Logitech M600 Touch Mouse: už i Logitech začíná s dotyky (recenze)

0

Dotyková zařízení všeho druhu doslova zaplavují trh. Tento revoluční způsob ovládání je již nedílnou součástí např. mobilních telefonů nebo tabletů, no a v poslední době se s ním stále častěji setkáváme i napříč spotřební elektronikou – dotykové ovládání je integrováno mimo navigace nebo automobilové palubní počítače i do chladniček nebo elektrických sporáků. Není tedy divu, že se před nějakou dobou objevily také dotykové počítačové periferie, jako v našem případě myši.

Dotyková myš Logitech M600 je novinkou tohoto výrobce, a to i přesto, že konkurenční společnosti podobné produkty již nějaký ten pátek nabízí. Proto tento produkt nelze chápat moc jako inovaci v daném segmentu trhu, ale spíše jako snahu držet krok s konkurencí. To by teoreticky mělo znamenat jistou výhodu a možnost vyvarovat se chyb, které se vyskytují u současných modelů. Nakolik Logitech této možnosti využil je ovšem spíše otázkou závěrečného hodnocení, proto nebudeme zatím předbíhat.

Dotykové myši mají ve své podstatě dost zásadně odlišné ovládání. Ne že by myš přestala být myší, ale produkty postrádají specifické prvky, jako jsou tlačítka a kolečko. Jako náhrada za tyto součásti je implementován dotykový povrch. Výsledkem je zcela odlišný způsob práce s myší, protože je potřeba si na tato specifika zvyknout. Hlavní roli nebude tedy hrát ani tak design, jako spíše celková použitelnost myši v praxi.

První pohled

Na první pohled zaujme ovšem právě vzhled. Patrné je minimalistické provedení (a to doslova, klasické ovládací prvky jsou ty tam) a černý lesklý povrch. Celá myš je pak tvarovaná do symetrického oválného tvaru, což v praxi znamená jistou univerzálnost s ohledem na praváky a leváky.

Logitech zvolil právě černý lesklý povrch, čímž z myši vyzařuje dávka elegance. To celé je také umocněno nenápadným vzorem po okrajích. Jediný do očí bijící designový prvek (lze-li to tak nazvat) je bílé logo s nápisem Logitech. Boky těla myši mají pak už šedou barvu a ani zde nechybí designový vzor po celé délce. Spodní část již nevypadá nijak speciálně a nijak výrazně se neliší od běžných myší.

Svým provedením myš celkem zřetelně připomíná dotykovou myš Apple. Hlavním rozdílem je právě barva, takže je dost pravděpodobné, že v případě bílého provedení bychom si mohli na první pohled tyto dva produkty splést. Kde se tedy výrobce inspiroval je patrno víceméně na první pohled.

Logitech M600 Touch Mouse

Logitech M600 Touch Mouse

Pokud myš vezmeme do ruky, zjistíme, že její hmotnost není úplně nejmenší. To je způsobeno hlavně přítomností dvou tužkových baterií. To ale nemusí být nutně na škodu, přece jenom úplně lehoučké myši se moc nevyrábí, klesá u nich uživatelská přívětivost, a zejména u dotykového povrchu by to mohlo být i na škodu.

Úvod, první pohled

Parametry, materiál a zpracování

Nejprve se pojďme podívat na parametry zařízení přímo od výrobce.

Parametry
Cena 1430 Kč včetně DPH
Zapůjčil Logitech
Logitech Touch Mouse M600

Bezdrátové rozhraní

2,4 GHz

Detekce pohybu

Optický snímač

Maximální dosah

10 metrů

Bezdrátový přijímač

USB přijímač

Napájení

1 nebo 2 tužkové baterie typu AA

Maximální výdrž

Až 3, resp. 6 měsíců

Rozměry

111,3 × 64,3 × 29,2 mm

Hmotnost

107,7 g (včetně baterií)

Kompatibilita

Microsoft Windows 7

Záruka a podpora

3 roky

Materiál a zpracování

Myš je vyrobená z průměrně působícího plastu s lesklou povrchovou úpravou horní dotykové části. Lesklé provedení vznáší hned několik otázek, ať už se jedná o komfort práce se samotným zařízením, tak o případný vliv na vzhled po nějaké době používání. Pravděpodobně hlavně díky vhodně zvolenému odstínu na myši nejsou na první pohled viditelné otisky prstů a kupodivu nedochází ani k nějakému výraznému zapatlávání. Pokud by i přesto k něčemu podobnému došlo, je poměrně jednoduché myš utřít jakýmkoli látkovým povrchem. Stačí pouze jedno přejetí a povrch je opět lesklý jako na začátku.

Totéž můžeme říct i o bočních šedých lemech, na těch ovšem otisky prstů ani žádné podobné stopy používání viditelné prostě nejsou, i když jsme se o dosažení tohoto efektu všemožně pokoušeli.

Na spodní straně myši nalezneme již klasický plast, do kterého je zasazen optický senzor, v horní části se nachází vypínač a ve spodní pak kryt, pod kterým jsou umístěny baterie. Odstranění krytu je poměrně nenáročné a jednoduché, není nutné vyvíjet žádnou sílu nebo jakýmkoli způsobem kryt z myši nestandardně dolovat. Pod bateriemi nechybí ani (již snad) standardní plastový proužek, díky kterému lze baterie jednoduše vyjmout a není potřeba je vyklepávat nebo páčit ven.

Vedle baterií nalezneme otvor, do kterého lze jednoduše zasunout malý USB přijímač. Takto uschovaný se neztratí ani během cestování nebo přenášení myši a vzhledem k celkem snadné manipulaci je možné jej následně jednoduše vyjmout a připojit do USB portu daného počítače nebo laptopu.

Posledním prvkem, který nyní zmíníme, je povrchová úprava a umístění přiléhajících ploch myši. Jedná se o měkčený plast a nachází se podél celé horní a spodní plochy. Tvar prakticky znemožňuje nějaké výrazné vychýlení, proto se naštěstí nesetkáme s žádným kolébáním a myš pevně sedí na podložce, ať už se jedná o speciální podložku, nebo obyčejný pracovní stůl.

 

Celá spodní část je vlastně jedno velké tlačítko. Pokud tedy přitlačíme prsty na myš, dojde ke kliknutí. Je to podobné jako u ostatních podobných produktů a nejedná se tedy o žádnou speciální vlastnost. Zvuk po stisknutí je dostatečně tlumený, takže se nesetkáme s nějakým super hlasitým efektem při každém kliknutí.

Instalace, ovladače a software, možnosti konfigurace

Testování myši probíhalo na počítačové sestavě s nainstalovaným operačním systémem Microsoft Windows 7 Ultimate 64bit a dvou laptopech (konkrétně na starším HP 6730b a novějším DELL Latitude E6420) se systémem Windows 7 Professional 32bit. Problémy u nižších edicí nepředpokládáme, nekompatibilita nebyla ani nikde reportována, proto budeme předpokládat, že se ovladače a další software bude chovat stejně.

Zvláštní kapitolou je podpora v systému Windows XP. Výrobce uvádí podporu pouze pro systém Windows 7, což je poněkud zvláštní, na druhou stranu vzhledem ke stáří Windows XP se asi nebude jednat o nějaký zásadní zádrhel. I přesto jsme vyzkoušeli myš k systému s Windows XP připojit a kupodivu bylo možné nainstalovat i podpůrné programy. Tak či tak se ovšem nejedná o oficiálně podporovanou platformu, proto jsme se testování v tomto systému nadále nevěnovali.

Instalace, ovladače a software

Výhodou je poměrně jednoduchá základní instalace, která spočívá v připojení USB přijímače do USB portu. Operační systém si hned najde a nainstaluje všechny potřebné ovladače, takže myš je v podstatě hned možné zapnout a používat. V praxi ovšem zjistíme, že jsou k dispozici pouze základní funkce, tedy pohyb myši a základní skrolování, které není žádným způsobem optimalizováno.

Abychom dosáhli na všechny potřebné funkce, bude potřeba sáhnout k instalaci dodatečných aplikací, které nalezneme třeba na internetu na odpovídající produktové stránce v sekci Soubory ke stažení. V zásadě máme k dispozici tyto tři aplikace:

  • SetPoint
  • Logitech Unifying Software
  • Flow Scroll

Můžeme začít třeba instalací aplikace SetPoint. Ta ke své instalaci potřebuje připojení k internetu (během instalačního procesu dojde ke stažení potřebných komponent) a po dokončení instalace si můžeme všimnout dodatečné instalace již konkrétních ovladačů pro Logitech M600.

 Logitech M600 Touch Mouse - SetPoint Logitech M600 Touch Mouse - SetPoint Logitech M600 Touch Mouse - SetPoint

Druhou aplikací je Logitech Unifying Software, která se nainstaluje již bez připojení k internetu a po prvním spuštění umožňuje spárování našeho zařízení.

Logitech M600 Touch Mouse - Unifying software Logitech M600 Touch Mouse - Unifying software Logitech M600 Touch Mouse - Unifying software

Poslední na řadě je instalace programu Flow Scroll. Ta se postará o jednu z propagovaných funkcí, tedy plynulé skrolování zejména v internetových prohlížečích, které je tedy nutné během instalace ukončit. Po instalaci a povolení pluginů (týká se Internet Exploreru a Firefoxu, v Google Chrome funguje hned) již poznáme rozdíl, skrolování je opravdu plynulé. Mimo to také začaly fungovat i gesta, ke kterým se dostaneme v dalších částech této recenze.

Logitech M600 Touch Mouse - Flow Scroll Logitech M600 Touch Mouse - Flow Scroll Logitech M600 Touch Mouse - Flow Scroll Logitech M600 Touch Mouse - Flow Scroll

V tuto chvíli máme nainstalované všechny podpůrné aplikace, takže se nyní můžeme vrhnout na jejich možnosti a případnou konfiguraci.

Možnosti konfigurace

Logitech Unifying Software v podstatě umožňuje spárovat USB přijímač s více zařízeními Logitech. Druhou vlastností programu je možnost případného updatu firmware. Ani jedna ze zmíněných funkcí není momentálně aktuální, takže tady vše můžeme ponechat tak, jak je nyní nakonfigurováno.

Flow Scroll není samostatnou aplikací. Ve své podstatě jde akorát o podporu skrolování v dalších programech, včetně již zmíněných internetových prohlížečů. Plynulé posunování je funkční tedy např. v aplikaci Microsoft Word.

Konfiguračně nejzajímavější tedy bude SetPoint, ve kterém je možné provádět úpravy nastavení myši. Příkladem by mohla být výměna tlačítek (pro leváky), citlivost kurzoru a související nastavení, případně monitoring stavu baterie.

Logitech M600 Touch Mouse - SetPoint Logitech M600 Touch Mouse - SetPoint Logitech M600 Touch Mouse - SetPoint

Tím je vlastně všechna potřebná softwarová podpora nainstalována a nastavená. Teď již tedy zbývá myš jen začít používat a testovat v ostrém provozu.

Zkušenosti z používání myši v praxi

Jak jsme zmiňovali v předchozí kapitole, díky podpůrným aplikacím a odpovídajícím ovladačům včetně pluginů do prohlížečů se nám podařilo dosáhnout integrace do systému, takže je možné využívat všechny výrobcem vyzdvihované vlastnosti.

První zkušeností je samotný přechod na dotykovou myš. Ten může nějakou dobu trvat, protože absence především standardních tlačítek je znát a práce v systému je znatelně pomalejší a těžkopádnější. Zvyknout se na myš každopádně dá, ačkoli to vyžaduje nadstandardní přizpůsobivost uživatele a určitý grif, který nepřijde úplně hned.

Myš se drží v ruce celkem dobře, ale to je do velké míry subjektivní. Rozhodně se nejedná o žádnou miniaturní myš, velikostně bychom ji mohli porovnat např. s nějakým standardním modelem Razer. Pokud máme větší rozlišení nebo více monitorů, občas se nevyhneme nazvednutí myši. Tato vlastnost funguje dobře, protože již několik milimetrů nad povrchem senzor přestane snímat pohyb, takže se nemotáme pořád dokola ve stejné oblasti na ploše.

Dotykový povrch je aktivní přibližně do poloviny délky zařízení. To umožňuje na myš položit dlaň bez nechtěných posunování po webech a dokumentech. Svým způsobem jde o oblast dosahu prstů, takže v této oblasti jsme byli spokojeni. S tím souvisí také druhá velká výhoda, která spočívá právě v optimalizovaném plynulém posunování. Tato vlastnost opravdu funguje a docela nás funkce potěšila, posunování na webech tímto způsobem je poměrně návykové a trhané pohyby standardního kolečka brzy zapomenete. Tato funkce se povedla.

Neměli bychom zapomínat ani na podporovaná gesta. Velmi rychlé skrolování znamená posun na začátek nebo konec stránky, v prohlížeči funguje také dotykové gesto doprava a doleva, což simuluje tlačítka zpět a vpřed.

Nedostatky, kterých je opravdu hodně

Tím ovšem veškeré výhody a pozitivní vlastnosti končí. Bohužel musíme konstatovat, že myš je použitelná spíše podprůměrně. Asi největším nedostatkem je fakt, že Logitech M600 nepodporuje multitouch. I když se to na první pohled může zdát jako nepodstatná vlastnost (pokud bychom ji neplánovali využívat, nemusela by být přítomna), opak je pravdou. Absence multidotykového ovládání myš v praxi značně degraduje a na povrch se vynoří hned několik souvisejících nevýhod, které z myši dělají nepraktický nástroj, a to dokonce i při běžné práci v systému, o jakémkoli dalším využití (hry, multimédia) ani nemluvě.

Nejvíce se tato vlastnost projevuje při používání tlačítek. Teoreticky bychom ještě mohli s tímto neduhem žít, pokud bychom vůbec nepotřebovali pravé tlačítko. To je ale nesmysl, pravé tlačítko je využíváno hodně. Stejně jako všechna zařízení bez multidotykového ovládání si i tato myš pamatuje první místo, kterého jsme se dotkli, no a pokud například položíme prsty na myš zprava doleva (napřed na pravé, pak na levé tlačítko) a necháme prsty ležet, následné kliknutí způsobí vždy aktivaci pravého tlačítka myši. Totéž platí i v opačném případě. Pokud tedy chceme tlačítka využívat správně a tak jak potřebujeme, není prostě možné nechat prsty na myši ležet a musíme je neustále opakovaně zvedat. To je opravdu otravné a troufli bychom si říct, že značně nedomyšlené. Zvedání prstů pak zpravidla znamená nechtěný posun kurzoru myši, ze které se rázem stane nepřesné a komplikované těžítko papírů.

Gesta posunu vpřed – zpět fungují mizerně. Jejich využití opět znamená nutnost sundat z myši všechny prsty a je tak jednodušší kliknout na odpovídající tlačítko prohlížeče, eventuálně použít klávesnici. Naprosto totéž platí i pro skrolování. Pokud jste tedy zvyklí (případně chcete) k posunování používat prostřední prst položený na myši, chování myši začne být dost zvláštní a s tolika prsty položenými na povrchu ve většině případů omylem způsobíte stlačení dolů (klik), což vede v naprosté většině situací ke kliknutí na ten nejméně příhodný reklamní banner nebo odkaz.

S tím také souvisí absence personalizace gest. Není jednoduše možné přidat vlastní. K dispozici jsou tedy pouze ty výchozí. To je vzhledem k množství instalovaných aplikací značně s podivem a působí to tak, že se to vývojovým pracovníkům jednoduše nechtělo implementovat. Velká škoda.

Jediným způsobem, jak myš používat, je zvyknout si na to, že na ní nebudete mít položeny žádné prsty. To je ale značně nepohodlné a zápěstí dostává zabrat, což se brzy projeví nepříjemnými pocity v ruce. Jde to většinou vydržet tak maximálně 5 minut, pak následuje série protřepávání a protahování, což by rozhodně nemělo nastávat u žádné myši, natož u dotykové.

Na závěr jsme otestovali také dosah myši. Výrobcem uváděných 10 metrů je ovšem značně přehnaná hodnota, což může být dáno použitou technologií, to nic ale nemění na faktu, že již u vzdálenosti okolo 4 metrů (podotýkáme, že při přímé viditelnosti) je patrné zasekávání kurzoru na ploše, takže všechna plynulost je ta tam. Pokud byste chtěli myš zapojit do zadního USB portu počítače, dosah i vlastnosti odpovídajícím způsobem klesají.

Plusy / mínusy
  vzhled, přenositelnost
  plynulé skrolování (Flow Scroll)
  slušná výdrž, možnost provozu na jednu baterii
  chybějící multitouch
  obtížná použitelnost i v běžných situacích
  nutnost zvykat si na horší ovládání
  špatně fungující gesta
  nemožnost definování vlastních gest
  vysoká cena
Hodnocení

Celkové zhodnocení, závěr

Pokud bychom měli myš Logitech M600 celkově zhodnotit, dostáváme se do prekérní situace, jelikož v celkovém součtu není moc pozitivních vlastností, které by bylo možné vyzdvihnout, a pokud by se podařilo přece jenom nějaké najít, zkušenosti z praktického používání je celkem úspěšně zadupou do země.

Na pohled vypadá produkt pěkně a jeho mechanické a ergonomické vlastnosti nelze zařadit mezi úplně nejhorší. Také přenositelnost je řešena celkem dobře a manipulace s myší z pohledu výměny baterií a schovávání USB přijímače je bezproblémová. K tomu lze přidat také možnost provozu pouze na jednu baterii a v případě instalace obou tužkových baterií může přijít vhod i docela slušná výdrž myši.

Jak jsme ale naznačili na začátku, ani všechny výše zmiňované pozitiva nedokážou vyvážit reálný provoz. Myš nepodporuje multidotykové ovládání, z toho plyne značná nepraktičnost během používání i v rámci operačního systému jako takového, nehledě na to, že všechny operace trvají déle a je nutné si dávat neustále pozor na to, abychom omylem myš příliš nestlačili nebo se nějak nevhodně nedotkli dotykové plochy.

To vše akorát podtrhuje chybějící možnost definice vlastních gest, přičemž i ta výchozí jsou celkem obtížně použitelná a v praxi se jich budete snažit spíše vyvarovat. V neposlední řadě myš předvedla velmi krátký dosah a uváděná hodnota 10 metrů je v praxi nedosažitelná. Sečteno a podtrženo, naprostá většina výrobcem vyzdvihovaných vlastností vypadají sice dobře na papíře, ale v praxi už pak spíše kroutíme hlavou. Při aktuální ceně okolo 1500 Kč se jedná o zcela nevhodný výběr, a pokud byste si rádi pořídili dotykovou myš, doporučujeme se poohlédnout po jiném produktu.

Logitech M600 Touch Mouse Logitech M600 Touch Mouse Logitech M600 Touch Mouse Logitech M600 Touch Mouse 

Ohodnoťte tento článek!