Logitech Tablet Keyboard for iPad: Klávesnice pro iPad i se stojánkem

0

Pokud potřebujete na iPadu něco více než jen „šudlat“, tedy konzumovat obsah, máte jedinou možnost – použít virtuální klávesnici. Ta není špatná, psát se na ní dá velmi svižně, jenže zakrývá část displeje, pro čísla musíte přepínat a navíc se na ní hůře píšou české znaky. Finta s „vytahováním“ tlačítek je prima, ale když jsou na klávese znaky dva (například é a ě nebo ŕ a ř), pak to psaní zpomaluje, protože musíte kontrolovat, co jste vlastně napsali (než získáte patřičný grif).

Externí klávesnice je v tomto případě lepší volbou. Psaní je přirozenější, protože stisknutí klávesy provází fyzická odezva, a hlavně dlouhodobě ergonomičtější. Na virtuální klávesnici lze vyřídit několik emailů, pak vás psaní omrzí. Nehledě na to, že nejsou k dispozici kurzorové šipky a pohyb v textu je tak velmi nesnadný a pomalý, protože se hůře trefujete na konkrétní místo. Apple má jedinou externí klávesnici, která je univerzální pro všechny produkty, od notebooků po iPhone. Má výhodu ve velikosti, její základna není o mnoho širší než iPad (plus pár centimetrů), a tak se s ní velmi snadno manipuluje a dá se snadno přenášet.

Jenže je relativně drahá a Apple nezastírá, že je určena primárně pro počítače, resp. notebooky. Nemá totiž speciální klávesy pro ovládání iPadu nebo iPhonu a prodává se bez držáku pro iPad, k němuž si musíte dokoupit například Smart Cover, rovněž z dílny Applu. Stojí sice 899 korun v základní verzi bez kůže, na druhou stranu je to výborný univerzální kryt na displej iPadu. Není jej ale možno použít jako držák tabletu na výšku, jen na šířku (ve dvou polohách). 

Tablet Keyboard for iPad

Logitech nabízí příslušenství s klávesnicí daleko více. Nedávno jsme testovali Keyboard Case, dnes je na řadě Tablet Keyboard for iPad. Tato sada kombinuje malou Bluetooth klávesnici, která základnu iPadu přesahuje jen asi o pět centimetrů, s praktickým krytem na klávesnici, který současně funguje i jako stojánek pro tablet. A to jak nastojato, tak naležato, a navíc ve dvou polohách – téměř stojící a ležící zhruba v úhlu 45 stupňů. Hodí se to nejen pro psaní, ale třeba i pro sledování filmů.

Klávesnice je nepatrně větší než ta od Applu, má i podobná tlačítka. V zadní část je „váleček“ pro baterie, opět nápodoba řešení od Applu. Jediným výrazným rozdílem jest, že u klávesnice Applu váleček zvyšuje základnu více, takže se na klávesnici lépe píše. Jinak jsou si – až na rozložení, kláves velmi podobné, ta od Logitechu je jen nepatrně širší, takže máte k dispozici větší Enter (což je jedině dobře).

Logitech Tablet Keyboard for iPadLogitech Tablet Keyboard for iPadLogitech Tablet Keyboard for iPad

Kryt, který schová klávesnici až po „váleček“, lze snadno složit ve stojánek. Vysune se modrá spojka, která fixuje obě části krytu v trojúhelníku a která současně slouží i jako zarážka pro tablet. Pokud vám tablet na stojáka nevyhovuje, můžete vysunout ještě „předzarážku“, která tablet více položí. A je jedno, zda je iPad naležato nebo nastojato, opěrka je univerzální – lze ji tak snadno využít i pro jiný tablet, jen se musíte smířit s layoutem kláves pro jablečné produkty.

 Logitech Tablet Keyboard for iPadLogitech Tablet Keyboard for iPad

Pomocí klávesnice můžete nejen psát snadno čísla a znaky s diakritikou, ale také se lépe pohybovat v textu pomocí šipek, či lépe označovat text ke zkopírování nebo přesunutí pomocí klasické zkratky Cmd + C nebo V. Přes funkční klávesu pak můžete ovládat i přehrávání hudby a videa či měnit hlasitost. Oproti produktu od Applu nechybí tlačítko Home, které umožňuje dvojím stiskem vyvolat seznam běžících programů – velmi praktické při práci.

Klávesnice je běžného typu chiclet, tlačítka mají nízký zdvih, nejsou hlučná a mají dobrou odezvu. Zkrátka klasika, žádná překvapení v pozitivním nebo negativním smyslu se nekonají. Připojení probíhá přes Bluetooth a jakmile jednou spárujete s iPadem, stačí ji jenom zapnout a během několika sekund můžete psát. Pokud dochází šťáva, indikátor baterie vám to oznámí.

Dobrá koupě

Keyboard for iPad je vynikajícím kompletem kombinujícím klávesnici a stojánek, přičemž stojánek je současně krytem klávesnice. Jediné, co setu chybí, je kryt samotného iPadu. Logitech má i takový (výše zmíněný) komplet, který kombinuje klávesnici s krytem a stojánkem, ovšem má řadu nevýhod – klávesnice je malá, protože se musí vejít na formá iPadu, má po straně vysoké okraje, které stěžují psaní, a hlavně tablet se do krytu špatně nasazuje. Je to zkrátka kompromisní řešení, které je navíc docela drahé.

 

Testovaná klávesnice je určitě lepším řešením, celek je dokonce cenově srovnatelný s klávesnicí od Applu. Má to ale jedno úskalí – pokud máte Smart Cover, je vám stojánek celkem k ničemu. Zde bych uvítal, kdyby se klávesnice dala koupit bez krytu/stojánku třeba jen za tisícovku. Byl by to rozhodně pádný argument pro koupi.

Plusy / mínusy
  výborná klávesnice
  speciální klávesy pro ovládání iPadu i iPhonu
  výborná skladnost při složeném stavu
  nemožnost koupit pouze klávesnici
Cena 1 749 Kč
Zapůjčil Logitech
Hodnocení

Kompletní fotogalerie

Logitech Tablet Keyboard for iPad Logitech Tablet Keyboard for iPad Logitech Tablet Keyboard for iPad Logitech Tablet Keyboard for iPad Logitech Tablet Keyboard for iPad Logitech Tablet Keyboard for iPad Logitech Tablet Keyboard for iPad Logitech Tablet Keyboard for iPad Logitech Tablet Keyboard for iPad Logitech Tablet Keyboard for iPad Logitech Tablet Keyboard for iPad Logitech Tablet Keyboard for iPad Logitech Tablet Keyboard for iPad Logitech Tablet Keyboard for iPad Logitech Tablet Keyboard for iPadApple Wireless Keyboard

Ohodnoťte tento článek!