém OS si pustí prohlížeč. K Win mám výhrady taky, ale linux je prostě po tolika letech k smíchu, jediné co dokázal, že každý druhý má jiný názor a tak je milion distribucí s hromadou grafických nadstaveb a několika frameworky. Vždycky je něco oblíbené a pak se to rozpadne pod tíhou demence vývojářů, kteří se rozutečou. Vývojář v MS dostane něco za úkol a tak to dělá, vývojář kolem linuxu dělá co ho baví a tak někdy něco prostě není a nebude. Linux nikdy nebude hotový, pořád je to verze 0.X.X.X a je úplně jedno jaký distro s grafikou to je. Nejsem žádný MS fanatik, ale podíl linuxu vážně není tak malý, protože jsou lidi zvyklý na Win. Ale protože Linux je pořád takový alpha projekt a nikdy se z toho nevyhrabe. Pokud někdo vyčítá MS, že Windows má nekonzistentní nastavení z grafického hlediska, tak linux proti tomu je brajgl. Konfigurační soubory, kde tak pět lidí ví co se do nich píše a jak se to tam píše, dvanáct různých přístupů k nastavení, kdy ani jeden není kompletní, miliarda přepínačů a hromady usilovné práce na konzolovou grafiku. Snad všechny části linuxu překračují svojí „kompetenci“ a zasahují do čeho nemají. Je to neskutečný bordel a BFU od toho není odfiltrován tak jako je tomu u windows. To je prostý fakt.

    • No.. Nevím proč by měl mít Linux k smíchu. Ano, že se na desktop moc nehodí je známá věc, byť na OpenSUSE bych nemusel do konzole šahat vůbec (v Yast2 se dá nakonfigurovat ledacos). Já mám spíš pocit, že Windows je ten, co je poslední dobou dost často rozbitej. Už vidím jak BFU opravuje chyby pro upgradu systému. Už vidím, jak BFU ladí chybí v regeditu. Proboha, vždyť je teď Edge v angličtině (už vidím, jak BFU odinstalovává aktualizaci která to způsobila)… Linux určitě Alpha projekt nebude. Jeho silnou stránkou je právě konzolové prostředí a tak se hodí na servery, do super počítačů, do síťových prvků a taky třeba do embedded (a Android jsou taky knihovny nad linuxovým jádrem). Z těch posledních slov soudě spíš někoho, kdo chtěl Linux zkusit, ale aniž by se pořádně seznámil, tak se svými návyky z Windows to prostě nezvládal a tak je všechno špatně. Já používám jak Windows tak Linux a řekl bych, že pro BFU to je tak 1/1…

     • Ale tak, moc nehodí … samozřejmě že na desktop hodí úplně normálně, ale zase … jak komu a jak jaké distro. Všechno je to o tom zda chci nebo ne, kde je vůle je i cesta, ale kdo se dneska chce učit něco nového když do něj od kolébky perou předraženou komerci horem dolem. Jinak je to úplně přesně jak píšeš. Zatímco u Linuxového distra si můžeš zvolit dokonce i to, jaké jádro budeš používat, nebo si jej za pár minut upravit, tak Windows Ti nedovolí uživatelsky ani zvolit si kdy a jaké aktualizace se mají nainstalovat, tak ať mi někdo vysvětlí co je tím pádem pokročilejší. Já taky používám oboje (musím), ale lidem co jim stavím PC a vím, že to fakt mají na ty základní věci, tam už automaticky instaluju Linux. Jednak se v tom nebudou jejich příbuzní, „ajťáci“ vrtat (dneska je totiž ajťák každý kdo měl na gymplu dvě hodiny informatiky týdně) protože to díky výrazně pokročilé struktuře nepotřebuje žádné destruktory typu CCleaner a jiné „tuniče“ a druhak jsem díky jasně formulovaným hláškám spoustu věcí vyřešit po telefonu (ale to se prakticky nestává, není důvod). Mezitím, co PC s Windows jsem jim přeinstalovával minimálně jednou za rok (zavšivený stroj s nabobtnalými registry) u Linux to prostě není třeba, ten nic tak kritického nemá, zavirovat to nejde a věci se odinstalovávají kompletně, takže na to, pokud to neexne hardwareově, už nemusíte šáhnout … ale nad tím je prostě třeba se zamyslet a ne hned všechno šmahem odsoudit, jak je tady zvykem, protože s tím prostě neumím, neumím, nebo se nemám čas učit zacházet …

    • Tak první renonc je v těch Windows 95 … hádej proč ta změna nebyla u Win 95, ale až u Vista? Soustřeď se, je to jednoduché 🙂 Druhá mylná retorika je v tom, že se chce Linux (bože to je hrozná terminologie … inu, vyjadřování pro českou IT scénu) přibližovat Windows. Existují samozřejmě distribuce jejichž tvůrci o to usilují, ale ty i podobně fungují a netěší se většímu zájmu. Takže ne, snahou seriozních tvůrců seriozních dister NENÍ snaha se přiblížit ani (ne)funkčnosti, ani GUI jakýchkoliv Windows. BFU není skoro, ale úplně jedno na čem si prohlíží web nebo Skypuje, protože BFU nepracuje s OS ale s aplikacemi, pro BFU je podstatné aby PC fungoval. Pokročilejší uživatel (jak jsem se přesvědčil v minulém týdnu na vlastní kůži) ocení, když je mu při nějaké chybě jasně a stručně sděleno, kde je chyba. zatímco všechna Windows, bez rozdílu, mu tupě zahlásí „vyskytla se chyba – Kod chyby XY – kontaktujte administratora“, tak Jakákoliv Linuxová distribuce Vám jasně a srozumitelně oznámí, například, „nastaly potíže se síťovým připojením“. Windows 10 se úplně nesmyslně přepnou do toho jejich režimu v Letadle nebo jak se ten nesmysl jmenuje (bacha, mluvím o PC které nemá ani WiFi ani GSM připojení, pouze RJ45) a i mírně pokročilý BFU na to kouká jak z jara, protože ta hláška vůbec nedává smysl! V tom by se naopak měli tvůrci Windows inspirovat (jak to konec konců už konečně začali dělat a kupodivu to vůbec neskrývají) u tvůrců Linuxových dister. Linux je „Alpha“ projekt možná tak pro toho, kdo jej nainstaloval, zjistil že tam není tlačítko Start, takže byl úplně mimo, odinstaloval jej a na forech jako je tohle strašně píše, jak TESTOVAL LINUX 😀 To už je tak provařené, že je to až nuda. No a pak, aže po větu „To je prostý fakt, jsou to už jenom zaujaté a neobjektivní bláboly amatéra, který si prostě jen ješitně odmítá připustit, že víc než klikání na ikony nezvládne, takže No Comment 😉

     • Jasně, takže mě nařkneš z toho že jsem mezi „Windows fanatic’s“ a pak napíšeš tohle. Pak kdo je tu fanatik a zaujatý ješitný neobjektivní amatér [oči vsloup]. Seš k smíchu jako linux po 30letech.

      Přibližování je co se týče uživatelského pohledu/komfortu/ux nazývej si to jak chceš, nemluvím o přibližování gui 1:1.

      Ne BFU není !úplně! jedno, kdyby mu to bylo !úplně! jedno tak proč utrácí za windows a není na linuxu a ten nemá 80% podíl. Zamysli se trošku, aspoň jednou za život to zkus, možná to bude bolet přes tvůj toxickej fanatismus k linuxu. Tj další problém linuxu, neuvěřitelně toxická komunita jako tady předvádíš.

      Chybové hlášky, no, asi s tím máš lepší zkušenost než já. Mně linux dává hlášky, které vůbec ničemu nepomůžou. Jako třeba z poslední doby, kdy update balíčku vyhodí hlášku „aborted by user“. Fakt užitečné když user nic „neabortuje“ naopak user si to vynutil. A to je jen příklad z mnoha co jsem potkal.

      No a ještě k tvé fanatické poznámce na konec, na linuxu trávím mnoho hodin denně už nějaký ten rok, tlačítko start tady je v podstatě v základu (KDE). Ťuknu na win klávesu a píšu co potřebuju, tak jako ve Windows, i když to zrovna nepoužívám teda, je tu rychlejší způsob hledání. A bavím se o porovnání s Windows, tedy neporovnávám použití na server. Ale na pracovní stanici a na stanici pro BFU. Netvrdím o sobě, že jsem linuxový guru Jára jako ty, který nejspíš i přispěl tisíci řádky do kernelu napsal pár ovladačů a podporu pro nový FS, běžně si kompiluje vlastní distro s vlastními parametry. To ovšem linux nijak nevylepšilo, pořád je to příšernej alpha guláš ve verzi 0.0.1 bez ohledu na chyby ve Windows, kterých je taky dost, ale ne tolik viditelných pro BFU.

      • Pane jo teď si mi to natřel, zřejmě už nezvládáš psaný text, už předchozí reakce na to dost ukazovaly. Demence holt asi vaši rodinu zasáhla dost tvrdě. Upřímnou soustrast. 0/10. Čekal jsem alespoň pokus o trolling, ale ty jsi vážně jen toxická troska, který někdo udělal v hlavě nepořádek. Je mi tě líto.

     • … a když dojdou argumenty, přichází na řadu infantilní sprostota, dalši z klasických znaků české webové IT scény 😀 Tobě, to nandám kdy se mi zlíbí, protože neznáš, nevíš a jenom blbě tlacháš Budulínku ….
      PS: Pokus o trolling z mé strany čekáš marně, na to tady jsou jiní šíbři a Ty jsi počínaje včerejškem jejich pantáta 😀

     • @hh.. k tem hlaskam.. myslim, ze tohle byla vzdy specialita windows a vubec mrkvosoftich programu.. hlaska, ktera nic nerekne a pak nabidka napovedy nebo reseni, ktere nerekne taky vubec nic (z uzivatelskeho hlediska)
      k podilu windows.. je to dano historicky, jak se mrkvosoft spojil s intelem ve Wintel. A pak samozrejme, vsechny ty ‚spravne‘ hry kolem dokola. Dneska je to vicemene o monopolu a setrvacnosti. Kdyz je jednou nekde 90% podil (i po odecteni jablek), tak tenhle monopol uz proste normalne nezmizi. I dkyz priznejme si Mrkvosoft vydanim Win10 usilovne pracuje na tom, aby dal Linuxu preci jen sanci 😉