Logitech G19s: s praktickým displejem a stále bez mechanických kláves

0

Na herních klávesnicích od Logitechu řady G jsou již nějakou dobu stavové displeje. Na legendární G15, která byla několikrát inovována až do výsledné podoby s jednou řadou programovatelných kláves, to byl ještě monochromatický displej. Od modelu G19, který Logitech představil v roce 2009 je nejvyšší řada herních klávesnic vybavena displejem barevným. A nejinak tomu je u modelu G19s, který se od předchozí verze mnoho neliší.

Výrobce slibuje kromě písmene S v názvu především odolnější povrchovou úpravu jak samotného těla, tak především tlačítek. Kromě toho se posunul i možností ovládacího softwaru. Drobné změny pak nastaly i v rozložení kláves.

Logitech G19s
Logitech G19s 

 Logitech G19s Logitech G19s

Zpracování klávesnice a displej

Ještě, než se dostanu k samotné klávesnici, pár slov o obsahu balení. V tom totiž kromě klávesnice, podložky pod dlaň a potřebných manuálů, najdete i napájecí adaptér. Ten je vyžadován právě kvůli barevnému displeji. Počítejte tedy s další obsazenou zásuvkou.

Rozložení klávesnice se od předchozího modelu liší jednou klávesou navíc – Logitech zmenšil levý Shift a nacpal vedle něj klávesu s rourou. Pro většinu hráčů to asi nebude problém, Shift je většinou mačkán na jeho okraji. A klávesu navíc ocení třeba programátoři, kterým se tento znak určitě bude hodit. Nic dalšího se naštěstí nezmenšovalo – standardní velikost má Backspace, Enter i pravý Shift. Poslední kosmetická změna, kterou se G19s liší od předchůdce, souvisí s Windows 8 – na příslušných klávesách najdete nové hranaté logo.

 

Levý blok programovatelných kláves zůstal nezměněn. Pro každé z nich můžete navolit tři makra, která se přepínají v jednotlivých profilech. Pro jejich změnu pak slouží kláves M1-M3. Klávesy v levé části klávesnice jsou vždy problémem – tedy především zpočátku. U většiny klávesnic je poslední klávesou v levém rohu Escape, vše ostatní je tam navíc a může to zbytečně plést. Vše je ale o zvyku – po pár dnech si zvykne každý.

Logitech G19s
Logitech G19s

Vedle řady kláves pro volení profilů najdete zajímavý přepínač se symbolem joysticku. Tím přepnete klávesnici do herního módu. Ten znamená to, že se deaktivují klávesy Windows. Je to logické a velmi praktické – nechtěné minimalizování hry v důsledku otevření nabídky Start má na starosti nejednu virtuální smrt. Nic dalšího tento posuvník nedělá.

Nad numerickým blokem je umístěna klasická multimediální sestava pro ovládání hudby a zvuku obecně. Kromě přepínání skladeb a úplného ztlumení je možné hlasitost pohodlně regulovat pomocí kolečka nebo spíš širšího válce.

Logitech G19s
Logitech G19s

Celkově Logitech zapracoval především na povrchu kláves, který se mnohem méně špiní a ani otisky prstů na něm nejsou tak viditelné. Klávesy nejsou zcela tvrdé, jak tomu bylo u běžného plastu na předchozím modelu, ale mají jemně změkčený povrch. Především pro zpocené dlaně se to hodí.

Displej drží na stříbrné trubce, která zdálky trochu připomíná kov. Jedná se však o kus plastu se stříbrným nástřikem. Celý panel je možné naklápět a displej tak nastavit do nejpohodlnější pozice. Což je mimochodem nutné – protože se jedná o TNko, pozorovací úhly nejsou kdovíjaké. Bylo zachováno rozlišení 320 × 240, které je pro jeho účely naprosto dostačující. Změna navíc ani nebyla možná kvůli již existujícím doplňkům, které jsou přizpůsobeny pro tento původní rozměr. Vše se ovládá okolními tlačítky, mezi nimiž je klasický směrový kříž, tlačítko menu a zpět. Tlačítko vpravo od displeje jej pak vypne.

 Logitech G19s Logitech G19s

Nakonec něco k podvozku klávesnice, který není úplně nezajímavý. Najdete na něm štěrbiny pro kabely dalších periférií. Třeba kabel od myši se tak nemusí nekontrolovatelně válet po stole, ale je možné jej vést pod klávesnicí a společně s dvoužilovým kabelem až k USB konektoru na desce.

Membránu už nechceme…

Na řadu přichází největší slabina klávesnice. O to víc zamrzí, že je prakticky jediná, zato však pořádná. Logitech stále používá i v takto drahé klávesnici běžné membránové spínače. Jediným modelem, kde použil mechanické spínače je G710+.

Logitech G19s
Logitech G19s

Srovnávat jsem mohl s Gigabyte GK-Osmium Aivia, která má jedny z nejlepších spínačů Cherry MX Red. A asi každý, kdo někdy vyzkoušel mechanické spínače, mi dá za pravdu, že přechod zpět na membránu je velmi bolestivý. Stisk není ani zdaleka tak přesný a dobře patrný. U membrány není zřetelně jasné, kdy ke stisku opravdu došlo, což je při hraní i při běžném psaní nepříjemné. Problém taktéž budou mít notoričtí notebookáři, kteří jsou zvyklí na nízký zdvih. Ten je zde značný a je třeba si zvyknout na silnější údery a tisknutí kláves.

Logitech si za použití membránových spínačů rozhodně pochvalu nezaslouží. A to především v kontextu ceny, která se pohybuje nad hranicí pěti tisíc a tiskovky, která slibovala vědecký přístup k vývoji herních periferií.

Zpracování, displej, spínače

Funkce displeje, ovládací software, verdikt

Možnosti displeje

V systému má vestavěné LCD šest možných funkcí – umí zobrazovat hodiny, vytížení procesoru a RAM, přehraje videa z Youtube, zobrazí zprávy z RSS, můžete si na něm přihlédnout obrázky a přehrát video z disku. To jsou však základní funkce, ke kterým je třeba přidat nespočet aplikací, které mohou s displejem komunikovat. Může to být třeba podrobnější monitoring systému díky spolupráci s AIDA64. To se však stále bavíme o možnostech mimo hry. Ty jsou podporovány v mnohem větším měřítku a díky SDK mohou vývojáři napsat i jednoduchý applet pro svoji hru.

Logitech G19s - displej
Logitech G19s – displej

 Logitech G19s - displej Logitech G19s - displej Logitech G19s - displejLogitech G19s - displej Logitech G19s - displej 

V závislosti na konkrétní hře umí zobrazovat důležité informace třeba o zbývajícím střelivu nebo stávajícím skóre. Stejně tak však můžete používat jako tahák když zobrazuje klávesové zkratky. To je třeba případ World of Tanks, kde vám napoví funkce jednotlivých F kláves. Mimo bitvu pak vypisuje statistiky, které nemusíte hledat ve hře. To stejné umí třeba v Diablu nebo WoW. Pro většinu známých her je již podpora zajištěna – i díky totožnému SDK s předchozí verzí.

Ovládací software

Jako ovládací software souží Logitech Gaming Center, které je společné pro většinu herních periferií švýcarského výrobce. V případě klávesnice G19s nabízí podrobné nastavení, které ještě stále není samozřejmostí ani u drahých herních modelů.

Samozřejmostí je konfigurace herních kláves G v levé části klávesnice. Ve výchozím stavu duplikují funkční F klávesy. Pro každý profil je možné přidat zastoupené klávesové zkratky buď pomocí editoru v ovládacím centru klávesnice nebo bez jeho použití pomocí klávesy MR. Po zvolení profilu a jejím zmáčknutí se zachytí všechny zmáčknuté klávesy a přiřadí se k předem zvolené klávese. Již tradičně Logitech zahrnuje do takto vytvořených maker i dobu, po kterou je klávesa stisknutá a dobu nečinnosti, která odděluje jednotlivé stisky. Ne všichni výrobci to umožňují, ač je to pro většinu maker kritické. Tedy pro ty herní – pokud bude používat G klávesy grafik, většinu z nich obsadí nejpoužívanějšími zkratkami bez jakýchkoliv dalších skriptů.

Logitech Gaming Center
Logitech Gaming Center 

Nechybí možnost volit podsvícení klávesnice pro každý profil zvlášť. Vybírat můžete z celého spektra RGB – tedy šestnácti milionů odstínů.

Logitech Gaming Center
Logitech Gaming Center

Samotný oddíl je věnovaný displeji na klávesnici. Po instalaci si Gaming Center projede vaše nainstalované hry a vytvoří příslušné profily. Ty se automaticky přepínají při spuštění příslušného spouštěcího souboru EXE dané hry.

Pokud jsou některé z vašich her kopírované, nebo záznamy v registrech neexistují kvůli reinstalaci sytému, je možné profil vytvořit zvlášť. Pouze aplikaci navedete ke spouštěcímu souboru.

Logitech Gaming Center Logitech Gaming Center Logitech Gaming Center Logitech Gaming Center Logitech Gaming Center 

Verdikt

O zpracování klávesnice se není třeba dlouze rozepisovat. Je prakticky bez chyby. Použité materiály jsou pevné, a i když se mezi klávesami nachází lesklé plasty, díky úpravě se mnohem méně špiní. Kosmetickou vadou tak může být snad jen plastová trubka, jež drží horní panel s displejem. Kov bychom viděli radši, nic zásadního to však není.

Největší slabina je jasná – použité membránové spínače. Ty nedosahují ani zdaleka takových kvalit jako mechanické. Jejich tuhost je někde uprostřed mezi Cherry MX Red a Black, bohužel však pocity z používání jsou úplně jiné. Především není stisknutí klávesy tak přesné a dobře patrné.

Logitech G19s
Logitech G19s

Asi bych nad tím dokázal mávnout rukou, pokud by klávesnice stála do dvou tisíc korun. Avšak vzhledem k ceně nad pět tisíc, je to u Logitechu velkým zklamáním. Právě mechanické spínače jsme tak trochu v inovované G19 očekávali.

Možnosti programovatelných G kláves jsou samozřejmě neocenitelné. Ať už bude klávesnici používat programátor, grafik nebo hráč, jednoduchý záznam maker se bude rozhodně hodit. Příjemné je kolečko pro regulaci hlasitosti i umístění dalších multimediálních kláves.

 

Jakkoliv patřila předchozí generace G15 a při uvedení v roce 2009 i model G19 ke špičce mezi herními klávesnicemi, inovovaný model G19s to bude mít na trhu mnohem složitější. Konkurence v podobě Corsairu, Razeru a třeba i zmíněného Gigabytu je neúprosná a hlavně v drtivé většině případů levnější. S G19s nás tedy Logitech zrovna dvakrát nepotěšil. Uvidíme, jak si při testování povede myš G500, kterou Logitech představil společně s klávesnicemi a inovovanými headsety řady G710.

Kompletní galerie

 Logitech G19s Logitech G19s Logitech G19s Logitech G19s Logitech G19s Logitech G19s Logitech G19s Logitech G19s Logitech G19s Logitech G19s Logitech G19s Logitech G19s Logitech G19s  Logitech G19s Logitech G19s Logitech G19s Logitech G19s Logitech G19s Logitech G19s Logitech G19s - displej Logitech G19s - displej Logitech G19s - displej Logitech G19s - displej Logitech G19s - displej Logitech G19s - displej Logitech G19sLogitech G19s - displej Logitech Gaming Center Logitech Gaming Center Logitech Gaming Center Logitech Gaming Center Logitech Gaming Center Logitech Gaming Center Logitech Gaming Center

Ohodnoťte tento článek!