Listopadové statistiky: Google Chrome se propadá podezřele hluboko

0

Stále čekáte na zajímavý zvrat událostí, jenž by zamíchal statistikou? V oblasti prohlížečů není nic, co by nás mohlo překvapit. Aspoň jsme si to mysleli. Nenaznačují to ani první čísla, uvolněná firmou Net Applications. Podle nich v říjnu Internet Explorer dělal to, co jindy. To znamená, že se propadal. Tomuto produktu již zřejmě není pomoci. Alespoň ztráta nebyla tak vysoká jako jindy, poklesl ze 48,31 % na 48,02 %. Pomoci by snad mohly jedině platformy Windows Phone a Windows RT, kde alternativní prohlížeč s jiným jádrem vůbec není k dispozici.

Tip: Říjnové statistiky: Internet Explorer, Firefox a Chrome ztrácí půdu pod nohama

Mozilla zatáhla ruční brzdu. Firefox se v uplynulém měsíci nepropadl dokonce vůbec. Naopak povyskočil ze 17,81 % na 17,88 %. Nejen tato zpráva mu napovídá, že o titul tržní dvojky hned tak nepřijde. Nahrává tomu ale především stav třetího nejpoužívanějšího prohlížeče vůbec. Google by spokojený být neměl. V celém posledním roce jeho dítko oscilovalo mezi sedmnácti a osmnácti procenty. Jeho podíl se ale naposledy ztenčil. Chrome se nevzpamatoval a v říjnu ztratil více než jedno procento.

 

Tržní trojka se v listopadu dále spadla z 16,61 % na 15,22 %. Naproti tomu Safari, poháněné stále skvělými prodeji iPhonů a iPadů, tradičně povyrostlo. S tržním podílem 12,16 % (oproti říjnovým 11,02 %) se mu vede dobře a zanedlouho nám začne obtěžovat Chrome. Kdo by se toho nadál, že? Google očividně dosáhl maxima, pokud jde o běžné osobní počítače. Nemůžeme ale říct, že by se mu nedařilo na mobilech a tabletech.

Listopadová statistika: prohlížeče
Listopadová statistika: prohlížeče

Tam sice Chrome zaostává, jenže má zde pro změnu svůj výchozí prohlížeč v Androidu, který v listopadu zaznamenal nárůst na 3,18 %. Proto nelze říct, že by se Googlu v mobilních vodách nedařilo. Naopak, se Applem se dělí o většinu uživatelské základny.

Shrňme v rychlosti ještě desktopové operační systémy. Sedmičky stále rostly a rozhodně jim nadále patří první místo. Je ale vidět, že se nahoru vyškrábaly jen o pár desetin. Co je brzdí? Jedním z faktorů je nástup Windows 8. Microsoft prodal již 40 milionů kopií a lidé upgradují. Windows XP ztratila necelé procento, což z nich stále činí ničím neohroženou tržní dvojku.

  • Windows 7 – z 44,69 % na 44,71 %
  • Windows XP – z 40,66 % na 39,82 %
  • Windows Vista – z 5,80 % na 5,70 %
  • OS X 10.7 – z 2,25 % na 2,19 %
  • OS X 10.6 – z 2,24 % na 2,18 %

Listopadová statistika: desktopové operační systémy
Listopadová statistika: desktopové operační systémy

Zdroj: Net Applications.com

Ohodnoťte tento článek!