Llano: čtyři jádra a dalších 32 GFLOPS

0

AMD chystá na přelom let 2010 a 2011, či spíše až někdy později do roku 2011, nový procesor, 32nm čip, ve kterém najdete čtyři procesorová jádra na bázi dnešních Phenomů II a grafické jádro s 480 stream procesory. Llano, jak se první produkt rodiny Fusion má jmenovat, je často nazýván jako APU, Accelerated Processing Unit. Kromě krásné myšlenky jednoho čipu s procesorem i s integrovanou grafikou jde zejména o fakt, že GPU bude procesoru pomáhat ve výpočtech.

Viceprezident AMD Chris Cloran se rozhovořil o výkonu této novinky, resp. jejího grafického jádra. V single-precision výpočtech má oněch 480 SP dosahovat teoretického výkonu zhruba 500 GFLOPS. Pro srovnání, Radeon HD 5570 dosahuje výkonu 520 GFLOPS, populární Mobility Radeon HD 5650 (najdeme jej např. v noteboocích Acer TimeLineX) potom 360 GFLOPS. 500 GFLOPS je tedy poměrně slibně vypadající číslo.


Rozhodně zajímavé je také výkon v double-precision. Ten má dosahovat 32 GFLOPS. Opět něco pro srovnání, podobného výkonu v DP dosahuje například Athlon II X4 na 2,8 GHz nebo Core i5-750 na 2,66 GHz. V momentě, kdy by bylo možné CPU i GPU přimět k dokonalé spolupráci, může Llano předběhnout procesory Sandy Bridge od Intelu, otázkou je ale, nakolik bude toto možné.


Llano bude znamenat velký pokrok předěvším v noteboocích, popsaný procesor má dosahovat TDP 20-59 W a cena vedle Sandy Bridge možná nebude tak horká, takže čtyřjádra a relativně silná grafika se tak posune do dost nízké cenové hladiny.

Zdroj: Fudzilla

Ohodnoťte tento článek!