Jak autor Litecoinu k milionům přišel aneb další možná manipulace v kryptosvětě

30
Dolary
Ilustrační foto (zdroj: Maklay62 / Pixabay)

Kryptoměny včera postihl další velký pád. Dle CoinMarketCapu klesla hodnota dvaceti největších o 25 až 50 %. Bitcoin se po dlouhé době dostal na pár minut pod 10 000 dolarů za kus. Lidé začnou v panice prodávat, aby nepřišli o své úspory, ale jako v minulosti si to každou chvíli zastaví a velcí investoři začnou výrazně zlevněné kryptoměny nakupovat, čím zase hodnota vzroste jako na horské dráze. O tom ale dnešní zpráva nebude. Půjdeme kousek do minulosti.

Uživatel, který si říká Bitfinex’ed, na svém blogu rozkrývá různé skandály a problémy kryptosvěta. Jeho čerstvý zápisek ukazuje, jak loni mohlo dojít k ovlivnění druhé kryptoměny světa – Litecoinu. Její autor Charlie Lee pracoval pro významnou burzu/peněženku Coinbase.

Zázračné oživení Litecoinu

Jak připomíná Bitfinex’ed, Litecoin byl dlouhodobě „mrtvý“. Na Redditu se o něm nediskutovalo. Cena se dva roky držela do 4 dolarů za kus. V dubnu 2017 Charlie Lee se svým šéfem Brianem Armstrongem na Twitteru veřejně řešili, že by dobré, kdyby Coinbase konečně začal podporovat Litecoin (o který tehdy nebyl vůbec zájem). Cena začala růst a měsíc nato, když Coinbase začal obchodovat s LTC, hodnota Litecoinu už byla osmkrát vyšší. Za další měsíc Lee opustil Coinbase a řekl, že se teď Litecoinu bude věnovat naplno.

Oživení Litecoinu, v označneý den jej začal podporovat Coinbase
Oživení Litecoinu, v označneý den jej začal podporovat Coinbase

Hodnota opět rostla spolu s celým trhem kryptoměn, v prosinci už jeden LTC byl za 100 dolarů. Velký boom zažil Bitcoin, jehož cena rychle pokořila hranici 10, 15 a 18 tisíc dolarů. Hlavní světová burza Bitfinex zastavila vyplácení v dolarech, a tak uživatelé BTC na vrcholu sil rychle směnili za LTC. Za tři dny tak Litecoin díky vysoké poptávce vyrostl ze 100 na 350 dolarů. Když pak byl na vrcholu Litecoin, Charlie Lee překvapivě oznámil, že veškeré vklady, co v LTC měl, si nechal vyplatit v dolarech. Litecoinu se bude dál věnovat, ale už prý nechce, aby jeho finanční stav závisel na kurzu měny.)

Střet zájmů: Litecoin vs. Coinbase

Bitfinex’ed nechodí pro ostrá slova daleko a říká, že propojení Leeho, Coinbase a LTC je krajně podezřelé a nařkl ho z insider tradingu. Buď jak buď, možná všechny ty akce byly náhodné a cílem Leeho nebylo neoprávněně vydělat. Rozhodně ale můžeme mluvit o střetu zájmů, když si v práci zařídil podporu vlastní kryptoměny v tak vlivné službě, jako je Coinbase. (Která do té doby podporovala jen Bitcoin a Ethereum, o které byl skutečný zájem.)

Leeho prodej LTC navíc přišel v době, kdy měl Coinbase problém s insider tradingem při zavedení Bitcoinu Cash. Autor Litecoinu ale tvrdí, že on o tom nevěděl a neměl s aférou nic společného. Kolik LTC měl a kolik na prodeji vydělal, Lee neprozradil. Prý šlo ale jen o malé procento denního objemu na burze GDAX (patřící Coinbasu). Pokud by to bylo 10 %, prodej mohl v té době mít hodnotu 40 milionů dolarů. Tržní hodnota celé kryptoměny ale byla 20 miliardy, takže ten prodej žádné zemětřesení nezpůsobil a LTC od té doby stále aktivně žije jako jeho konkurenti.

Jak autor Litecoinu k milionům přišel aneb další možná manipulace v kryptosvětě

Ohodnoťte tento článek!

30 KOMENTÁŘE

 1. Tohle divadlo je cim dal zabavnejsi. Vsichni tezi milony dolaru v *coinech, ale nikdo je nedokaze prevest na ty dolary. A jakmile to nekdo udela, cena leti dolu. Je zrejme, ze jakmile nekdo z vetsich hracu zacne prodavat, ostatni na tom prodelaji kalhoty nebo dosavadni ucty za elektrinu.

  • přesně tak … lidem chybí malinko představivosti a logiky … kryptoměny mají hodnotu stovky miliard dolarů, ta hodnota je ale čistě relativní, reálná hodnota zdaleka nevyváží ani tu energii, která se utratí na jejich těžbu a další režii. V podstatě je to jen hra, při které se ale napakuje pár lidí na úkor milionů okradených. Kupuješ bitcoin za 250 tisíc? Kupuješ několikapixelový obrázek, nic víc …

   • Gogo, svět kryptoměn je velmi pestrý. Každá kryptoměna (z těch lepších) se snaží přijít s nějakou inovací. Kryptoměny řeší například chytré kontrakty (v případě Etherea, EOS), rychlé platby (v tom exceluje měna EOS), distribuci software (ETH, EOS a myslím dnes i BTC), messenger (XDN a jiné), herní platformy (FUN), kombinace s burzovními systémy (myslím Golem nebo Gnosis), prostřednictvím decentralizovaných technologií na bázi blockchainu. Platební brány jsou jednoduché, až triviální. Tyto měny neznají geografické hranice. Je jedno, kde na Světě zrovna jste a můžete platit. Stačí peněženka i jen vytištěná na papíře (jako QR kód). Globální transakce jsou dnes již zvládnuté velmi dobře (EOS, ETH) a tedy fungují velice rychle, neznají víkendy, nikdo se v tom nemůže šťourat atd. Celkově je vše kolem transakcí u dobrých kryptoměn neporovnatelně rychlejší, než v případě konvenčního bankovnictví a konvenčního sdílení informací, souborů, software atd. A to v globálním měřítku. I ty bankomaty mohou být neporovnatelně jednodušší a přitom nabízet desítky platebních metod. Bavíme se tedy o skutečném potenciálu kryptoměn jako takových. Ne jen o potenciálu spekulativním. A o to jde. Ne vydělat miliony na nesmyslech, ale stát se dobrým věřitelem. Nejde o to postavit obrovskou elektrárnu vedle coinminerskýho doupěte. V tom bohužel BTC těžce naráží na lidskou nenasytnost. Obávám se, že Satoshi si i tohle uvědomoval. Proto BTC čekají buď velmi výrazné změny nebo zánik pro neefektivitu. Některé kryptoměny jsou opravdu zajímavé. Ne kvůli možnosti zbohatnutí. Spíše pro podporu dobrých věcí. Navíc pro toho, kdo ví alespoň rámcově, jak technicky kryptoměny fungují, je těžké si představit, že by nějaká měna, jež dosáhla růstu v miliardách dolarů, mohla jentak zmizet. Takhle to prostě nefunguje. Kryptoměny těchto velikostí mají masivní technologickou podporu po celém světě. Aby některá z nich zmizela, musela by být zakázána tato měna globálně v rámci všech států celé zeměkoule, Měsíce a Marsu (možná) a tento zákaz by musel být dodržen. A tedy že se miliony počítačů, udržující transakční historie měny, najednou vypnou. Pokud však zůstane alespoň někde někdo, kdo bude stále udržovat daný blockchain, máte stále své peníze. Jde jen o globální rozšíření. Stojíme na počátku. Proto se celá věc jeví spíše jako spekulativní. Důvodem je neuvědomnělost a nízká informovanost společnosti na toto téma. Přemýšlejte o tom, prosím.

   • je to neporovnatelne. Mas pravdu, ze keby chcel kazdy vybrat z banke peniaze, tak ta banka skolabuje.
    No ale urobou famou run. Neurobis. Banka dnes moze skolabovat/zbankrotovat len vlastnou vynou(bavime sa o vyspelejsich krajinach).
    Vsetky posledne bankroty boli o tom. Aj ta najvecsia, ktora sposobila celosvetovu krizu.
    Famou dnes vela vetra nenarobis.

     • gogo: Myslel jsem, že máš trošku inteligence, ale ty jsi naprosto mimo. Je úsměvné jak tady srovnáváte banky a digitální měny ve prospěch bank, přitom váš ptačí mozeček není schopen rozlišit základy. Už jen taková pitomost jako, že když je banka krytá národní bankou nemůžete přijít o své úspory. Pokud je banka krytá ručí do nějakých ~200.000USD ~4.000.000,-Kč, pokud máš víc ostrouháš. Ale musíš říct i to B, když zkrachuje národní banka tak nemáš nic. A vykládej jak nemůže zbankrotovat národní banka řekům v řecku, kterým banky vyplatili 10Kč a čau.

      Co tam máte dál? Coinmineři podle Vás jsou svině co ostatní okrádají a nesmí si vydělávat, ale bankéři, který vám půjčujou peníze, které neexistují a pak si z úroků, na které neexistují peníze žijou jako prasata v žitě a odrbávají vás na těch půjčkách a hypotékách na hranici lichvy je podle vás v pořádku. Jste jen vymyté a vymazané ovce co blábolíte nesmysly pochycené kdesi od soudružky učitelky podle učební osnovy z českoruských učebnic.

     • kolikrát jsem se divil, co proti tobě kdo má, už mám jasno … nech si ty svoje demagogické bláboly, jen idiot si nacpe celý majetek do jedné banky, ať je jakákoliv. Ty nemůžeš nacpat nikde nic, jen orázek bitcoinu, který, ať se ti to líbí, nebo ne, jde do prdele společně s ostatními krypty … máš je jen virtuálně, máš virtuální hovno. Pokud vymyslíš jednu z těch měn a někdo se chytne, vyděláš, jinak leda tak to hovno …

 2. Nezdá se mi, že by se jednalo o manipulaci. Měl v zásobě milion bezcenných litecoinů, věděl, že když je burza začne vykupovat, jejich cena poroste a bude je moct prodat, takže na tom vydělal. Ale ten růst ceny nezpůsobil on sám, to už „si způsobili“ spekulanti, kteří investují do každé kryptoměny bez ohledu na to, že její hodnota není podložena ničím jiným než tou spekulativní poptávkou.

 3. Crho: Tvuj problem to fakt neni, ze stat ruci jen do 4 mega. 😀
  Bohatsi lidi dokazi finance rozdelit tak, aby kryli ztraty, takze krome drzeni penez koupi treba zlato, diamanty, akcie, nemovitosti, proste vsechno krome bitcoinu, nechtej o penize prijit. 🙂

 4. Uff, tak tohle je článek hodně mimo..
  Např.: „Litecoinu se bude dál věnovat, ale už prý nechce, aby jeho finanční stav závisel na kurzu měny“ – může mi to autor ozdrojovat? Naopak Charlie jasně prohlásil, že prodal vše proto, aby ho nikdo nemohl obvinit ze střetu zájmů.
  Další věc je, že nikomu nemusel říkat, že prodal svoje LTC a nikdo by se to nedozvěděl. On to sám dobrovolně veřejně sdělil a pár haterů ho za to pranýřuje. Dále neprodal vše na vrcholu, ale prodával postupně od $96, viz jeho twitter.

  Bitfinexed je zapkšlý hejter a jeho lži byly už mnohokrát vyvráceny, prodal všechny své BTC po $1200 a od té doby hejtuje krypto. Je na něj podáno již několik žalob, mimo jiné právě burzou Bitfinex.

  Autor by si měl pečlivěji vybírat zdroje. Zbytečný článek.