Lockdown: kde přesně jsou hranice okresu a jaké potřebujete formuláře k jeho opuštění?

11
Okresy ČR Mapy.cz koronavirus
Okresy ČR Mapy.cz koronavirus
-
Zdroj: Cnews.cz

Vláda dnes vyhlásila další nouzový stav a rovnou i zákaz pohybu mimo bydliště. Opustit okres bude možné jen s potvrzením například od zaměstnavatele, nebo s čestným prohlášením (ke stažení níže v článku).

Území, na kterém se lze nyní podle nařízení vlády pohybovat je poměrně malé. Česká republika má 76 okresů, tím nejnovějším je Jeseník dříve spadající pod Šumperk. Praha je pak samostatný okres (i když oficiálně nejde o okres) a Brno je také jeden okres. Ale třeba okres Ostrava-město a město Ostrava se v hranicích liší.

Okresy jako takové mají pouze informativní hranice, okresní úřady byly zrušené v roce 2002 a tyto obvody využívají jen některé úřady. Okres jako správní celek však stále existuje. A tak zatímco ve více než milionové Praze se lze volně pohybovat, mezi Jeseníkem a Šumperkem už ne. Praha se sice dělí na deset obvodů, ale nejde o okresy.

Když si na službě Mapy.cz vyhledáte „okresy ČR“, zobrazí se jejich hranice v celé zemi. Přiblížením a přepnutím na (ortofotomapu) letecké snímky pak zjistíte, kde přesně končí hranice vašeho okresu. Vymahatelnost pravděpodobně nebude tak přísná, přesto je dobré vědět, kde je čára.

Interaktivní mapa okresů:

Pohyb v okrese je dále omezen například venčením psů do vzdálenosti 500 metrů od bydliště. Pokud máte kočku, máte smůlu. Noční zákaz vycházení platí stále od 21 do 5 hodin ráno. Návštěvy příbuzných nejsou oficiálně povolené s výjimkou tzv. nutné péče. Dodržování má policie kontrolovat namátkově. Ministr vnitra Hamáček sdělil, že nasazeno může být až 5000 vojáků.

Otázky a odpovědi: Informační servis vlády – pohyb mezi okresy

Vláda zavřela i školky, otevřené zůstanou jen ty pro děti zdravotníků. Nouzový stav má trvat do 28. března, volný pohyb osob aktuálně platí na tři týdny. Podle Hamáčka si před opuštěním bydliště máte napsat čestné prohlášení a mít jej pro případ kontroly u sebe. Pro lidi, kteří bydlí mimo své trvalé bydliště by mělo stačit mít sebou jiný téměř jakýkoliv doklad. Například účet za elektřinu.

Stáhněte si:

 • vzor čestného prohlášení v pdf a word
 • vzor formuláře pro cesty mimo okres v pdf a word
 • vzor formuláře pro cesty do místa výkonu práce v pdf a word

Zajímavosti o okresech

Největším okresem je Jindřichův Hradec (1944 km²), nejmenším Plzeň (125 km²). Obyvatelé jednoho se tak mohou pohybovat na mnohem větším území. Nejvíce obyvatel žije v okrese Brno-město (asi 380 tisíc lidí), nejméně v okrese Jeseník (42 399 lidí). Hustota zalidnění má nejvyšší Brno-město (1647 obyvatel na km²) a nejnižší v okrese Český Krumlov (37,1 obyvatel na km²). Současnou vládu volilo nejvíce lidí v okrese Most.

zdroj: vlada.cz, mapy.cz, czso.cz

Lockdown: kde přesně jsou hranice okresu a jaké potřebujete formuláře k jeho opuštění?
Ohodnoťte tento článek!
3.2 (64.83%) 29 hlasů

11 KOMENTÁŘE

 1. Čestně prohlašuji, že jim na dodržování téhle hovadiny z výšky se*u. Nouzák vyhlásili protiústavně, takže na to stejně ani nemají právo. A jestli mě někdo zkusí zastavit na vycházce do lesa se psem, tak ho na něj pustím!

  • Předchozí vyhlaseni bylo protiústavní. To včerejší již nikoli – je „jen“ nesmyslné z pohledu – zamítli nám ho, tak si vyhlásíme nový. Při tvorbě práva nikdo nepočítal s tím, že si vláda bude hrát na mateřskou školu. Poslanecká sněmovna však může toto vyhlášení zrušit. Předchozí jim nemohli prodloužit (a je neskutečnou drzostí a výrazem naprostého selhání slušného chování a demokratických principů, že o tom vůbec bylo hlasováno), protože fakticky neexistoval. Nyní jim jej můžou zrušit, pokud s ním nesouhlasí. Pokud ano, tak jej nechají a konečně zase jedeme „podle práva“ – jak se k tomu dospělo je už věc jiná. Že tato omezení měla přijít hned po Vánocích, jako to bylo ve většině jiných zemí, je už opět odrazem neschopnosti krizového řízení státu.

   • To neříká. Na ty by právě neměl s**t stát a postarat se o ně – bohužel to ukázkově nedělá. Vyšlo by to mnohem levněji, než omezovat svobodu zdravých lidí. Ale to je na dlouhé povídání, snad tenhle blbej systém a šmejdi v jeho vedení brzo skončí (a někteří v teplákách vedle Ratha). Škoda, že se tolik bojíme něco s tím udělat sami.

   • Souhlasím, že lockdown je teď potřeba, za týden budou nemocnice praskat ve švech, a to už teď zvrátit nejde.

    Problém vidím jinde: stávající lockdown, stejně jako nouzový stav je vrchol amaterismu. Člověk by čekal, že po roce i tak zparchantělý stát, jako je ten náš, bude mít vypracovány postupy a zákony jak se „automaticky“ vyrovnat s takovým nárůstem nemocných. Že si musím v práci nechat vypsat papír se štemplem, to je jak z dob císaře pána. Hlavně že v každém policejním autě je elektronický „lustrátor.“

    • A ještě je potřeba si papír někde půjčit, protože je zavřeno papírnictví. A nebo jim to dát na hajzlpapíře. To je absurdita za absurditou. Přitom faktura v mailu je průkaznější než nějaký formulář.

     • tyhle věci vymýšlejí lidi urvaní od reality. Sedí někde u stolu na ministerstvu a vyplodí tyhle nesmysly, následně by měla přijít vláda a se svými experty vyházet největší nesmysly, učesat problémy a celé to sladit tak, aby to fungovalo. Jenže vláda své experty neposlouchá a místo toho ji vede chaot s komplexem vícecennosti (alias zbytnělé ego, alias egomaniak)

  • Na tvé „právo“ ti ale s prominutím kaká pes. Ty máš i nějaké povinnosti. A tady je ovšem další problém: povinnosti jsou jen „pro někoho,“ jiní si je mohou porušovat jak chtějí. A nezačalo to s covidem, začalo to daleko dřív.