Logitech MX Master 2S

Dobrá myš nebývá levná, ale nic se nemá přehánět. Když si na Alze vyberete kategorii myší a seřadíte je od nejdražších, dostanete se k hodně vysoké částce 6990 Kč za herní či speciální modely. Ty normálnější naštěstí mají strop někde na třech tisících, což je případ i Logitechu.

MX Master 2S je už druhá generace výrazné kancelářské myši s velkým prostorem pro palec, kterým ovládáte i většinu funkcí. Kromě klasické šedé se prodává ještě v bílém a modrém (dva odstíny) provedení za doporučenou cenu 2699 Kč. Jak jsem psal na začátku, dobrá myš nebývá levná. Provedení se proti první generaci příliš nezměnilo, snad jen částečně zlatý design nahradily neutrálnější barvy.

img_5921

MX Master 2S je bezdrátová laserová myš fungující přes Bluetooth, nebo USB dongle. Akumulátor o kapacitě 500 mAh je uvnitř těla napevno (ale vypreparovat a vyměnit jej lze), nabíjení probíhá přes microUSB kabel, se kterým je pak myš dočasně drátová. Cvakání tlačítek je docela slyšet.

img_5924

Na plné nabití vydrží zhruba dva měsíce a i krátká doba nabíjení znamená možnost několika hodin práce. Škoda jen toho konektoru, neboť v roce 2017 by u dražšího hardwaru už mělo být standardem USB-C. Indikátorem nabití jsou tři malé diody na boku, případně i ukazatel v aplikaci.

img_5920

Funkcí navíc je u této myši Logitech Flow, což je možnost ovládání více počítačů současně a možnost mezi nimi bezešvě kopírovat text i dokumenty. A to i mezi Windows a Macem. Na spodní straně najdete přepínač označený 1 2 3, což znamená, že počítače můžete mít takto připojené celkem tři.

img_5923

MX Master 2S padne výborně do ruky a ovládání napůl prsty a napůl palcem je poměrně návykové. Prostor pro palec má typický polygonový povrch známý už z první generace. Jen leváci mají smůlu, tato myš padne jen do pravé ruky. Palcem ovládáte druhé kolečko a dvojici tlačítek umístěných hned u něj. Pod polygonovým povrchem je schované ještě jedno tlačítko, které může fungovat buď samostatně, nebo v kombinaci s gestem – posunem myši určitým směrem.

img_5922

Tím získáte až čtyři programovatelné funkce, nicméně méně pohodlné, než když se spolehnete jen na tlačítko. Druhé kolečko je zde odpovědí na chybějící naklápění hlavního kolečka, které tak může být provedeno bytelněji. Nechybí ani typické aretační tlačítko, kterým přepínáte mezi nekonečným a krokovým posunem po stránce.

Vlastnosti jednotlivých tlačítek změníte snadno v aplikaci. Logitech Options má 143 MB a je v angličtině. Českou verzi jsem nikde nenašel, ale těch pár slovíček navíc není pro někoho, kdo si upravuje funkce myši, žádný problém.

Na výběr je mnoho přednastavených funkcí, u druhého kolečka lze například nastavit zoom nebo hlasitost. U bočních tlačítek osobně používám funkce Copy a Paste. Nastavit lze dokonce i aretační tlačítko, které se tváří jako čistě fyzická zábrana, nicméně po změně jeho funkce v něm už neuslyšíte ono aretační cvaknutí a funkci zastane jakoukoliv. Takto už se chová opravdu jen profesionální myš.

Připojení k více počítačům už musí proběhnout přes Bluetooth, USB dongle máte jenom jeden. Přepínání se jmenuje Easy Switch, funkce pro kopírování pak Logitech Flow.

screenshot-2017-10-05-12-32-55 screenshot-2017-10-05-17-13-10 screenshot-2017-10-05-17-58-09 screenshot-2017-10-05-17-59-49 screenshot-2017-10-05-19-28-27 screenshot-2017-10-05-19-30-20

Celé je to stavěné hlavně na přenos textu ve schránce nebo menších souborů. Kopírování souboru o velikosti 470 MB trvá 4 minuty a 50 sekund, což znamená rychlost přenosu cca 1,6 MB/s. Přenos by měl probíhat pře Wi-Fi, což je také jedno z podmínek správné funkce – že všechny počítače budou na stejné síti. Windows každopádně rychlost neukazují, Mac už ano. Jde o kopírování na jiné úrovni, než jako když přetahujete data z jednoho disku na druhý a v případě odpojení myši se přenos odpojí.

img_5918img_5919

Mezi počítači se můžete přepínat tlačítkem na spodku myši, bezešvě jako když přejíždíte mezi více monitory, případně bezešvě s podržením klávesy Ctrl. Přejezd myši mezi počítači je někdy téměř neznatelný, někdy se na chvilku zadrhne, ale vesměs spolehlivý. Soubory či text nelze kopírovat přetažením, ale jen přes Copy a Paste. Programovatelná tlačítka jsou užitečná a navíc se mohou měnit podle právě aktivní spuštěné aplikace.

MX Master 2S je v ruce velmi pohodlná myš, která ale zároveň potřebuje poměrně hladkou podložku. Na desce stolu příliš neklouže. Laserový senzor jinak zvládne i skleněný povrch a má rozlišení 4000 dpi. Funkce Flow funguje u myší MX Master 2S, MX Anywhere 2S , M720 Triathlon a M590 Multi-device Silent.

Logitech M720 Triathlon

img_5929

Vyzkoušel jsem ještě druhou levnější myš M720 Triathlon. Ta je o něco menší a méně tvarovaná. Logitech ji prodává za 1590 Kč. Na rozdíl od modelu MX Master 2S je optická s rozlišením 1000 dpi a funguje na tužkové baterie. Způsob připojeí je stejný, buď přes USB dongle, nebo přes Bluetooth. I tato myš umí ovládat tři počítače najednou, respektive s přepínáním, které tentokrát máte rovnou na očích. Opět jde o myš pro praváky.

img_5925 img_5926 img_5927 img_5928  img_5930 img_5931

Na boku má trojici tlačítek a jedno skryté. Kolečko je naklápěcí. Trojice tlačítek podle mého není moc ergonomicky uzpůsobená. První dvě jsou konfigurovatelné, to je v pořádku. Ale třetí slouží pro přepínání mezi více počítači a s první dvěma se hodně plete. Zatímco MX Master 2S je výborná myš, s M720 se mi už tak dobře nepracovalo hlavně kvůli oněm bočním tlačítkům.

Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

1 komentář